Opatrenia pre koronavírus: Jednu školu zatvorili, na ostatných zavádzajú prísne pravidlá
5. 3. 2020, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 22:41)

Zdroj: Martin Mikláš
Vyše 230 budúcich strojárov v hlavnom meste má neplánovane dva dni prázdnin. Pre podozrenie z nákazy smrtiacim koronavírusom u jedného zo študentov vyhlásili na Strednej priemyselnej škole na Fajnorovom nábreží riaditeľské voľno.
Zdroj: Martin Mikláš
Zdroj: Martin Mikláš
Zdroj: Martin Mikláš
Galéria k článku
Výsledky testov budú známe do 48 hodín. Ak sa nákaza potvrdí, rozhodne Bratislavský samosprávny kraj a regionálny hygienik o ďalšom postupe. V stredu popoludní bola škola zatvorená a na dverách oznam, že vo štvrtok a piatok je z prevádzkových dôvodov riaditeľské voľno. Vedenie školy spočiatku odmietalo potvrdiť, že dôvodom na zatvorenie školy je koronavírus. Jedna z pracovníčok nám telefonicky tvrdila, že študentov poslali domov kvôli výmene okien.
Zriadia izolačky
Nám sa však podarilo zastihnúť ženu, ktorá v škole pracuje ako upratovačka. Potvrdila, že naozaj opravujú okná, ale na otázku, či nie je príčinou koronavírus, ako informovala župa, zaváhala: „O tom sme nemali hovoriť...“
Nebezpečný koronavírus mení režim aj na iných školách. V niektorých krajoch už zakázali školské lyžovačky a výlety, v triedach pribudli dezinfekčné prostriedky. Bratislavská župa riaditeľom škôl odporučila, aby zvážili účasť žiakov a zamestnancov na hromadných akciách. Zároveň musia vyčleniť miestnosť, kde môžu izolovať žiakov alebo zamestnancov v prípade podozrenia na koronavírus.
Základ je dezinfekcia a umývanie rúk
„My sme pre koronavírus dali vydezinfikovať celú budovu,“ povedala nám Mária Orságová, riaditeľka bratislavskej ZŠ na Nevädzovej ulici, kde boli v sobotu volebné miestnosti, ktoré navštívilo niekoľko tisíc ľudí. „Nerušili sme zatiaľ žiadne podujatia. Pravidelne dezinfikujeme kľučky, všade máme antibakteriálne mydlá a deti poúčame, ako si správne umývať ruky,“ dodala Orságová.
V Žilinskom kraji pripravili informačné materiály o koronavíruse, ďalšie opatrenia v školách neprijali.

Dobrovoľná karanténa
Nitrianske školy a škôlky by mali dostať viac antibakteriálnych prostriedkov, priestory škôlok umývajú až štyrikrát denne. Žiakom a pedagógom, ktorí sa vrátili z rizikových oblastí, odporúčajú, aby si dva týždne sledovali svoj zdravotný stav. Vedenie mesta zrušilo tiež cesty učiteliek a žiakov do Rakúska a do Veľkej Británie. Vedenie Univerzity Konštantína Filozofa pracovníkom aj študentom odporučilo zvážiť cesty do zahraničia. V Košickom kraji dostane 40 škôlok dodatočné hygienické pomôcky.
„My sme už minulý týždeň dali riaditeľom stredných škôl v našej zriaďovateľskej pôsobnosti odporúčania v zmysle dobrovoľnej karantény u žiakov, ktorí sa vrátili z lyžovačiek či iných výletov z európskych krajín s potvrdeným výskytom koronavírusu,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ Trnavský župan Jozef Viskupič.
Podľa ministerstva školstva vylúčenie žiakov, ktorí neprejavujú príznaky ochorenia, nie je možné, ak žiak plní povinnú školskú dochádzku. V materských školách je to na zvážení riaditeľa školy po dohode so zákonným zástupcom dieťaťa. Ministerstvo zároveň pripomína, že pedagógovia musia apelovať na rodičov, aby neposielali do školy dieťa s príznakmi ochorenia.
Stop hromadným akciám
„Škola nemôže žiakovi nariadiť, aby ostal doma, môže to odporučiť, takto sme školy v našej pôsobnosti aj usmernili,“ vysvetlila pre Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman s tým, že riaditeľom kraj odporučil, aby školy zvážili účasť žiakov a zamestnancov na hromadných akciách a tiež učiteľov na pracovných cestách.