Reklama

Rakúšania sa obuli do bezpečnosti Mochoviec. Úrad jadrového dozoru im posiela jasný odkaz!

Dostavba Mochoviec pýta ďalšie peniaze.

Zdroj: mm

Reklama

Atómová elektráreň Mochovce čelí tvrdým obvineniam. Rakúski environmentalisti tvrdia, že pri výstavbe tretieho a štvrtého bloku sú stavebné a bezpečnostné nedostatky. Aj tamojší politici žiadajú zastavenie výstavby. Slovenské elektrárne, a. s., tieto tvrdenia odmietajú a označili ich za poplašné správy.

Rakúska organizácia na ochranu životného prostredia Global 2000 s odvolaním sa na anonymný zdroj tvrdí, že masívna, jeden a pol metra hrubá železobetónová obálka nového reaktora v Mochovciach nie je dosť bezpečná, lebo sa do nej vŕtalo a kotvili sa do nej technológie. „Ostro sa ohradzujeme voči spôsobu, akým protijadrová organizácia Global 2000 šíri v rakúskych médiách poplašné správy o nových jadrových blokoch v Mochovciach,“ reagujú na toto vyhlásenie Slovenské elektrárne. 

„Tvrdenie organizácie Global 2000 je zavádzajúce, nepravdivé a ukazuje na absolútnu neznalosť komplexných projektov. Cielene šíria strach a paniku medzi obyvateľmi Rakúska a Slovenska. V uplynulých týždňoch sa veľmi dôkladne testovala tesnosť hermetickej zóny elektrárne s vynikajúcim výsledkom,“ doplnili elektrárne vo svojom stanovisku.

Zdroj: tasr

Reinhard Uhrig z Global 2000 tvrdí aj to, že reaktory sú technologicky zastarané.

Tvrdenia rakúskych environmentalistov úplne odmieta aj Úrad jadrového dozoru. „Cieľom rakúskej nevládnej organizácie je zastavenie uvádzania jadrovej elektrárne Mochovce 3, 4 (EMO 3, 4) do prevádzky akýmikoľvek prostriedkami. Preto neváhajú šíriť klamlivé a zavádzajúce informácie a poplašné správy,“ hovorí predsedníčka Úradu jadrového dozoru Marta Žiaková. Zdôraznila, že žiadne vŕtanie do plášťa reaktora sa nekonalo.

„Kotviace prvky v súvislosti so zvyšovaním seizmickej odolnosti jadrového zariadenia boli inštalované do stavebných konštrukcií vybraných stavebných objektov EMO 3, 4, okrem iného do stien hermetickej zóny, podľa vopred schváleného projektu,“ vysvetľuje. Jasno v tom má tiež Ladislav Pisch, startosta obce Malé Kozmálovce.

„Sledujem veci, ktoré sa objavujú v médiách. Myslím si, že Úrad jadrového dozoru nedovolí spustenie skôr, ako nebude presvedčený, že to je v poriadku. Okolo výstavby sa šíria všelijaké reči, ale kto vie, či to nie je účelové pre nejaké logistické skupiny. Ľudia, ktorí to kontrolujú a majú to na starosti, žijú v okolí a uškodili by aj sami sebe, ak by to nebolo dobre postavené a dovolili by prevádzkovať takýto systém.“

Rakúšania sa obávajú zlyhania technológie

Reinhard Uhrig z Global 2000: „V slovenskej jadrovej elektrárni Mochovce by mali postaviť dva nové reaktory so zastaranou technológiou zo 70. rokov. Jadrová elektráreň je len sto kilometrov od našej hranice. Pôvodné reaktory nie sú najmodernejšie a v prípade havárie chýba tlakový uzáver, ktorý by mohol zastaviť únik veľkého množstva rádioaktívneho materiálu. Systém nie je dostatočne zabezpečený ani proti nárazom lietadla a zemetraseniu. Rozšírenie jadrovej elektrárne Mochovce zvyšuje riziko jadrovej energie pre celý región aj pre Rakúsko.“

ANKETA: Pochybujete o spoľahlivosti atómky?

Odpovedali starostovia i obyvatelia obcí v okolí.

Jozef Keseg, starosta obce Nemčiňany

„Čo sa týka Mochoviec, sme stopercentne informovaní, mávame tam sedenia. Myslím si, že je to celé blamáž a výmysel.“ 

Zdroj: archív

Jozef Keseg, starosta obce Nemčiňany

Július Czapala, starosta obce Čifáre

,,Naša obec je najbližšie k jadrovej elektrárni. S priebehom výstavby či technológiou nemáme ani najmenší problém.“ 

Zdroj: archív

Július Czapala, starosta obce Čifáre

Mária, Tlmače

,,Nasľubovali nám hory doly, že bude lacnejšia elektrina, keď postavia Mochovce. Nesplnili nič. Jadrovej energii vôbec neverím.“

Zdroj: archív

Mária, Tlmače

Andrej, Tlmače

„Prítomnosť elektrárne nevnímam. Je mi to jedno. Nemyslím si, že by pokračovanie výstavby bol problém.“

Zdroj: archív

Andrej, Tlmače