Reklama

Naťahovačky okolo kúpaliska Podhájska pokračujú: Hostia rušia dovolenky i pobyty!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Orgány činné v trestnom konaní upozornili na viaceré sfalšované údaje zo strany prevádzkovateľa
    Reklama

    Dobré správy pre kúpalisko v Podhájskej vyplynuli z vyjadrenia ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý na tlačovej konferencii v utorok oznámil, že zariadenie môže začať uvoľňovať opatrenia, pričom však musí zosúladiť svoju prax so zákonom. Starosta Podhájskej Roman Ivan pridal k tomu vysvetlenie, že niektoré podmienky už splnili, problémom zostáva ešte vypúšťanie vody z bazénov.

    Kúpalisko malo dlho problémy pri odbere, využívaní vody a najmä vypúšťaní použitej vody. Budaj tvrdí, že odber vody vyriešilo tým, že zabezpečilo merania prítokov. 

    Keď chýba definícia!

    Šéf životného prostredia v súvislosti s prekročením limitov rádioaktivity v geotermálnych vodách v bazénoch, ktoré preukázali zistenia, pripomenul, že na Slovensku chýba presná definícia rádioaktívnych nuklidov v geotermálnych bazénových vodách. "Odporučím ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému, aby ministerstvo určilo normy a pravidlá," uviedol s tým, že to pre geotermálne vody nemusí znamenať, aby sa nevyužívali, ale bude stanovený časový limit na používanie.

    A ide sa skúmať...

    Starosta Podhájskej Roman Ivan a vedenie kúpeľov preskúmajú alternatívy, ako vyriešia vypúšťanie horúcej rádioaktívnej vody do potoka Liska. Možnosťou podľa Budaja je postavenie čistiarne vody, kde by sa odsoľovala a ochladzovala, vo forme jazierka či iného spôsobu. Šéf rezortu ŽP navrhol aj využitie geotermálnej vody v kaskádach. "Je to obrovská energetická šanca pre obec zadarmo - na výstavbu  bytov vykurovaných geotermálnou energiou alebo na geotermálne rozvody, čo by podporilo aj  ministerstvo."

    Toto momentálne preveruje aj využívanie geotermálnej vody v skleníkoch. "Tento proces sa javí bez nedostatkov, pretože je tam výmenník a geotermálna voda sa vracia späť. Prevádzka sa javí ako bezproblémová, keďže sa z nej nevypúšťajú vody do rieky a neprichádza tak ani k poškodeniu prírody," prízvukuje Budaj. Envirorezort chce zistiť, prečo okresný úrad rozhodol, že voda nemá byť používaná na ohrev skleníkov.

    Turistov je pomenej

    Starosta Podhájskej netajil, že návštevnosť klesla potom, keď sa objavili informácie o rádioaktivite vody. Tento stav mal vplyv aj na služby ubytovacích zariadení i v gastre. "Ministerstvo životného prostredia nám v priebehu minulého týždeň stanovilo podmienky, za akých môžeme fungovať a odoberať geotermálnu vodu. Niektoré podmienky už máme splnené, niektoré sú otázkou nasledujúcich dní, resp. týždňa. Najväčší problém je otázka vypúšťania vody," povedal starosta v súvislosti s tým, kedy chystajú otvorenie kúpaliska. 

     

    Polícia maká

    V prípade ohrozenia a poškodenia životného prostredia, odoberania geotermálnej vody pripojením sa na vrt, jej používaním a následne po úprave chemickými látkami vypúšťaním do vodného toku sa zaoberá aj polícia. Aktuálne sa vykonáva analýza znaleckých posudkov a  dokumentácie, ale aj výsluchy svedkov. Doteraz nikto nebol obvinený.

    Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom! ►►►►►

    Anketa

    Láka vás po šumoch, ktoré sa spájali s rádioaktívnou vodou v Podhájskej prežiť tam dovolenku alebo víkendový pobyt?