Reklama

NEUVERITEĽNÉ Obyvatelia sa búria: Známa spoločnosť OHROZUJE chránenú oblasť!

Obyvatelia sú proti výstavbe.

Zdroj: Pavol Bartonek

Reklama

Veľa domov, veľa problémov. Plány investora vybudovať v obci rezidenčnú štvrť s vyše 500 domami narazili na odpor obyvateľov. Výstavba navyše nezasiahne len do ich pohodlia, ale tiež môže výrazne ohroziť chránenú prírodnú oblasť. V snahe o zmiernenie zásahov agresívnej výstavby plánuje obec vytvoriť stavebnú uzáveru!

Výstavba novej rezidenčnej štvrte zároveň prinesie aj zvýšenie počtu obyvateľov na viac ako dvetisíc. Obec na takýto počet ľudí nemá vybudované komunikácie ani inžinierske siete, súčasní obyvatelia preto majú z ďalšieho prílevu ľudí a áut veľké obavy. „Už teraz bojujeme s viacerými problémami pre prehustenie. Noví obyvatelia by si mali dobre zvážiť, či tu chcú skutočne žiť. Najmä doprava a občianska vybavenosť budú po výstavbe totálne v katastrofálnom stave,“ upozorňuje Ivana z Chorvátskeho Grobu.

Práce by mali začať v roku 2021

S prácami plánuje spoločnosť Bellheaven Slovakia začať v roku 2021. Obytná štvrť s názvom Šúrske lúky susedí s Národnou prírodnou rezerváciou Šúr so vzácnym biotopom európskeho významu. Projekt vychádza z územného plánu z roku 2004 a v zmysle platnej legislatívy ho treba aktualizovať aj o dopravnú či hlukovú štúdiu. Rozhodujúce slovo má obec, ktorá musí vyriešiť problémy s kanalizáciou. „Stojíme pred vážnym rozhodnutím, či prijatými opatreniami zabezpečíme pre obec ďalší koncepčný rozvoj, alebo budeme chrániť terajších obyvateľov pred spomínanými rizikami. Obecní poslanci prijali uznesenie, aby sa vyhodnotili možnosti vyhlásenia stavebnej uzávery v celej obci alebo len v jej časti,“ informovala starostka Chorvátskeho Grobu Vladimíra Vydrová. Obec aktuálne na rezort životného prostredia poslala stanovisko, v ktorom nesúhlasí s navrhovanou výstavbou. V rozhodnutí ich podporujú aj okolité samosprávy i Bratislavská župa.

K výstavbe majú výhrady aj ochrancovia prírody. „Plánovaná výstavba je taká agresívna, že môže nastať úplný zánik vzácnej divočiny tvorenej mokraďami a rašeliniskom,“ podotkol Jaroslav Praženka, strážca prírody NPR Šúr a Panónsky háj.