Pracovníci Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied skúmali pod vznikajúcou cestnou infraštruktúrou v okolí automobilky štyri lokality. Nálezmi v nich sa iba utvrdili, že pri Nitre bolo husto osídlené územie. V okolí sa našlo dokonca osídlenie z mladšej a neskorej doby kamennej, kde boli už takzvaní prví poľnohospodári, teda v období asi 5,5 tisíc rokov pred Kristom.

FOTO Archeológovia nemohli uveriť vlastnému objavu: Našli rodisko apoštolov Ježiša Krista?

Unikátne miesto

Archeológom sa podarilo v okolí Nitry, ale aj na území kde vyrastá britská automobilka, nájsť veľa dôkazov, že toto územie je skutočne výnimočné. „Našli sme lokality a ďalším osídlením zo staršej doby bronzovej, ktorá je jednou z mála komplexne preskúmaných lokalít z tohto obdobia,“ vysvetlil archeológ Michal Cheben, podľa ktorého sú skúmané miesta pri automobilke svojím spôsobom unikátne a dodávajú obraz osídľovania Nitry. Rozličné kultúry V okolí Nitry bolo od osídľované vo všetkých historických úsekoch. „Začať môžeme neolitom, potom enoelit, staršia doba bronzová, mladšia doba bronzová, ale aj Germáni, Slovania a následne stredovek. Prirodzene, potom boli aj ďalšie, takže ich tu bolo naozaj dosť,“ pridáva Michal Cheben. Archeológovia na skúmaných plochách zaistili náleziská zo včasného stredoveku a najmä z obdobia Veľkej Moravy. „Ide tu o ďalší doklad o obrovskom rozsahu nitrianskej aglomerácie z včasného stredoveku. Hustá sieť osád sa rozprestierala na ploche väčšej ako je súčasné mesto Nitra,“ doplnil riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Podľa neho patrí Nitra k najvýznamnejším stredoeurópskym centrám včasného stredoveku.

FOTO Poklad pod Tatrami: Zostal po obchodníkovi alebo po zbojníkovi?

„Pokrivený“ šaman

Medzi unikáty, ktoré archeológovia pri svojom skúmaní pod cestnou infraštruktúrou v okolí závodu Jaguar Land Rover objavili boli napríklad celé nádoby zo staršej doby bronzovej, medená dýka z tohto obdobia, ale tiež rozličné závažia a predmety dennej predmety. Najkurióznejšou však je kostra pravdepodobne šamana, pretože tento nález sa vymyká z rámca populácie, ktorá v tejto lokalite žila. „Nebol pochovaný v štandardnom hrobe, ale veľmi divne uložený v zásobnej jame a mal pomerne veľké defekty na tele ako výrastky na prstoch. Bol aj rozlične deformovaný, a to i v oblasti chrbtice a na kostrči,“ prezradil archeológ. Aj podľa toho archeológovia usúdili, že to v dnešnom vnímaní bol človek „ZŤP“. „Takíto ľudia mali v tom čase podľa dostupných zdrojov akoby nadprirodzenú moc. V jeho blízkom okolí sme navyše našli viaceré zvieracie kosti vykazujúce stopy opracovania. Jeho ozdoba okolo hlavy bola tvorená kusmi kostičiek zrejme z vtákov, navyše na sebe mal rozličné bronzové ozdobné veci. Viac nám o ňom ale napovedia skúmania atropológov,“ zakončil Cheben opis muža z doby bronzovej archeoloóg. Nájdené ozdoby boli nezvyčajné aj pre samotných archeológov, ktorí k nim zatiaľ nemajú analógiu.

FOTO VNÚTRI Prevratný objav archeológov: Narazili na pohrebisko OBROV!

Vedcom sa podaril husársky kúsok: Po 135 rokoch dešifrovali tritisíc rokov starú dosku z Tróje. Aké je jej posolstvo?