Eduard Chmelár o posledných chvíľach Kvietika († 90): Pred smrťou ho veľmi trápila TÁTO VEC
23. 3. 2025, 8:54 (aktualizované: 24. 3. 2025, 12:57)

"Vždy prísne odlišoval umeleckú stránku od politickej, preto, aj keď mali diametrálne odlišné názory na dianie v spoločnosti, nedal na Milku Vášáryovú dopustiť a nazýval ju "Madonnou slovenského herectva". Do konca života mi bude ľúto, že sme nestačili zrealizovať jeden nápad, ktorý som mu pripravoval ako darček k májovým narodeninám: chcel som ho vziať do Lomnického sedla, v ktorom sa nakrúcala kultová Medená veža, a kde nebol od vzniku filmu, a urobiť o tom krátky dokument..." prezradil o plánoch, ktoré sa mu už nepodarí realizovať.

Zdroj: SF√ö
Štefan Kvietik zahviezdil v mnohých filmoch, napríklad v snímke Boxer a smrť.
"O máloktorom človeku možno povedať, že mal tak hlboko v srdci Slovensko, ktoré bezhranične miloval. Dušou bol národniar, ale nebol to nijaký primitívny nacionalista, extrémizmus každého druhu ho odpudzoval, bol ctiteľom rázusovskej Slovenskej národnej strany, ktorá podľa neho tvorila neprekonateľný ideál. Čítal aj moje knihy, veľa sme sa o Slovensku rozprávali a azda aj preto sme si tak rozumeli - on prirovnával naše rozhovory k tenisovej hre, kde ja som mu prihrával "loptičky" a umožnil mu tak rozvíjať vlastné myšlienky. A hoci ma jeho najbližší v týchto smutných chvíľach, keď nás opustil tak náhle a nečakane, ubezpečovali, že ma mal "veľmi, veľmi, veľmi rád", ja sa nehanbím priznať, že pre mňa to bol poloboh antických rozmerov, ku ktorému som vždy vzhliadal. O to ťažšie a bolestivejšie sa mi o tom rozpráva, keď o ňom už hovoríme iba v minulom čase..." pokračoval.

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
"O Štefanovi Kvietikovi sa v týchto hodinách a dňoch veľa porozprávalo a ešte sa aj porozpráva. No len málokto vie, že v roku 1990 mal byť protikandidátom Václava Havla pri voľbe prezidenta ČSFR. Osobne s ním o tom hovoril aj Alexander Dubček. Kandidatúru však odmietol. Svoje poslanie videl viac na umeleckom poli, ale predstavte si, akú múdru a charizmatickú hlavu štátu by sme mali... On sa však utiahol do úzadia. V posledných rokoch úplne stratil kontakt s tvorcami legendárnej Tisícročnej včely. No keď pred pár týždňami spisovateľ Peter Jaroš oslavoval 85. narodeniny, vypýtal si odo mňa jeho telefónne číslo, aby mu zavinšoval. Obaja sa tomuto zvítaniu veľmi potešili, veď mali na seba krásne spomienky nielen z nakrúcania, ale aj z Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach," prezradil o minulosti štefana Kvietika.