Reklama

Zásahový tím v Poloninách je podľa ochranárov zbytočný: Toto je dôvod

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Rudolf Huliak prehovoril o eliminácii medveďov vo vybraných zónach
    Zdroj: Instagram/rudolfhuliak
    Reklama

    Ochranárska organizácia Aevis upozorňuje, že v Poloninách je zásahový tím pre medveďa hnedého zbytočný. Za posledných desať rokov bola v Národnom parku (NP) Poloniny zaznamenaná jedna konfliktná situácia medzi medveďom a človekom. Envirorezort tvrdí, že územie NP Poloniny bolo vybrané pre rovnomerné rozloženie zásahových tímov v rámci Slovenska, pričom zohľadnili aj veľkú vzdialenosť od najbližšieho strediska v Prešove.

    Organizácia Aevis vychádza z informácií získaných od okresného úradu. "Medveď poškodzoval včelstvá v priemere 1,5-krát ročne. Ochrana včelstiev je v porovnaní s inými kategóriami škôd relatívne jednoduchá, čím možno budúce škody výrazne eliminovať. V jednom prípade došlo k útoku medveďa na človeka, čo v porovnaní s inými oblasťami s výskytom tejto šelmy nie je vysoké číslo," konštatoval špecialista na medvede Michal Kalaš.

    Zdroj: Ján Krošlák

    Na snímke zoológ - ekológ Michal Kalaš

    Riaditeľ organizácie Aevis Rastislav Mičaník doplnil, že najdôležitejšie je minimalizovať možné príčiny vzniku konfliktných situácií a problémov s medveďmi a poskytnúť verejnosti objektívne a užitočné informácie o medveďoch. "V regióne to však nikto z kompetentných nerobí," vysvetlil Mičaník.

    VIDEO Spoveď Lukáša, ktorý s priateľkou bojoval s medveďom. Deti obaja bránili vlastnými telami!

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Spoveď Lukáša, ktorý s priateľkou bojoval s medveďom. Deti obaja bránili vlastnými telami!

      Organizácia vzdeláva verejnosť exkurziami a vydala online príručku s praktickými radami. Najnovšie realizuje medzinárodný projekt so Slovenskom, Rumunskom a Ukrajinou, ktorý pomáha farmárom a včelárom zavádzať prevenciu. "Ak štát nepresmeruje financie a kapacity na prevenciu a vzdelávanie, riskuje, že premešká príležitosť na trvalé a efektívne riešenie spolužitia ľudí s divokými zvieratami," dodal Mičaník.

      Čo na to envirorezort? >>>