Zúfalí rodičia: Zase prázdniny! Čo s deťmi, nemáme na ne nervy! Žiadny stres, vieme, ako na to
29. 6. 2024, 9:05 (aktualizované: 29. 6. 2024, 9:06)
Konečne sú tu prázdniny! Školáci každého veku si včera prevzali vysvedčenia a nadšene vyrazili v ústrety dvojmesačnému ničnerobeniu. Lenže rodičia, najmä mladších detí, majú hlavy v smútku. Veď dva mesiace so svojimi ratolesťami doma ostať nemôžu! Ako teda prežiť prázdniny v relatívnom pokoji a bez zbytočných nervov?
Zdroj: tasr/Daniel Stehlík
Zdroj: min
Zdroj: min
Galéria k článku
Žiaľ, na organizáciu leta treba myslieť dopredu. Ak ste to nestihli, zachovajte pokoj a triezvo si uvážte, čo viete na poslednú chvíľu zariadiť. Podľa odborníkov majú byť prázdniny pre deti predovšetkým časom oddychu a relaxu. Takže ak si aj chcete s nimi zopakovať nezvládnuté učivo, nechajte si to na posledné dva týždne prázdnin – pripravíte ich tak zároveň na návrat do školy. Najdôležitejšie počas leta je, aby sa deti veľa hýbali a mali možnosť hrať sa vonku.
Zdroj: tasr/Daniel Stehlík
Žiačka 1. ročníka si preberá koncoročné vysvedčenie z rúk triednej učiteľky počas odovzdávania koncoročných vysvedčení na Základnej škole v Rajci. So spolužiakmi si už užíva voľno.
Kde deti trávia prázdniny
Rodičia organizujú prázdniny detí rôzne. Podľa prieskumov strávi 85 percent školákov aspoň časť leta u starých rodičov, polovica detí ide aj do denného tábora, druhá polovica do pobytového. Približne 10 dní je dieťa na dovolenke s rodičmi, ďalších 7 až 10 dní sa rodičia striedajú, aby vždy bol niektorý s prázdninujúcim školákom. To sa týka najmä tých na základnej škole. Tí starší, pokiaľ dovŕšili 15 rokov, sú v lete často na brigádach. Tieto zistenia potvrdzuje aj naša anketa na Facebooku Plus JEDEN DEŇ.
Nasaďte správny režim!
Otázny je režim počas prázdnin. Kým niektorí rodičia dajú deťom úplnú voľnosť, iní sa ich snažia držať v zabehnutých koľajach. Jedni im povolia aj ponocovanie, druhí to striktne zakazujú. „Cez prázdniny dieťa nemusí ráno vstávať do školy, ale to ešte neznamená, že dostatočne dlhý a kvalitný spánok nepotrebuje,“ prízvukuje pediatrička Iveta Kostelníková.
Zdroj: Daniela Pirschelová
Pediatrička Iveta Kostelníková upozorňuje, že hoci deti v lete nechodia do školy, nemali by ponocovať.
Upozorňuje, že práve vďaka spánku dokážeme správne psychicky i fyzicky celý deň fungovať. Sedemročný školák by mal podľa nej spať desať až dvanásť hodín. „Je správne, ak dieťa má určitý režim a chodí spať a vstáva približne v rovnakú hodinu,“ vysvetľuje pediatrička. „Ak deti vo veku sedem až osem rokov spia menej ako osem hodín, majú podľa štúdií sklony k hyperaktivite, nepozornosti a impulzívnosti,“ upozorňuje Iveta Kostelníková. Takže aj cez prázdniny by mali ísť školáci spať medzi 21.00 až 21.30 h.

