Reklama

FOTO Pohreb hlásateľky Dany Herrmannovej (†93): Zo známych tvárí prišli len TIETO tri dámy

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Heribanová spomína na Danu Herrmannovú (†93): Bola svetlom k srdcu diváka
    Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
    Reklama

    Jedna z našich prvých hlásateliek Dana Herrmannová odišla do umeleckého neba 7. decembra - vo veku úctihodných 93 rokov. V piatok sa s ňou naposledy rozlúčila rodina a blízki priatelia v bratislavskom krematóriu.

    Herrmannová zohrala dôležitú úlohu počas Okupácie Československa v roku 1968, kedy spolu s kolegami vysielali z rôznych utajených miest a informovali o aktuálnom dianí. Spolu s Blaženou Kočtúchovou a Elenou Galanovou patrila k prvým hlásateľkám. Hlavnú úlohu pri tom zohrala náhoda. Pri nakrúcaní reportáže objavil televízny štáb v jednej z bratislavských telocviční atraktívnu blondínku. Dana, práve vydatá mladá pani, tam chodievala pravidelne cvičiť. Hneď jej dali ponuku skúsiť to v televízii. Súhlasila. Dostala na starosť reláciu Šport pre mládež. Po čase sa jej naskytla príležitosť ohlasovať televízne programy.

    Zdroj: STVR

    Jedna z našich prvých hlásateliek Dana Herrmannová zomrela 7. decembra vo veku 93 rokov.

    V roku 1966 jej navrhli, aby prešla na post "správarky", teda moderátorky Televíznych novín. Vymenila tak programovú hlásateľňu za spravodajskú. Zlomový bod jej života nastal 21.augusta 1968, kedy spojenecké vojská Varšavskej zmluvy vpadli do Československa, aby zabránili reformám dubčekovského vedenia KSČ. Hoci v ten deň nemala mať službu, okamžite sa vydala do televízie, ktorá vedy sídlila na námestí SNP v budove dnešného ministerstva kultúry. Vysielali odtiaľ dve hodiny, kým ich nenašli sovietski vojaci a nevyhnali ich von.

    Zdroj: STVR

    Jedna z našich prvých hlásateliek Dana Herrmannová zomrela 7. decembra vo veku 93 rokov.

    Postupne sa začal proces normalizácie a previerok. Keďže Hermannová zotrvávala na svojom odmietavom stanovisku k zásahu „bratských krajín“, dostala výpoveď. Po prepustení z vtedajšej Československej televízie Bratislava sa 21 rokov živila ako učiteľka angličtiny a prekladateľka. Po novembrových udalostiach v roku 1989 sa dočkala rehabilitácie. Vtedajší riaditeľ televízie Roman Kaliský vyslovil ospravedlnenie za predchodcov, ktorí sa jej kedysi z politických príčin zbavili. Hermannová prijala ponuku na návrat a ešte takmer 20 rokov pôsobila na televíznej obrazovke v úlohe moderátorky.

    AKO SI NA DANU ZASPOMÍNALA ALENA HERIBANOVÁ, ČÍTAJTE NA ĎALŠEJ STRANE >>

    Jeden z posledných rozhovorov poskytla pred zhruba 6 rokmi – v relácii Anjeli strážni. 7. decembra navždy odišla do umeleckého neba. V piatok sa s ňou rozlúčila rodina, kamaráti a iba hŕstka známych tvarí – kamarátky Nora Beňačková a Ada Straková. Nechýbala ani Alena Heribanová, ktorá predniesla smútočnú reč. "Tak rada by som si priala, keby sa táto chvíľa stala krátkym prerušením vysielania a ty by si opäť povedala: Vážení televízni diváci, opäť sme tu. No to opäť už nikdy nebude. A ty už si v televíznom nebi s Blaženou Kočtúchovou či Karolom Polákom. Držte nám tam hore miesto. Ďakujem ti veľmi pekne za všetko, čo si nám tu zanechala,” zaspomínala si.

    Anketa

    Pamätáte si na hlásateľku Danu Herrmannovú?

    • Áno90%
    • Nie9%

    Hlasovanie bolo ukončené