Štefan Šimák zmenil celé Slovensko! Keď v roku 1990 spolu s Jozefom Dukesom a ďalšími spoločníkmi založil nezávislý týždenník PLUS 7 DNÍ, málokto predpokladal, že tým položil základy najväčšieho slovenského vydavateľstva.
Rovnako tak, ako bol úspešný v žurnalistike, sa neskôr presadil aj v podnikaní, keď nádherne a s citom pre architektúru i dejiny zrekonštruoval Pezinský zámok, ktorý sa už preslávil ako hotel i vinárstvo.
Rodák z Kysúc
Štefan Šimák sa narodil a vyrastal v Turzovke na Kysuciach. Rodný kraj miloval a vždy sa tam rád vracal. Aj neskôr svojim redaktorom neraz prízvukoval, že Slovensko nie je len Bratislava.
Na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici študoval dejepis a ruštinu. Po invázii spojeneckých vojsk v roku 1968 štúdium prerušil a do školy sa už nevrátil, namiesto toho začal pracovať ako redaktor okresných novín Za nové Kysuce.
Novinárčina mu tak zachutila, že o rok neskôr sa prihlásil na konkurz na miesto krajového redaktora Československého rozhlasu pre severné Slovensko. Po siedmich rokoch odišiel do Bratislavy, kde sa stal redaktorom Československého rozhlasu v Bratislave, a neskôr aj do Prahy, kde sa zameral na zahraničnú politiku.
Z Moskvy o perestrojke
V rokoch 1982 až 1987 pôsobil v Moskve najskôr ako zahraničný spravodajca a potom ako vedúci moskovskej pobočky Československého rozhlasu. V Sovietskom zväze vrcholila perestrojka a glasnosť, na čo ešte dlhé roky spomínal, ako na vzrušujúce obdobie zmien a nových vízií. Práve za materiály z toho obdobia dostal jedno z najvyšších rozhlasových vyznamenaní - Zlatý mikrofón Československého rozhlasu.
Po revolúcií v roku 1989 absolvoval manažérsky kurz vedúcich rozhlasových pracovníkov v Deutsche Welle v Kolíne nad Rýnom a zastupoval Slovenský rozhlas v European Broadcasting Union, EBU v Ženeve.
Spoluzakladateľ najväčšieho vydavateľstva
Najdôležitejší však bol rok 1990, keď s ďalšími spoločníkmi založil týždenník Plus 7 DNÍ a od roku 1993 bol konateľom SPOLOČNOSTI 7 PLUS. Najväčšie a najdôležitejšie slovenské vydavateľstvo začalo v roku 2006 vydávať denník Plus JEDEN DEŇ a časopisy Báječná žena, Šarm a mesačníky Zdravie, Záhradkár, Emma, Brejk, Mamina, Pekné bývanie, Poľovníctvo a rybárstvo, Dobré jedlo, Pes Plus, Navarené napečené… V roku 2010 vo vydavateľstve prichýlili aj detské časopisy Ohník, Zornička, Včielka a Bobík.
Tí, ktorí ho poznali, dobre vedia, koľko sily, práce a nadšenia vydavateľstvu venoval. A keď sa hovorilo o bulvárnej tlači, kam patrili aj viaceré tituly vydavateľstva, mnohí si spomenuli na jeho slová: "Bulvár nie je nič hanlivé. Bulvár je ako široká ulica s obchodíkmi a kaviarničkami, kde si každý nájde to svoje. Bulvárne médiá majú takisto široký záber: čitateľa musia zaujať, chytiť za srdce, pomôcť mu, ale aj kritizovať, keď treba, a poukázať na neduhy v spoločnosti."
Spoločne s Milošom Nemečkom sa Štefan Šimák neskôr podieľal na založení Združenia vydavateľov periodickej tlače na Slovensku a bol dlhoročným viceprezidentom tejto organizácie.
Na vydavateľstvo nikdy nezabudol
Na roky strávené vo vydavateľstve spomínal aj v úspešnej knihe Nehovorte mi magnát. Vyšla pred piatimi rokmi a mala mimoriadny úspech.
