Andy Hryc v 57 kapitolách opísal históriu svojej rodiny, spomienky a zážitky. Knihu písal dva roky s prestávkami. Pôvodne to mala byť  jeho výpoveď, ktorá by mapovala históriu rodiny a utrpenie, ktoré jeho otcovi pripravil komunistický režim, a hrdinstvo jeho matky, ktorá za daných okolností vychovala dve deti. Keď však začal písať, zistil, že má toho na jazyku oveľa viac. Manželka so sestrou ho od písania odhovárali, že si narobí nepriateľov a bude sa s nimi súdiť. On z toho nemal obavy, pretože kniha je úprimná, sú v nej jeho víťazstvá i prehry. Za všetkým si stojí a text potvrdzuje fotografiami, výstrižkami z tlače, úradnými rozhodnutiami a inými dokumentmi.

ANDY HRYC a jeho Inventúra vyvolali medzi čitateľmi rozruch.
Zdroj: Emil Vaško

Kniha na 400 stranách je i pohľadom do socialistického aj súčasného obdobia spoločnosti. Nevedel pochopiť, prečo jeho otec nebol doma takmer sedem rokov a za čo bol odsúdený. Preto malý Andrej ako syn zločinca bol v škole čierna ovca a jediný z triedy nesmel verejne skladať pioniersky sľub.

Otvorene napísal aj o zákulisí divadla a televízie. Kto spolupracoval so Štátnou bezpečnosťou, ako sa udeľovali tituly zaslúžilý a národný umelec, prečo ho vyhodili zo súboru bratislavskej Novej scény, kde sa neskôr stal riaditeľom. Andy vtedy svojou knihou poriadne šokoval už dnes zosnulú herečku Magdu Pavelekovú († 84). Bola to komunistka! Napísal o nej v knihe. Herečku spomenul v rámci kapitoly o pomeroch na Novej scéne, kde obaja dlho pôsobili. Nepáčila sa mu najmä situácia z roku 1982, keď získala ocenenie Zaslúžilá umelkyňa. „Divadlo navrhlo Labudu a Kňažka, ale dostala to ona, lebo jej muž vtedy odchádzal z kontrarozviedky do dôchodku a mal také želanie,” povedal herec. Podľa neho aj samotná Majda pôsobila v komunistickej organizácii na Novej scéne.

Milan Kňažko a Magda Paveleková († 84) mali na Hryca ťažké srdce.
Zdroj: rtvs

Krvný tlak pri čítaní však vtedy stúpol aj Milanovi Kňažkovi. Ten všetky zverejnené informácie o svojej osobe označil za klamstvá, pri ktorých sa mu dvíhal žalúdok. V knihe sa napríklad dozvedel, že kedysi emigroval, pričom vo Francúzsku bol legálne na študijnom pobyte. Zarazili ho aj informácie o tom, že mal lobovať za to, aby získal ocenenie Zaslúžilý umelec.

AKO VYZERAL KRST TEJTO KNIHY, SI POZRITE V GALÉRII

Prečítajte si tiež: