Pozrite sa na TO TELO! Áno, SUPERMAN mal byť SLOVÁK! Na čom to padlo? To nevymyslíš!
8. 9. 2022, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:33)

Zdroj: Instagram/ @deuces1966
Stačilo málo a Superman by sa zrodil u nás! Všetko bolo nachystané na nakrúcanie, Američania poslali štáb do Prahy, prvý bratislavský kulturista bol pripravený. A vtedy to prišlo!
Zdroj: FB/Duro Visny
Zdroj: FB/Duro Visny
Zdroj: FB/Duro Visny
Galéria k článku
V 50. rokoch minulého storočia sa Juraj Višný stal prvým kulturistom v Bratislave a patril k zakladateľom tohto športového odvetvia vo vtedajšom Československu. Okrem toho vesloval, hral volejbal, vzpieral. Vypracoval si super figúru, vďaka ktorej ho fotografi radi fotili a slečny sa s ním nadšene fotili. Všimli si ho aj filmári a obsadili do úspešného filmu s prvkami komiksu Kdo chce zabít Jessie.
Juraj Višný nám po rokoch prezradil, ako to bolo so spomínaným filmom, v ktorom zažiaril ako Superman a vďaka ktorému mal šancu stať sa hollywoodskou hviezdou. "Koncom roku 1964 som po víťazstve v prvej kulturistickej súťaži na bratislavskej Mladej garde dostal z pražských filmových ateliérov na Barrandove ponuku zúčastniť sa kastingu do filmu. Povedal som si, prečo nie," spomína Juraj Višný. "Pozvali ma na prvý výber, kde sa zišlo asi 20 dobre stavaných a vyzerajúcich mužov. Pomerali si nás, vyskúšali sme si kostýmy a fotili nás," opisuje dianie na konkurze.
Zdroj: Archív J.Š.
Pred 50 rokmi: V roku 1968 sa stal prvým absolútnym majstrom Československa v kulturistike.
Až neskôr sa dozvedel, že kandidátov na úlohu vo filme bolo celkovo vyše 200, ale na záverečné kamerové skúšky sa dostali už len traja. "Chceli odo mňa, aby som v miestnosti, ktorá mala byť kuchyňou, pozhadzoval a porozbíjal všetko, čo mi príde pod ruku. Potom som mal vyskočiť z okna na druhom poschodí, chytiť sa asi dva metre vzdialeného lana a spustiť sa po ňom dole," opisuje záverečné skúšky.
Ako vyzeral Juraj Višný ako majster v kulturistike? Pozrite sa v galérii!
Výsledok konkurzu sa mali dozvedieť písomne, ale ešte vraj ani nestihol vyjsť z budovy filmových ateliérov, keď za ním dobehol kameraman Jan Němeček. "Chytil ma za rameno a pošepkal mi: Juro, ty tú úlohu supermana máš. Uveril som tomu až po nakrútení niekoľkých scén už pre film a s mojou účasťou," hovorí Višný.
Ako bolo hrať so sexsymbolom? Čítajte na ďalšej strane!
Film Kdo chce zabít Jessie? režíroval slávny Václav Vorlíček, ktorý má na konte legendárne snímky ako Tri oriešky pre Popolušku, Arabela, Ako utopiť Dr. Mráčka, Saxana a mnoho iných. Bol to v poradí jeho šiesty film z tridsiatich štyroch. "Tak nie divu, že aj film, v ktorm som hral, bol pod taktovkou takéhoto režiséra úspešný," hovorí Višný. Film bol spracovaný ako hraný komiks, čím ďaleko predbehol dobu a vtedajšie filmové nápady.
Zdroj: Ivan Pastor
Václav Vorlíček mal talent na originálne filmy.
Počas nakrúcania Kdo chce zabít Jessii cestoval Juraj Višný do Prahy filmovať, ale zároveň ako architekt pripravoval v Bratislave rekonštrukciu SND a stavbu prístavby opery. "V Prahe som bol tak 31-krát, vždy lietadlom. Na letisku ma čakalo auto so šoférom z Barrandova, ktoré ma na druhý deň po filmovaní zase odviezlo na letisko," spomína Juraj Višný. "Keď som mal náhodou medzi prvým a tretím dňom natáčania voľno, tak som si išiel do telocvične, kde mali aj činky, zatrénovať a potom som si veľmi rád šiel obzrieť pražské pamiatky," dodáva.
Pred kamerou so sexsymbolom. A on... Čítajte ďalej!
Vo filme hral veľký sexsymbol tej doby - Olga Schoberová. "Bolo to veľmi sympatické a milé žieňa. Ale jej veľmi peknú tvár a postavu som zrejme vnímal úplne inak ako tí, ktorí v nej videli hlavne sexbombu," pre mňa to bola v prvom rade jej príjemná osobnosť priznáva Juraj Višný.
Na pohľad zarážajúce tvrdenie má jednoduché vysvetlenie. "Bol som šťastne ženatý, mal som malú dcérku. A Olinka bola vtedy už dlhšie s Bradom Harrisom, americkým hercom a kulturistom, s ktorým hrala vo filme Tajemství čínskeho karafiátu a za ktorého sa neskôr vydala," objasnil Juraj Višný.
Zdroj: ara
Olinu prezývali česká Bardotka.
Snímka získala aj niekoľko ocenení. V roku 1966 vyhral film festival v talianskom Trieste a získal Zlatú hviezdicu. Na jednom z najznámejších filmových festivalov vo švajčiarskom Locarne získal zvláštnu cenu Macka Seneta.
