Reklama

Stačí 5 SEKÚND a STE ČISTÍ: To dokážu DEZINFEKČNÉ BRÁNY od slovenských firiem

Dezinfekčná brána za pár sekúnd vyrobí hmlu, ktorá vydezinfikuje váš odev.

Zdroj: Spanner.sk

Reklama

Je to skvelé, Slováci dokážu zázraky na počkanie! Nielen, že sme sa svojpomocne takmer okamžite zásobili rúškami a dokážeme vyrobiť unikátne pľúcne ventilátory na svetovej úrovni, ale niektoré firmy vedia za pár dní preorientovať výrobu na to, čo krajina práve potrebuje. Úžasná dezinfekčná brána je na svete!

Pred krízou sa spoločnosť Spanner z Považskej Bystrice zaoberala hlavne spracovaním plechov a zákazkovou výrobou zváraných zostáv. Vyrábajú napríklad baliace linky pre potravinársky priemysel a ich hlavní odberatelia sú v Nemecku, kde rátajú s poklesom dopytu. „Udalosti posledných týždňov spojené s koronavírusom nás donútili rozmýšľať nad tým, čo by nám a ostatným firmám pomohlo a ako by sme vedeli za pomoci našich odborníkov, technológií a s našim zameraním pomôcť riešiť situáciu, v ktorej sme sa všetci ocitli. V priebehu dvoch týždňov sme navrhli nový produkt,“ vysvetlil pre Plus JEDEN DEŇ šéf firmy Patrik Lišaník. 

Brána s dezinfekčnou hmlou

Vývojový tím firmy našiel inovatívne riešenie. Vymysleli a hneď začali vyrábať dezinfekčnú bránu vrátane zabudovaných trysiek na dezinfekciu rúk.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako rozpoznať príznaky korona vírusu? Informuje WHO

     

    Takéto riešenie zabezpečí bezpečnejší chod prevádzok, ktoré musia aj v tejto dobe fungovať. Nejde len o fabriky, ale napríklad aj o obchody a ďalšie zariadenia.

    Na konci marca vyrobili prvý prototyp brány a ak sa sústredia len na jej výrobu, dokážu ich mesačne vyrábať niekoľko sto kusov.  Jednu z prvých vyrobených dezinfekčných brán dostane budúci týždeň ako dar nemocnica v Považskej Bystrici.

    Zdroj: Spanner.sk

    Brána funguje tak, že pri vstupe človeka do priestoru brány bezdotykový senzor automaticky spustí osem trysiek, ktoré vyrobia opar z dezinfekčnej tekutiny.

    Brána funguje tak, že pri vstupe človeka do priestoru brány bezdotykový senzor automaticky spustí osem trysiek, ktoré vyrobia jemnú hmlu z dezinfekčnej tekutiny, v princípe podobne, ako v letných osviežovačoch s vodnou hmlou. 

    Zdroj: Spanner.sk

    Tento tím dezinfekčnú bránu vymyslel.

    Takáto vstupná dezinfekčná brána síce negarantuje dokonalú ochranu pred vírusom, ale slúži na zníženie rizika prenosu infekcie. Trysky na dezinfekciu rúk sú zabudované v priestore brány a nastriekajú dezinfekciu intenzívnejšie priamo na ruky, ktoré sú podstatné pri eliminácii prenosu vírusu. „V Považskej Bystrici máme partnerskú firmu, ktorá pre nás vyrába dezinfekčné roztoky  a garantuje ich stabilné dodávky,“ ubezpečil nás Patrik Lišaník, že dokážu zabezpečiť aj plynulé fungovanie brán.

    O ďalšom výrobcovi čítajte na nasledujúcj strane!

    Nápad z televízie

    Dezinfekčnú bránu, ktorá za pár sekúnd dokáže vydezinfikovať oblečenie, ochranný odev aj nákupný vozík, začala vyrábať aj spoločnosť Švec Grup z Vrábľov. „Pozerali sme, ako dezinfikovali v Číne ľudí ručne a napadlo nám, urobiť akúsi dezinfekčnú bránu," povedal pre TV JOJ zástupca riaditeľa ŠVEC GRUP Norbert Brat. Stačí sa do nej postaviť a za päť sekúnd má človek vydezinfikované oblečenie či topánky. Z prístroja sa rozprašuje dezinfekčný prostriedok v podobe hmly.

    „Náš systém pracuje s 8 tryskami a má 4 senzory," vysvetlil Norbert Brat. Takáto brána sa dá využiť aj na dezinfekciu nákupných vozíkov. „Pracujeme na tom, aby tam mohli ísť všetky dezinfekčné prostriedky, ktoré sú vhodné na ruky," doplnil Peter Balón z inovačného centra INOVATO. V spoločnosti pracujú ešte na vylepšeniach, napríklad senzoroch, ktoré sa prispôsobia výške človeka. Použitie je úplne jednoduché. Výrobu chcú spustiť tento týždeň. Podľa majiteľa firmy  Ľubomíra Šveca, konštrukciu takejto dezinfekčnej brány vedia vyrobiť asi za 6 hodín.

    Zdroj: TASR František Iván

    Dezinfekcia je dnes nutná všade - v úradoch, obchodoch, aj v autobusoch.

    Nápad vznikol pri tom, keď vo firme, ktorá sa 27 rokov zaoberá spracovaním plechov a kovov, rozmýšľali, ako chrániť 400 zamestnancov pred šírením koronavírusu. Dezinfekčná brána však môže byť využitá aj v mnohých iných odvetviach, napríklad v supermarketoch, nemocniciach, všade tam kam vstupujú ľudia zvonku. „Táto verzia je bez toho, aby zasiahla tvár človeka, ale robíme aj verziu, ktorá bude veľká ako zárubňa dverí a bude určená pre ľudí v ochranných odevoch," prezradil Brat.

    Anketa

    Ocenili by ste, keby mali dezinfekčnú bránu obchody, banky a úrady?

    Viete a chcete pomôcť?

    #plusjednapomoc
    Ponúkate pomoc ostatným? 
    Máte tipy, ako sa chrániť?
    Viete, ako zvládnuť karanténu?
    Píšte na tip@pluska.sk