Reklama

MAGICKÝ DEŇ: Čo všetko treba túto nedeľu urobiť, aby ste neriskovali?

Lucia Mokráňová tiež oslavuje v nedeľu meniny. Myslíte, že verí na čary?

Zdroj: Instagram L. M.

Reklama

Sú dni, ku ktorým sa viažu mnohé povery a tradície. Taký je i deň, kedy oslavuje meniny Lucia. Že neveríte čarom? Len aby ste neboli prekvapení!

V našich tradíciách sa Lucia objavuje ako tajomná bytosť a 13. december je deň zasvätený mágii, kedy treba odháňať zlé, démonické sily.

Svätá Lucia bola jedna z katolíckych a pravoslávnych svätých. Uctievajú ju aj luteránski Švédi a Nóri. Je patrónkou slepých. Jej deň je 13. decembra. Prvé zmienky o ňom sú z 5. storočia.

Treba odohnať zlo

Na Slovensku pretrvali ľudové zvyky z tohto dňa. Prvoradé bolo odháňať v tento deň zlé sily. Preto  sa im malo zabrániť vstúpiť do príbytku.

Zdroj: Jaroslav Pitoňák

Aj pastieri zaháňali zlé sily.

Funguje vraj veľký buchot a lomozenie. Verilo sa, že strigy o polnoci mútia mlieko. Pastieri ich odháňali trúbením a práskaním bičov.  V ten deň sa odvšadiaľ ozýval rámus a krik. Chlapci hádzali staré hrnce a črepy do vrát i dverí na maštaliach, hrmotalo sa nádobami, čo sa našli na smetiskách. Zlé sily sa mali takéhoto buchotu zľaknúť a utiecť.

Krížne cesty a strigy

Hluk a hurhaj bolo treba nainscenovať aj na krížnych cestách, kde sa vraj najčastejšie v nočných hodinách spolčovali strigy a bosorky.  Krížne cesty pre svoje spojenie s nadprirodzenými silami boli aj miestami vykonávania praktík ľúbostnej mágie, napríklad vydlabanie dierky do kamenného kríža a zobrať odtiaľ prach do čarovného nápoja lásky.

Zdroj: csfd.cz

Jana Andresíková ako ježibaba z Arabely. Mnohé triky na ňu neplatili.

Muž, ktorý začal na Luciu s výrobou dreveného stolčeka bez použitia klincov a na polnočnej svätej omši na ňom sedel, vraj videl pri oltári všetky dedinské strigy ako sedia obrátené chrbtom k oltáru. 

Vyvoleného prezradí toto kúzlo

Jedna z tradícií ľúbostnej mágie sa zachovala dodnes. Dievčatá si v tento deň napísali  na 12 papierikov mená možných ženíchov, ceduľky poskladali a zalepili.

Zdroj: CSFD, metro.uk, comedy.co.uk, daily mail

Kultovú komédiu Láska nebeská si pozrite popri písaní papierikov s menami mužov.

Potom každý deň až do štedrej večere jeden papierik vytiahli a hodili do ohňa alebo roztrhali na márne kúsky bez toho, aby vedeli aké meno na ňom bolo napísané. 

Na Štedrý deň po večeri rozlepili posledný papierik a tak sa dozvedeli meno toho pravého.

Nič nepožičiavať!

Zvykom bolo aj jesť cesnak v predvečer Lucie, aby ochraňoval všetkých členov rodiny pred zlými silami. Na Luciu sa z domu nič nedávalo ani nepožičiavalo. Na každý pokus požičať si niečo z iného domu, sa všetci dívali podozrievavo. Zvlášť na požičia­vanie a prenášanie ohňa. 

Vymetanie rohov

Najznámejším ľudovým zvykom na sviatok svätej Lucie je chodenie dievčat zahalených v bielych plachtách po chalupách. Ich úlohou bolo vyhnať z gazdovských domov a dvorov strašidlá a zlých duchov. Mladé devy oblečené v bielych plachtách s pomúčenou tvárou a husím perom v ruke chodievali od domu k domu a vymetali nielen rohy a kúty, ale i samotných domácich. Tento rituál mal odohnať všetko zlo a choroby. 

Zdroj: slske.sk

Na Luciu devy zahalené v plachtách vymetajú z domov zlo.

Gazdovia od Lucie do Vianoc počítali dni. Každý deň tohto obdobia predstavoval jeden z mesiacov nasledujúceho roka. Podľa toho, aké bolo v ten deň počasie, malo byť aj v príslušnom mesiaci.