Pred dvomi rokmi vyhľadávané miesto, dnes pusto a prázdno: Zamestnancom hrozí prepúšťanie!
21. 3. 2021, 12:32 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:05)

Prídu o prácu? Napriek tomu, že pre pandémiu nemôžu pracovať, od štátu nedostali ani cent! Týka sa to zamestnancov aquaparku Vodný raj Vyhne, ktorí nevyhoveli podmienkam štátnej podpory len preto, že nepracujú v súkromnom, ale v obecnom podniku.
Zdroj: Beáta Javorčíková
Zdroj: Beáta Javorčíková
Zdroj: Beáta Javorčíková
Galéria k článku
Prvá pomoc plus. Projekt Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny pomáha zamestnancom, zamestnávateľom a živnostníkom, ktorí z dôvodu pandemickej situácie museli obmedziť svoju pracovnú činnosť alebo ju úplne prerušiť. Avšak nie všetkým. Oprávnenými žiadateľmi o pomoc totiž nie sú subjekty verenej správy.
Počas roka 2020 bol otvorený len 182 dní, tento rok ani jeden. Vodný raj Vyhne napriek tomu nie je zaradený do štátnej schémy pomoci kvôli svojmu statusu. „Tým, že sme obecný podnik, patríme pod Ministerstvo vnútra. To však podporu na udržanie zamestnanosti neposkytuje,“ vysvetlila manažérka aquaparku Zdena Lipjanska.
Zdroj: Beáta Javorčíková
Manažérka aquaparku Zdena Lipjanska
Podľa starostu obce Vyhne Ervína Családiho, zamestnanci momentálne poberajú len zo 60 percent svojej mzdy, ktorú im vypláca obec. To však nie je ani dostatočné a ani dlhodobo udržateľné. „Platíme ich z rezervného fondu obce, ale donekonečna to nepôjde. Ak nebudeme môcť fungovať počas leta, budeme ich musieť prepustiť, či sa nám to bude páčiť alebo nie,“ povedal smutný starosta.
Prepustiť zamestnancov by však bolo nielenže neférové, ale aj nevýhodné pre samotný aquapark. „Naši zamestnanci sú už zohratí tím. Bez nich by sme prevádzku len tak ľahko neotvorili,“ vysvetlila Lipjanska. „Keby sme ich prepustili teraz, v marci, do júna by sme im platili odstupné. A čo potom, ak sa štát rozhodne otvoriť aquaparky?“ rozhorčoval sa starosta.
„Chodíme sem akurát polievať kvety, čítať maily a temperujeme. Popritom čakáme na vyjadrenie od vlády. Najhoršia je neistota,“ hovorí Zdena Lipjanska, ktorá dodáva, že so zamestnancami si voláva pravidelne, pričom sa jej nikdy nezabudnú spýtať, ako to s nimi bude a či už vie, že či ich nevyhodia.

Prehadzujú si ministerstvá kompetencie? Čítajte na ďalšej strane!
Podľa tlačového odboru Ministerstva vnútra však obec pri podnikaní nemá postavenie subjektu verejnej správy a preto podpora takýchto subjektov nepatrí do jeho kompetencie. „Politika trhu práce patrí do pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny,“ odkázali nám z Ministerstva vnútra.
Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny však tvrdí úplný opak. „Subjekty verejnej správy sú v kompetencii Ministerstva vnútra, prípadne ďalších rezortných ministerstiev. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny je zodpovedné za vyplácanie plošnej pomoci pre zamestnancov a samostatne zárobkové osoby, jednotlivé sektorové pomoci sú v kompetencii jednotlivých rezortných ministerstiev,“ napísal štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, Boris Ažaltovič v liste starostovi Családimu.
„Napíšete im dvojstranový list, na ktorom si vylejete srdce a oni vám na to odpovedia len na ôsmich riadkoch a zakončia to vetou, že sa máte obrátiť na kompetentný orgán,“ krúti hlavou Családi.
Vodný raj Vyhne o finančnú pomoc požiadalo aj Ministerstvo dopravy a výstavby. „Žiadosť obce Vyhne je už spracovaná a v súčasnosti je predmetom základnej finančnej kontroly MDV SR. Po doručení rozhodnutia bude obci Vyhne vyplatený finančný príspevok v žiadanej výške 17 011,13 eur,“ povedal hovorca Ivan Rudolf.
Starosta je síce vďačný za pomoc z Ministerstva dopravy a výstavby, no pripomína, že platy zamestnancov nepokrýva. „Len za minulý rok sme na platoch zamestnancov stratili približne 90 000 eur,“ prízvukuje.