Július Satinský bol nepochybne jedným z našich najobľúbenejších humoristov. Spoločne s Milanom Lasicom vytvorili legendárnu dvojicu, ktorá sa roky starala o to, aby sa slovenskej verejnosti poskytol kvalitný humor a nadnesený pohľad na aktuálnu spoločenskú či politickú situáciu. O humoristoch je však dobre známe, že zatiaľ čo publikum ich doslova miluje, doma sa až s takou priazňou k svojmu nadaniu nestretávajú. To bol aj príklad Satinského. Vo veľkom otvorenom rozhovore pre Denník N to priznala len pár dní pred 16. výročím jeho úmrtia Julova žena Viera Satinská.


Tá na rozdiel od tisícov fanúšikov až tak humor svojho manžela a jeho hereckej dvojičky nemilovala. „Zjavne predpokladáte, že som bola ich obdivovateľka. Predpokladáte zle. Julo bol môj manžel, nevydala som sa za svoj humoristický idol,“odpovedala redaktorovi na priamu otázku a ďalej dodala: „Ich humor sa mi páčil, kým som sa nevydala. Potom som len tŕpla, ako dopadne výsledok každého ich tvorivého procesu. Nikdy som nebola ikonickou obdivovateľkou, ktorá cituje ich dialógy ako mnoho mojich známych. K ich umeniu som vlažnejšia.“
Na základe týchto slov sa naskytá mierne podozrenie, že manželstvo Júliusa a Viery Satinských bolo síce pekné, ale zjavne aj poriadne náročné. Jedným z dôvodov bol aj fakt, že hercova manželka bola z celkom inej brandže a navyše bola presvedčená komunistka. To malo istý vplyv aj na jej vzťah s Milanom Lasicom.

Legendárna dvojica Milan Lasica a Július Satinský.
Legendárna dvojica Milan Lasica a Július Satinský.
Zdroj: Anton Šmotlák


„Vedeli sme sa porozprávať, hoci sa zrejme čudoval existencii persóny ako ja. Medzi herečkami také asi neboli. Po revolúcii mu však pani Magda Vášáryová vysvetlila, čo som zač, hoci som sa členstvom v strane nikdy netajila. Neubližovala som, neangažovala som sa. Julo raz prišiel z divadla a povedal, že sa ho kolegovia pýtali, ako môže mať doma tú komunistku. Viete, čo im odpovedal? „Chlapci, a vy neviete, čo treba robiť s komunistami? Poje*ať ich. No tak to teda doma robím,“dodala s úsmevom Viera Satinská, ktorá však svojho manžela napriek podobným situáciám milovala.

ZÁBERY ZO ŽIVOTA SATINSKÉHO V GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: