Slávny český pesničkár Karel Hašler (†62): HROZNÁ SMRŤ v KONCENTRAČNOM TÁBORE! TAKTO ho umučili
27. 1. 2021, 17:00

Zdroj: cz-sk herci /actors
Dnes si celý svet pripomína utrpenie obetí holokaustu. 27. január bol na základe rezolúcie OSN v roku 2005 vyhlásený za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Od oslobodenia vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau ubehlo už 76 rokov. Aj slávny pesničkár Karel Hašler († 62) našiel smrť v koncentračnom tábore. Nedal sa však zastrašiť nikým a ničím, veď nacizmus mal podľa neho rýchlo odznieť a okupanti s ním, prečo sa teda na ich účet poriadne nepobaviť? Vlastenecké piesne dodávali skľúčeným Čechom nádej, svojmu autorovi však odpočítavali posledné dni života.

Zdroj: Karel Hašler

Zdroj: Karel Hašler

Zdroj: Karel Hašler
Galéria k článku
Všestranný Karel Hašler sa narodil v roku 1879 a bol skutočne všetkým – spevákom, skladateľom, hercom, dirigentom, spisovateľom, scenáristom aj režisérom. Keď ho z Národného divadla vyhodili, začal sa naplno venovať skladaniu piesní a spevu. V jeho repertoári boli romanticky ladené balady a rovnako aj satirické songy reagujúce na politické dianie. Fanúšikov si získaval trefnými názormi na čoraz silnejúci nacizmus a svojou drzosťou a nebojácnosťou, hoci všetci vedeli, že sa pre skladby môže dostať do problémov. Do svojich piesní vkladal stále viac uštipačných poznámok proti Nemcom. Ľudia ho zbožňovali, pretože im dodával nádej v lepšie zajtrajšky. Do maléru sa nakoniec naozaj dostal. Nebolo to však pre pesničky, o ktorých, samozrejme, gestapo vedelo, ale o údajnom šírení protinacistických letákov.
Zdroj: Karel Hašler
Legendárny český pesničkár Karel Hašler zomrel hroznou smrťou.
Nemci mu zakázali verejne spievať a prepustili ho. V roku 1941 sa podieľal na natáčaní filmu Městečko na dlani. S režisérom Václavom Binovcom mal časté roztržky, hlavne preto, že to bol kolaborant. Pri natáčaní exteriérov si pre neho gestapo prišlo druhýkrát. Tentoraz za jeho básne publikované v časopise Venkov. Nacistom sa nepáčilo ich protinemecké ladenie a poslednýkrát ho varovali. Hašler na to však nebral ohľad. Natáčanie filmu sa presunulo do Ládví pri Prahe a Hašler ďalej spieval, čo chcel a ako chcel. 2. septembra si pre neho gestapo prišlo opäť. Po tvrdých výsluchoch sa nacisti rozhodli. Hašler je nepoučiteľný a pustiť ho znovu na slobodu nemá zmysel. Zaradili ho do najbližšieho transportu smer koncentračný tábor Mauthausen.
Zdroj: Karel Hašler
Karel Hašler po prvej svetovej vojne.
Tam najskôr pracoval v punčochárni, ale na rozkaz blokového kápa bol poslaný na ťažkú prácu do ,,slávneho“ kameňolomu. V novembri 1941 sa dostal do konfliktu s opitým nacistom, ktorý ho surovo zmlátil a skopal. K ťažkej infekcii v otvorenej rane na nohe sa pridala úplavica. 21. decembra zničeného speváka Nemci odvliekli do trestného bloku, priviazali ho o umývadlo a v tej najväčšej zime ho polievali ľadovou vodou. Na druhý deň sa zrútil na zem a zomrel. Zostala po ňom manželka Zdena a traja synovia. Zaujímavosťou je, že po Hašlerovi sú pomenované aj slávne bonbóny. Tie pritom pôvodne niesli meno iného speváka a nevznikli v Česku. Bylinnú zmes z anízu, medovky, skorocelu a mäty údajne vymyslel v roku 1877 akýsi lekárnik v Hamburgu. Recept však neskôr získal podnikavý pražský lahôdkar František Lhotský, ktorý spustil výrobu na Kráľovských Vinohradoch. V roku1920 sa so škatuľou bonbónov vydal do vyhláseného pražského kabaretu Lucerna, kde vystupoval Hašler, podľa legendy akurát bojujúci s nádchou. Lhotského „liek“ na neho zafungoval pozitívne a došlo k premenovaniu. Originál Hašlerovho písomného súhlasu uchováva Národné múzeum, čo dosvedčuje, že hašlerky prišli k názvu naozaj týmto spôsobom.
Mohlo by vás zaujímať:
- Pravá tvár komičky Pavelekovej: Dusila v sebe veľké výčitky svedomia a trápenie
- Posledné želanie herečky Evy Kristínovej (†91): Cítila, že odchádza. Priala si len jednu vec!
- ADOPTUJÚ si Vinczeovci RÓMSKE DIEŤA? Viktor má na to jasný názor!
- FOTO Pariškovú by ste V TEJTO PAROCHNI NESPOZNALI: Aha, ako "šik" vyriešila stratu vlasov!