Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

12 000 vyzbierali za necelý týždeň! Dielo fascinuje celé Slovensko!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zhmotňujú nehmotné? Neuveríte, na akej stavbe pracujú títo tesári!
    Reklama

    Päť tatier dreva, 30-tisíc vrutov, štyria tesári a vízia umelca, ktorú pripravoval štyri roky. Netrvalo ani týždeň a vyzbierali aj chýbajúcich 12-tisíc eur! Autor známej Zrakovej pyramídy prichádza s úplne novým projektom, v ktorom chce zhmotniť nehmotné.

    Nemecký architekt Peter Behrens bol vo svojej ére európskou špičkou. Teoretici už dávnejšie tvrdia, že jeho stavba synagógy v Žiline bola prelomová a pokladá sa za jednu z najmodernejších. Umelec Juraj Gábor sa na jeho projekt spred deväťdesiatich rokov detailne pozrel. Veľa počítal a kreslil až dovtedy, kým neporozumel zákonitostiam stavby.

    Completing the sphere, tak sa volá jedinečný projekt, v ktorom umelec poukazuje na dokonalú premyslenosť Behrensovej stavby. V synagóge z medzivojnového obdobia sa totiž nachádza pomyselná geometricky presná levitujúca guľa s priemerom sedemnásť metrov, ktorá je viditeľná len na streche ako kupola. Gábor sa odhodlal guľu dokončiť a zhmotniť tak z dreva jej spodnú časť.

    Zdroj: Luna Mafo

    Aj takto vyzerajú práce na unikátnom diele Sphéra

    K práci chcel pôvodne prizvať tesárov, ktorí s ním spolupracovali na Zrakovej pyramíde, no boli už zadaní. Oslovil tak štyroch skúsených nadšencov drevostavieb a dnes si ich nevie vynachváliť. Pôvodnými povolaniami husliar Igor Babiak, prekladateľ Ján Koreň, dizajnér Milan Stanco a bábkodivadelný režisér Tomáš Hudovič ručne vyrezávajú a skladajú každú jednu súčasť konštrukcie monumentálneho diela.

    Sphéra predstavuje prepojenie človeka a jeho duchovného sveta do jedného celku. „Niekedy si človek potrebuje materializovať duchovno, aby ho uvidel. Teraz k tomu môžeme prísť, či si na to zaklopať a vnímať to tak cez svoje zmysly,“ uviedol Juraj Gábor.

    Zdroj: Marek Jančúch

    Aj takto vyzerajú práce na unikátnom diele Sphéra

    Práve ľudia sú podľa neho základným stavebným kameňom celého projektu. Nebyť korony, do Synagógy by mali neobmedzený prístup aj počas celej výstavby. Teraz tak môžu urobiť len prostredníctvom live streamov či fotografií. Objekt bude sprístupnený hneď, ako pominú pandemické obmedzenia. Na portáli Startlab si ľudia však už teraz môžu rezervovať prvé návštevy alebo získať možnosť prespať v Sphére vo vlastnom spacáku.

    O budúcnosti Sphéry autor zatiaľ veľa neprezradí. Nie je však žiadnym tajomstvom, že po celý rok bude súčasťou žilinskej synagógy, pričom v nej budú vystupovať, vystavovať alebo hrať umelci, ktorí zakaždým poukážu na jej iný aspekt.

    Aké osudy majú iné slovenské synagógy? Čítajte na ďalšej strane!

    Lučenec

    Nádherne zrekonštruovaná synagóga v Lučenci sa dnes využíva ako multikultúrny stánok. Návštevníci si môžu vypočuť odborný výklad o histórii stavby a taktiež si pozrieť stálu expozíciu židovského kultúrneho dedičstva. Okrem toho v nej zvyknú bývať aj iné kultúrne a spoločenské podujatia.

    Zdroj: Ladislav Luppa

    Synagóga v Lučenci je dnes nádherne zrekonštruovaná

     

    Bratislava

    Neologická synagóga v Bratislave má oveľa smutnejší osud. Postavená bola v starom meste v blízkosti Katedrály svätého Martina na konci 19. storočia. Po nástupe komunistickej vlády sa však prestala využívať na pôvodné účely a v 60. rokoch si z nej svoje ateliéry a štúdiá spravila Slovenská televízia. V rokoch 1967 až 1969 bola v súvislosti s výstavbou Nového mosta postupne zbúraná. V Bratislave sa však nachádza ešte jedna dodnes zachovaná synagóga. Môžete ju navštíviť na Heydukovej ulici.

    Zdroj: Talmidavi

    Historická fotografia bratislavskej synagógy

     

    Bytča

    Synagóga v Bytči bola postavená na konci 19. storočia, pričom o 100 rokov neskôr sa stala národnou kultúrnou pamiatkou. Od roku 2002 až po rok 2010 v nej prebiehali rekonštrukčné práce, ktoré však zastavil právny spor s majiteľom pozemku. O opätovné naštartovanie rekonštrukcie sa dnes snaží občianske združenie Na záchranu bytčianskej synagógy.

    Zdroj: synagogabytca.sk

    Krásne detaily synagógy v Bytči

    Vyberáme pre vás niečo PLUS