„Možno vás bude zaujímať, ako vznikol najúspešnejší týždenník v celej histórii našej krajiny, PLUS 7 DNÍ, čo všetko súvisí s tvorbou a vydávaním periodík. Tento príbeh sa začal vypožičaným elektrickým písacím strojom a prenajatou zasadačkou v priestoroch hasičského zboru. A neuveriteľnou trúfalosťou, ktorej sa s odstupom času niekedy sám čudujem. Možno vás prekvapím názorom na bulvár, na slobodu slova a nezávislosť tlače. Možno vám pokazím náladu alebo vás pobavím pri pohľade do zákulisia súdnych sporov s politikmi. V tejto knihe nájdete zo všetkého trochu. Budem však osobný. Budem hovoriť aj o sebe, za seba a o tom, ako som veci videl a vnímal. Prezradím vám, ako som kúpil stredoveký zámok a ako v jeho útrobách vyrábame víno z hrozna, ktoré pestujeme na slnečných svahoch južného Slovenska,“ napísal v predslove knihy.
Z novinára hotelier a vinár
Po predaji vydavateľstva v roku 2014 sa začal Štefan Šimák venovať svojej obrovskej záľube - vinohradníctvu a výrobe vína. O rok neskôr kúpil s rodinou Pezinský zámok, ktorý sa po rozsiahlej rekonštrukcii a vybavení modernou technológiou stal sídlom Zámockého vinárstva. Išlo o náročnú a nákladnú prestavbu, ktorej výsledok je však úžasný. Veď Šimák Zámok Pezinok získal hlavnú cenu 25. ročníka súťaže Stavba roka 2019, ktorú zorganizovalo Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva - ABF Slovakia.
Po rozsiahlej obnove je zámok jedným z najvýznamnejších kultúrnych a spoločenských centier Slovenska. Okrem vinárstva je tu výborný hotel, reštaurácia s chutnou kuchyňou, ale i galéria umeleckého skla, ktoré bolo celoživotnou vášňou Štefana Šimáka. Môžete si pozrieť aj komnaty niekdajšieho majiteľa grófa Pálffyho, ktoré sú zariadené ako v čase najväčšej slávy tohto rodu.
„Nechceli sme kupovať zámok. Chcel som len robiť zopár litrov vína a hľadal som, kde by to bolo možné. Prvé, čo mi napadlo, keď som sa pozrel na tento zámok, bolo, že mám konečne kde uložiť umelecké sklo a kde si môžem urobiť galériu,“ povedal Štefan Šimák po otvorení zámku.
Začiatkom roka sa objavila informácia, že Štefan Šimák chce predať bratislavský dom a natrvalo sa presťahovať do zámku v Pezinku, ktorý si mimoriadne obľúbil a začal ho považovať za svoj ďalší domov. Žiaľ, svoje plány už neuskutoční. Vo veku 72 rokov podľahol ťažkej chorobe.
Dojímavé slová dlhoročného spoločníka Jozefa Dukesa
Jozef Dukes stál so Štefanom Šimákom pri zrode vydavateľstva a dlhé roky bol jeho obchodným spoločníkom. Aj jeho sa dotkla smrť kolegu a priateľa.
"Zomrel človek, ktorý pre slovenskú žurnalistiku, ale nielen pre ňu, urobil veľmi veľa. Možno iba história docení veľkosť Štefana Šimáka," napísal nám. "Na začiatku pracovného života patril k vynikajúcim novinárom, aby hneď po revolúcii spoluzakladal Plus 7 DNÍ, Plus 1 DEŇ a ďalšie časopisy a magazíny najväčšieho slovenského vydavateľstva. Potvrdzoval tak svoju pracovitosť, kreatívnosť, cieľavedomosť. Väčšina periodík sa stala najčítanejšími vo svojej kategórii," pripomína Jozef Dukes.
Takisto oceňuje zásluhy Štefana Šimáka pri obnove zámku v Pezinku. "Takmer po 25 rokoch opustil so svojimi spoločníkmi dráhu vydavateľa, aby sa pustil s rodinou do záchrany schátraného pezinského zámku. Premenil ho na klenot medzi slovenskými hotelmi," chváli Jozef Dukes dlhoročného spoločníka. "Zároveň sa stal významným slovenským vinohradníkom a vinárom. Aj tak presvedčil o svojom zmysle pre precíznosť a detaily," dodáva.
"Počiny Štefana Šimáka budú pretrvávať ďalej, aj keď on sám nám bude veľmi chýbať. Zaslúži si
pamiatku nielen ľudí okolo seba, ale aj celej spoločnosti," dojato pripomína Jozef Dukes.
Mohlo by vás zaujímať:
- Povolávanie sestier v núdzovom stave: Prišli po mňa policajti, do 2 hodín som sa musela zbaliť!
- Zomrel prvý Slovák, ktorého očkovali proti ochoreniu COVID-19: Pitva odhalila príčinu úmrtia!
- Beňová sa neudržala a PORIADNE VYLETELA kvôli Matovičovi: Drsné slová o NEZMYSLOCH!