Ak vyriešite organizáciu prázdnin, môžete naraziť na ďalší problém – deti sa nudia. Rozhodne nie je ideálne naplánovať im každú minútu, práve tak, ako je nesprávne nechať organizáciu leta iba na ne. Skúste to spoločne.
Ako na to? Pozrite si 14 užitočných tipov na ďalšej strane >>>
1. Vydajte sa s nimi na hrady a do jaskýň
Lákajú tajomnom a príjemným chládkom. Veľa pamiatok má navyše v lete špeciálny program pre deti. Starších určite nadchnú i večerné prehliadky, ktoré sľubujú netradičný a trošku aj strašidelný zážitok.
2. Rozhýbte ich
Nemusí to byť hneď poldňové športovanie alebo celodenný turistický výstup! Stačia minigolfové ihrisko, lanové centrum.

3. Vyrobte si herbár
Na výlete či na prechádzke nazbierajte kvety a rastliny a ako spomienku na leto si urobte prázdninový herbár. Ak si nie ste pri rastlinách istí názvami, pomôžu vám mobilné aplikácie – napríklad PLANTNET alebo Flora Incognita.
4. Spravte si karneval
Pozvite kamarátov zo susedstva a usporiadajte domáci karneval. Nechajte deti, nech si samy vyrobia kostýmy a masky.
5. Spite v stane
Nocovať v stane – hoci iba vo vlastnej záhrade či pri dome babky – je nezabudnuteľný zážitok. Možno sa najmenší budú spočiatku trochu báť, ale verte, neskôr na to budú nadšene spomínať.
6. Nachystajte si piknik
V daždi si môžete piknik urobiť aj doma, ak sa vyčasí, vyrazte do mestského parku či do záhrady k kamarátke. Ešte predtým zoberte deti do kuchyne a spolu nachystajte drobné občerstvenie. Určite zabodujú domáca zmrzlina alebo nanuky. Piknik môžete vystriedať aj grilovačkou či opekačkou – deti si budú určite nadšene opekať špekáčiky priamo nad ohňom.

7. Pošlite list alebo pohľadnicu
Naučte deti, že za vašich mladých čias neboli sms a hlasovky. Napíšte či nakreslite s nimi list starým rodičom, kamarátom alebo aj sami sebe.
8. Pozorujte oblohu
Nie je nič úžasnejšie, ako sa v lete natiahnuť do trávy a pozorovať, aké útvary vytvárajú oblaky. Rovnako môžete pozorovať večernú oblohu a hľadať na nej známe hviezdy a súhvezdia. Prípadne zájdite do hvezdárne – tam to budete mať aj so zasväteným výkladom.

Zdroj: gettyimages
9. Zoberte deti k vode
K letu neodmysliteľne patrí! Nemusíte cestovať k moru, vaše ratolesti sa vyšantia aj v bazéne v záhrade alebo na letnom kúpalisku. Akurát pozor na úpal a spálenie!
10. Choďte na turistiku alebo do prírody
Prechádzajte sa s deťmi v lese, spoznávajte stromy a rastliny, skúste nájsť huby. Turistických trás a chodníkov máme veľa, určite si vyberiete podľa kondície rodiny alebo podľa jej záujmov

Zdroj: TASR Erika Ďurčová
11. Zoo to istí
Máloktoré dieťa odolá zvieratkám! Pozrite si program v zoo a zoberte svoje ratolesti napríklad na komentované kŕmenie.
12. Vyhláste tvorivé dielne
Nič to, že vonku prší, fúka a je chladno! Nachystajte farbičky, fixky, farby, výkresy, vyberte si tému a môžete sa pustiť do toho. Môžete si zostrojiť papierový hrad alebo namaľovať rodinu pri obľúbenej prázdninovej činnosti
13. Robte niečo netradičné
Prehovorte deti, aby nechali hračky doma a skúsili sa vonku zahrať aj bez nich. Dajte im bublifuky, naučte ich skákať „škôlku“, dajte im kresliť na chodník.
14. Zahrajte sa na záhradníkov
Vyhraďte im vo vašej záhrade alebo u starých rodičov miesto, ktoré bude iba ich. Môžu si tam sadiť kvetinky alebo bylinky, vytvárať minihriadky alebo chodníčky. Ak bývate v paneláku, dajte im na balkón veľký kvetináč.