Reklama

RTVS upratovala: Rozprávkové postavičky skončili v koši

DETI KEDYSI zabával  aj Kuko.

Zdroj: Archív

Reklama

Kuko, Raťafák Plachta, Drobček, Valentín, prasiatko Kvik, somárik Peťko a mnohé iné kultové postavičky sú pre súčasných tridsiatnikov už len nostalgickou spomienkou na detstvo. Hoci roky slúžili a poučili státisíce detí, miesto zaslúženého dôchodku však niektoré z nich skončili v smetnom koši. Kto za to môže?

„Prasiatko, kde si?“ je dnes už kultová otázka, ktorú si mnohí pamätajú z detských rozprávok, ktoré v 80. rokoch natočila Slovenská televízia.

Mnohé deti pravidelne sadali k televíznym obrazovkám len kvôli nim. Miesto zaslúženého dôchodku však niektoré postavičky skončili v odpadovom koši! Aspoň tak ich odfotil istý muž, ktorý fotku zverejnil na internete. Nálezcu sme vypátrali a bez okolkov nám opísal, ako vyhodené veci našiel.

„Postavičky som objavil začiatkom augusta v areáli RTVS. Našiel som tam prasiatko, zajka, celú tú partičku, ruky rukaté a iné veci. Zatiaľ som to uchoval. Neviem, čo s tým budem robiť, ale rozmýšľam, že z toho spravím nejaké zaujímavé video. Nález ma zaskočil. Keď človek vidí svoje detstvo v koši, je to také... Potom som však nad tým rozmýšľal. Je to škoda, ale čo by s tým mali robiť? Postavičky sú staré a špinavé,“ prezradil nálezca. Keď sme sa s ním chceli osobne stretnúť, aby sme všetky vyhodené postavičky nafotili, na naše výzvy už nereagoval... Že by sa zľakol ďalšieho vývoja kauzy?

Hľadá sa páchateľ

Keďže sa šokujúci nález objavil v kontajneri v priestoroch RTVS, oslovili sme aj ju, či vie, kto nariadil ich vyhodenie. Z nášho objavu však bola aj samotná televízia zaskočená.

„RTVS chápe kultúrnu hodnotu predmetov bez ohľadu na to, čie vlastníctvo to je. Je za hranicou etiky takýmto spôsobom nakladať s predmetmi, ktoré vyjadrujú cenné spomienky niekoľkých generácií detí. V spojitosti so vzniknutou situáciou zisťujeme všetky okolnosti, za akých k nej došlo. Vynaložíme všetko úsilie na preverenie tejto naaranžovanej provokácie. Sme odhodlaní vyvodiť v prípade všetkých zúčastnených osôb možné dôsledky a exemplárne riešenia. Takisto sme pripravení uplatniť všetky možné právne kroky,“ znela odpoveď manažérky marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS Dominiky Šulkovej.

Z jej vyjadrenia je jasné, že televízia celú kauzu považuje za vopred pripravenú provokáciu, ktorá má poškodiť jej meno! Zaujímavé je tiež tvrdenie RTVS, že bábky nikdy nepatrili televízii.

„Predmetné bábky zo štylizovaných fotografií neboli nikdy archivované v skladoch RTVS, čo vyplynulo aj z kontroly inventúrnych listov. Likvidácia majetku má svoje prísne pravidlá, ktoré vychádzajú zo smernice na to určenej. Tieto premety teda neboli vo fyzickom vlastníctve RTVS.“ Ako sa teda dostali do ich priestorov?

Zdá sa, že po skončení nakrúcania sa o postavičky ich majiteľ, výtvarník, ktorý ich vytvoril, nezaujímal a zostali napospas svojmu osudu. Konkrétne príbehy s prasiatkom a ostatnými zvieratkami vznikli v roku 1985 a dokopy sa odvysielalo 12 častí.

Staré dobré slniečko

Isté je, že spomínané postavičky a relácie nemali také bezduché príbehy plné agresie ako väčšina súčasných rozprávok. Navyše relácia pre tých najmenších, ako bolo Slniečko na rukavičke, v súčasnosti na obrazovkách chýba. Spomínate si naň ešte? „Slniečko na rukavičke vzniklo v roku 1979.

Deťom prinieslo postavičky Raťafáka Plachtu, Ruky rukaté či míma Valentína. Dokopy sa vyrobilo 108 častí, ktoré boli vždy tematicky rozdelené podľa ročného obdobia, blížiacich sa sviatkov či významných udalostí. Ročne dostala redakcia vzdelávacích programov od ministerstva cca 5 000 000 slovenských korún len na výrobu relácii Televízneho vysielania pre školy,“ povedala nám dramaturgička Dvojky Elena Gašparová. Zo zdroja z televízie sme sa tiež dozvedeli, že v tom čase niektoré z prudérnych učiteliek sa na Raťafáka Plachtu sťažovali, že je príliš ukričaný.

Populárne Slniečko zaniklo v roku 1989 spolu so socialistickým režimom.

Česká televízia dokonca od 31. 8. chystá samostatnú stanicu venovanú len deťom, no aj Slovenská televízia pripravila pre deti pár noviniek.

Od jesene bude vysielací priestor od 18.45 do 19.50 na Dvojke venovaný hlavne deťom s dvojnásobnou dávkou večerníčkov, s animovanými a dokumentárnymi reláciami a na Jednotke s novým zábavno-súťažným formátom.