Patrik Tkáč: Aj on absolvoval výlet v PONORKE k Titanicu! LUXUSNÝ PROGRAM pred cestou k vraku
23. 6. 2023, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:05)

Zdroj: Youtube @alanxelmundo
Pátranie po ponorke Titan spoločnosti OceanGate sa skončilo. Žiaľ, so smutným koncom. Sonda včera podvečer našla neďaleko vraku Titanicu trosky ponorky. Posádka podľa najnovších informácií bola mŕtva v sekunde po roztrieštení a k najslávnejšiemu parníku na svete sa zrejme ani nedostali. Pred rokmi výlet priamo k vraku Titanicu absolvoval aj boháč Patrik Tkáč.
Zdroj: youtube @alanxelmundo
Zdroj: youtube @alanxelmundo
Zdroj: profimedia
Galéria k článku
Skôr než do ponorky nastúpite, musíte zaplatiť štvrť milióna dolárov a podpísať reverz, ktorý aspoň trikrát spomína možnú smrť. Experimentálne plavidlo Titan zostrojila spoločnosť OceanGate Expeditition špeciálne na výlety k vraku lode Titanic, ktorý leží 3800 metrov na dne Atlantického oceánu. Spoločnosť na svojej webovej stránke opisuje výlet ako "šancu dostať sa preč od toho všetkého a objaviť niečo skutočne výnimočné." Posádka miniponorky Titan, ktorá sa za vrakom vybrala v nedeľu, stratila kontakt s loďou asi po 1 hodine a 45 minútach, pričom zostup mal trvať 2 hodiny, píše CNN. Podľa najnovších informácií päticu zabila implózia, ktorá sa odohrala tak rýchlo, že o nej prakticky ľudia na palube nevedeli a nestihli si uvedomiť, že došlo ku katastrofe. Americké námorníctvo oznámilo, že pravdepodobnú implóziu miniponorky detegovalo na podmorských zvukových monitorovacích zariadeniach krátko po jej zmiznutí v Atlantickom oceáne počas výpravy k vraku Titanicu. Implóziu, ktorá spôsobila deštrukciu miniponorky, zapríčinil obrovský tlak v hlbokej vode pod hladinou oceánu. Zatiaľ nie je jasné, v akej konkrétnej hĺbke k implózii došlo, ale Titan sa vtedy mohol nachádzať v hĺbke okolo 3 500 metrov. Implózia je odborný pojem pre prudké vyrovnanie tlakov smerom dovnútra.
Zdroj: TASR
Ponorka Titan.
Ponorka sa počas implózie stlačila do seba, pričom celé to trvalo iba zlomok sekundy. Katastrofická implózia prebehla neuveriteľne rýchlo, a tak posádka ponorky pred smrťou netrpela, pretože si nikto ani neuvedomil, čo sa deje. Odborníci teraz vysvetľujú, že sila implózie pravdepodobne znemožní vytiahnutie akýchkoľvek telesných pozostatkov posádky z hlbín oceánu. Miniponorka Titan s piatimi členmi posádky sa stratila v nedeľu (18. 6.) počas plavby k vraku parníka Titanic na severe Atlantického oceánu. Ten sa nachádza v hĺbke okolo štyroch kilometrov vo vzdialenosti približne 640 kilometrov od pobrežia kanadskej provincie Newfoundland. Približne po hodine a 45 minútach plavby miniponorka prestala komunikovať s kanadskou výskumnou loďou Polar Prince, ktorá ju sprevádzala.

Zdroj: profimedia
Majiteľ spoločnosti Stockton Rush pred expedíciou.
Takto mohla vyzerať implózia ponorky Titan

Zdroj: Instagram insidehistory
Na palube bolo päť ľudí vrátane pilota a štyroch cestujúcich. Medzi nimi bol britský podnikateľ, letec, prieskumník a vesmírny turista Hamish Harding, francúzsky pilot ponorky Paul-Henry Nargeolet, výkonný riaditeľ a zakladateľ spoločnosti OceanGate Expeditions Stockton Rush a dvaja Pakistanci, podnikateľ Shahzada Dawood so synom Sulemanom.
Zdroj: Emil Vasko
Patrik Tkáč
Pred rokmi si v ponorke k Titanicu spravil výlet aj boháč Patrik Tkáč. „Bol som na Titanicu. Priamo na ňom v ponorke,“ prekvapil finančník Tkáč ešte v roku 2009 počas rozhovoru s Matejom Sajfom Cifrom. „V tom čase to bolo 36- tisíc dolárov (viac ako 25-tisíc eur). Je to napríklad ako lyžovať sa v Grónsku,“ pokračoval vo svojej zbierke luxusných zážitkov Tkáč. „Sú vôbec veci, ktoré si za peniaze kúpiť nemôžeš?“ nadviazal v rozhovore Sajfa. „Stopercentne. Hlavne šťastie a život. Je toho až veľmi veľa, čo si kúpiť nemôžeš,“ dodal finančník. Ako sme sa ďalej dozvedeli, expedícia, ktorej sa Tkáč zúčastnil, bola krátko po premiére slávneho filmu Titanic od režiséra Jamesa Camerona.
Zdroj: Twitter
Režisér Titanicu: Varovania o bezpečnosti Titanu zostali bez povšimnutia

This is a modal window.
,,Na šíri Atlantik ich doviezla veľká loď, pred ponorom mali bohatý program, večeru na štýl Titanicu a následne sa išlo v ponorke priamo k vraku. Už vtedy Patrik spomínal, že v ponorke stačila okom neviditeľná štrbinka a počas klesania mohlo dôjsť k obrovskému nešťastiu," povedal nám zdroj. ,,Následne tieto expedície k vraku na 10 rokov zakázali, pretože sa búrili pozostalí obetí, keďže to je dodnes považované za pohrebisko," dodal zdroj. Nie je však žiadnym tajomstvom, že na Festivale potápačských filmov v Tatrách vyhral vtedy jeho krátky film o potopenom Titanicu hlavnú cenu. Ako sám povedal: „Asi by to vyhral každý, keby mal peniaze na potopenie sa k vraku Titanicu.“ Loď považovaná za nepotopiteľnú sa potopila v roku 1912 na svojej prvej plavbe zo Southamptonu do New Yorku.
Anketa
Keby môžete, odvážili by ste sa na takýto výlet ponorkou k Titanicu?
- Áno, hneď! Za ten risk by mi to stálo. Titanic ma fascinuje.7%
- Nikdy by som takto neriskoval! Ani zadarmo! 92%
Hlasovanie bolo ukončené
Prečítajte si tiež:
- ŠOKUJÚCE slová bývalého pasažiera Titanu: PREHOVORIL o tom, na čo bola ponorka zostrojená!
- MUKY a trápenie, ktoré prežívala posádka stratenej ponorky: Horší osud sa ani nedá predstaviť!
- Posádka ponorky doplatila na aroganciu kapitána: Priznal porušenie pravidiel, na krku má aj...
- Americké námorníctvo ZACHYTILO implóziu ponorky Titan: Posádka bola mŕtva krátko po štarte!