Ako som sa (ne)stal Supermanom... Čítajte ďalej!
Pre Juraja Višného mohol byť tento film vstupenkou medzi hollywoodske hviezdy. "Málo sa vie, že o film prejavila v roku 1967 záujem americká produkcia. Chceli ho natočiť v Prahe, New Yorku a Hollywoode s pôvodnými „komiksovými“ postavami, ktoré hrali Olga Schoberová, Karel Effa a ja. Hlavné úlohy mali v americkej produkcii stvárniť hviezdy Shirley MacLainová a Jack Lemmon," vysvetľuje Juraj Višný.
Ako vyzeral Juraj Višný a americkí Supermani pozrite v galérii!
Už bolo všetko dohodnuté, podpísané a aj americký scenár bol hotový. V lete 1968 prišla americká produkcia do Prahy, že sa v septembri začne natáčať. No stalo sa to, s čím nikto nepočítal. V auguste k nám vtrhli armády Varšavskej zmluvy a Američania Československo opustili tak rýchlo, ako sa dalo. "Zaujímavé ale je, že až v roku 1978 Američania natočili prvého moderného Supermana s Christopherom Reevom. A niekedy mi tak napadne, že ako by to všetko bolo keby....” zamýšľa sa Juraj Višný.
Zdroj: Silver Screen Collection
Prvý raz hral Superman Christopher Reeve.
V 1967 si zahral s Rudolfom Hrušínskym v televíznom filme Povídky O’Henryho, kde stvárnil profesionálneho boxera. V 1968 dostal vo filme Objížďka s Vlastou Chramostovou a ďalšími populárnymi českými hercami rolu šoféra Júliusa. No a to bol koniec nádejnej filmovej kariéry. "Pár filmových rolí v českých filmoch boli pekným a príjemným spestrením mojho života. Škoda, že mi osud nedoprial úlohu supermana v americkom remake filmu Kdo chce zabít Jessii," nostalgicky spomína Juraj Višný. "Po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 som odišiel s rodinou do Švajčiarska, kde som sa hneď od začiatku uplatnil ako architekt. Toto povolanie som vykonával až do odchodu do dôchodku," prezrádza.
Juraj Višný presadil v bývalom Československu kulturistiku a tá ostala jeho životným štýlom doteraz. "Aj vďaka nej sa cítim v mojich 85. rokoch stále zdravý a v dobrej pohode," tvrdí. A má zrejme pravdu, veď jeho vek by ste mu určite nehádali!
Sexbombe odolal, krásku mal aj doma. Čítajte ďalej!
Vo filme Kdo chce zabít Jessie hral Juraj Višný s veľkým sexsymbolom Československa, s Olgou Schoberovou či Olinkou Bérovou, ako znel jej pseudonym. V časoch najväčšej slávy ju prirovnávali k Brigitte Bardot alebo Ursule Andress. Dnes má 79 rokov. Určite si ju pamätáte aj z filmu Limonádový Joe, kde hrala cnostnú, ale nesmierne príťažlivú Winnifred alebo z filmu Adéla ještě nevečerěla, kde stvárnila úlohu prefíkanej pobočníčky barónky v podaní Květy Fialovej.
Zdroj: ara
Schoberová vo filme Limonádový Joe.
Lenže krásavicu mal Juraj Višný už vtedy aj doma. S Alicou (82) sa zoznámil v roku 1956, čiže sú spolu neuveriteľných 66 rokov! Jeho manželka niekoľko rokov robila manekýnku. Ale čo je zaujímavé, na rozdiel od manžela nikdy necvičila a nešportovala. "Akurát trochu a príležitostne - v zime lyžovala, v lete hrala badminton a keď sme boli pri teplom mori, tak rada šnorchlovala. Nikdy som ju k cvičeniu nedostal, aj keď som jej viackrát vypracoval tréningový plán," prezradil Juraj Višný. "Teraz aspoň trochu bicykluje a šliape na domácom crosstrénerovi," dodal.
Pani Alica patrí k ženám, ktoré majú krásny vzhľad v génoch. "Mala od prírody peknú postavu a tu si udržala veľmi dlho, aj keď pre to nič neurobila," hovorí Juraj Višný. "Okrem príležitostných diét nič nepodnikla pre svoje skrášlenie. Nikdy ju nenapadli liftingy, umelé prsia, botox, tetované obočie a podobné veci. Farbu vlasov ma prirodzene melirovanú a strihá si ich a aj účes si robí už najmenej dve desaťročia sama," chváli manželku. A obaja si aj dnes užívajú krásy života, v čom by mohli byť príkladom aj pre mladších.
Kto je Juraj Višný?
Patrí k významným postavám československej kulturistiky a jedným z jej prvých priekopníkov u nás. Cvičiť začal v roku 1957. Bol členom vzpieračského oddielu, ako vysokoškolák sa venoval veslovaniu a hral volejbal za vtedy vychýrenú Červenú hviezdu Bratislava. Stal sa víťazom prvej kulturistickej súťaži zorganizovanej na území Československa a v 60. rokoch 20. storočia víťazil na všetkých popredných súťažiach u nás. Z jeho krúžku vzišlo niekoľko známych slovenských kulturistov - napríklad aj Juraj Pipasík (George „Mackie“ Pipasik), ktorý v roku 1968 emigroval do USA a vo svojom Bodybuilding Center v Kalifornii bol okrem iného aj trénerom Sylvestera Stallonea.