Potetovaný sympaťák sa už od februára neobjavuje na obrazovke. Nie je však za tým žiadna dovolenka, Laco je na tri mesiace v Kambodži, kde pracuje ako dobrovoľník v detskom domove House of Family.

Vzal aj dcéru

Tentoraz vycestoval aj so štrnásťročnou dcérkou Lunou, ktorej vybavil „priepustku“ zo školy. Keď sa vrátia na Slovensko, bude si musieť urobiť vyrovnávacie skúšky a normálne dokončiť ôsmu triedu. Trojmesačné exotické prázdniny jej však asi závidia mnohí.

„Odkedy sme tu, doslova lieta a celý čas si spieva. Myslím, že je to pre ňu obrovská skúsenosť. Chodí do kmérskej školy, učí sa po anglicky, dokonca dostala prvú prácu ako asistentka šéfkuchárky a učiteľky v anglickej škole. Už vie aj jazdiť na motorke, veď tu deti šoférujú od siedmich rokov!“

Obavy o štrnásťročnú slečnu nemá, Kambodža je bezpečná krajina, s nízkou kriminalitou a vysokým hygienickým štandardom.

Redaktor Ďurkovič s podozrivou cigaretou v ruke: Laco, čo to fajčíš?!

Laco Ďurkovcič na tri mesiace vymenil televíziu za Kambodžu.
Laco Ďurkovcič na tri mesiace vymenil televíziu za Kambodžu.
Zdroj: archív L. Ď.

Laco Ďurkovcič na tri mesiace vymenil televíziu za Kambodžu.
FOTO: archív L. Ď.

Chorôb sa nebojí

Napriek tomu, že náklady na cestu a pobyt poriadne prevyšujú symbolickú sumu na diéty, ktorú dobrovoľníci dostávajú, Laco je spokojný. „Pri tejto práci nejde o peniaze, dáva človeku oveľa väčší benefit. Rátal som s tým, že budem na konci v mínuse a vôbec to neľutujem.“ Spolu s Lunkou zažili napríklad veľkú párty v detskom domove, keď naraz oslavovalo narodeniny sedemnásť detí.

„Tunajšie deti sú čistou esenciou lásky. Učím sa od nich každý deň, absorbujem tú neskutočnú energiu. Keď si uvedomím, že nemajú nikoho a sú HIV pozitívne, no sú stále šťastné, bezprostredné a veselé, hanbím sa za problémy, ktorými sa trápime u nás doma.“ Riziko nákazy podľa neho nehrozí. Odborný personál sa stará aj o ich liečbu a vírus je v ich tele prítomný len v minimálnej miere.

Škola života: Do Kambodže vzal so sebou aj štrnásťročnú dcéru. Chodí do kmérskej školy a pracuje ako učiteľka angličtiny.
Škola života: Do Kambodže vzal so sebou aj štrnásťročnú dcéru. Chodí do kmérskej školy a pracuje ako učiteľka angličtiny.
Zdroj: archív L.Ď.

Škola života: Do Kambodže vzal so sebou aj štrnásťročnú dcéru. Chodí do kmérskej školy a pracuje ako učiteľka angličtiny.
FOTO: archív L. Ď.

„Dokonca jedna odchovankyňa domova sa už vydala a má dieťa, ktoré je HIV negatívne. Dnes je liečba naozaj na vysokej úrovni, deti lekári pravidelne kontrolujú. Aj vďaka nim môžu prežiť krásny a plnohodnotný život.“

Žijú s Kmérmi

V Kambodži objavili Ďurkovičovci aj Slovákov, ktorí sa tu udomácnili, no s rodnou krajinou sú stále v kontakte. „Jedného máme za suseda. Volá sa Boris, a keď mal narodeniny, vytiahol z mrazničky dokonca bryndzu a kyslú kapustu. A musím povedať, že jeho bryndzové halušky boli jedny z najlepších, aké som doteraz jedol,“ netají Laco svoju spokojnosť.

Nech ho jeho dobrodružná povaha zaveje kamkoľvek, všade sa rýchlo zoznámi s miestnymi obyvateľmi. V Španielsku žil v rodine, kde ho učili, ako sa robí tortilla, v Hondurase býval v drevených domčekoch u miestnych černochov a v Kambodži sa tak rýchlo spriatelil s kmérskou učiteľkou svojej dcéry, že jej ju na týždeň „požičal“, aby si aj Lunka vyskúšala autentický život Kmérov. Dostala sa tak ako netradičný hosť dokonca na miestnu svadbu.