Kríza zasiahla najmä majiteľov kaviarní a barov. Slávka Zakuťanská (46) z Prešova prevádzkuje kaviareň v širšom centre. Zatiaľ ani neplánuje otvoriť, pretože to pre ňu nie je rentabilné. Terasy síce môžu byť otvorené, no v obmedzenom režime. Stoly musia byť od seba 2 metra vzdialené, pri jednom môžu sedieť maximálne dvaja ľudia. To znamená menej zákazníkov. “Keď si niekto príde vypiť kávu, chce si aj posedieť a nevyliať ju do seba a ísť preč. A ja predsa nemôžem niekomu povedať, že je tu už dlhšia a čakajú ďalší,”vraví. 

Otvorenie do 20. hodiny je podľa Slávky ďalší nezmysel. Ľudia si chcú ísť posedieť po práci, najmä v piatok. “Ak je vonku teplo, nemôže byť večierka o 20. hodine. Dovtedy korona nie je a potom už je? Aký má zmysel obmedziť prevádzky? Prečo by mohli byť potraviny otvorené do 21. hodiny?” zamýšľa sa. Toto sa však oddnes našťastie mení, otváracia doba je predĺžená do 22. hodiny.

Terasu veľkú 24 metrov štvorcových nemôže využívať ako vlani, kedy za ňu zaplatila 940 eur. Teraz by ju mohla využívať pre maximálne 8 zákazníkov. Lenže platiť by za ňu musela. "V Prešove už len pri podávaní žiadosti sa platí poplatok 99,50 eur. A to každoročne,” vysvetľuje.

Slávka Zakuťanská má od vypuknutia koronakrízy zatvorený.
Slávka Zakuťanská má od vypuknutia koronakrízy zatvorený.
Zdroj: Ingrid Timková

Tridsať rokov podniká v tomto odbore i Prešovčan Vlastimil Kráľ (58). Vraví, že také zlé podmienky ešte nemali. Každoročne organizovali pri podniku kultúrne podujatia, lenže dočkali sa iba rôznych príkazov a zákazov. “Toto mesto vlastnia poslanci a úradníci. Oni rozhodujú o tom, ako to tu bude vyzerať. Lenže o chvíľu zomrie celé mesto, už teraz do centra nik nechodí. Mladí ľudia sú preč, čo by robili v Prešove? Nemajú tu nič, nemajú si kde sadnúť,”opisuje pomery.

Za toľké roky zaplatil na daniach pre štát aj samosprávu okolo 400-tisíc eur. A od štátu ne preklenutie koronakrízy zatiaľ nedostal ani cent. Je prekvapený, že sa mesto nesnaží v tomto čase vyjsť obyvateľom v ústrety. Aj preto je rozhodnutý s ostatnými spísať petíciu. 

Kým totiž všetky krajské mestá uvažujú o zrušení poplatku za terasy na tento rok, Prešov tak rozhodne urobiť nemieni. “V roku 2016 sme výrazne znížili sadzby daní za letné terasy ako ústretový krok voči podnikateľom na troch najžiadanejších uliciach v centre mesta. O ďalšom znížení sadzieb preto momentálne neuvažujeme,” informoval hovorca Vladimír Tomek. Pritom do mestskej kasy z tejto dane ročne pritečie iba necelých 25-tisíc eur. 

Ako je to s poplatkami za letné terasy inde? Čítajte ďalej!