Reklama

Moravianska venuša: Idol ženskej krásy lovcov mamutov

Vladimír Krupa ukázal odliatok moravianskej venuše, vystavený v piešťanskom Balneologickom múzeu.

Zdroj: Martin Kukučka

Reklama

Moravianska venuša, dáma kyprých tvarov. Kde sa na ňu hrabú silikónové krásky z titulných stránok novín a časopisov. Kým ony po čase upadnú do zabudnutia, prvá slovenská sexbomba, „mladá“ 25 tisíc rokov, je večná.

Soška nahej ženy vyrezaná z mamutieho kla, ktorá meria iba 8,7 centimetra, patrí k prísne stráženým symbolom Slovenska. Originál je v trezore v Archeologickom ústave SAV v Nitre. Jej odliatok vystavujú v Balneologickom múzeu v Piešťanoch, neďaleko Moravian nad Váhom, kde bola objavená. „Moravianska venuša je najstaršia známa plastika zobrazujúca človeka nájdená na území Slovenska. Jediná a unikátna. Vek plastiky je stanovený na 23 tisíc rokov pred prítomnosťou. Hovoríme o pravekom umení, ale isté je, že lovci v období mladšieho paleolitu sa nevenovali umeniu. Ich výtvarný prejav súvisel zrejme s kultom plodnosti. Kypré tvary znázorňovali dostatok, hojnosť, zdravie, schopnosť mať veľa detí, od čoho závislo prežitie rodu a loveckej skupiny,“ hovorí riaditeľ múzea Vladimír Krupa.

Správy o soške sú veľmi sporadické. Objavila sa za nie príliš jasných okolností. Začiatkom tridsiatych rokov minulého storočia ju našiel miestny roľník, pravdepodobne menom Štefan Hulman-Petrech. Vyoral ju na poli v polohe označenej ako Podkovica. V období II. svetovej vojny, keď tu robil výskumy nemecký archeológ Lothar Zotz, plastiku od nálezcu získal a utajene vyviezol do Nemecka. Plastika sa vrátila na Slovensko až začiatkom roku 1968 vďaka veľkému úsiliu a osobného záujmu významného paleolitika Juraja Bártu.“

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 7:45
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 7:45
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      Ako sa páči Moravianska venuša, idol ženskej krásy lovcov mamutov, dnešným mužom? Čo na jej kypré tvary hovorí historik, galerista, sochár, lekár či náhodní páni z piešťanských ulíc?

      Riaditeľ múzea Vladimír Krupa:

      Čo povedať k tvarom Moravianskej Venuše? Isté je, že to nebola žena podľa predstáv dnešných modelingových agentúr - štíhla, vychudnutá, pri ktorej sa bojíte, že sa každú chvíľu zlomí. Bola to žena kyprých tvarov, ktoré zrejme boli príjemné lovcom. Pohľadom na ňu sa potešili hneď pri návrate z ťažkej a namáhavej poľovačky a určite im poskytovala aj materský pocit bezpečia.

      Galerista Martin Valo:

      Ženské tvary, nielen pre lovcov mamutov, ale aj pre výtvarníkov a sochárov, boli vždy objektom záujmu. Ženy kyprých tvarov vidíme aj v diele dnes už 82-ročného českého fotografa Jana Saudka. Vyhľadáva ich a fotografuje. Jan je milovníkom veľkých dám a vzdáva im hold. Niektoré ženy sa možno za svoje kilá navyše hanbia, ale Jan vie ich váhu, či nadváhu povzniesť na umenie a vytvára tak svoj obraz sexuality ženského tela. Aj dnes stretáme na uliciach dámy podobné Venuši, ktoré sú pre mnohých mužov príťažlivé a vzbudzujú rešpekt. Ja však dávam prednosť ženám, ktoré majú polovičnú hmotnosť.

      Sochár a reštaurátor Juraj Krajčo:

      Z pohľadu sochára je to krásny objekt aj na súčasnú dobu. Poukazuje na úplne iný ideál ženskej krásy, ako je dnes. Znamenal ženskosť, prípravu na rodičovstvo a zachovanie rodu, ktoré bolo v minulosti prioritné. Rolu hrala nielen vizuálna stránka, ale aj sčasti aj erotická. Pri pohľade na Moraviansku venušu, ideál krásy je viac hmatateľný, povedané obrazne, ale aj prakticky. Dnešná doba je zameraná na spotrebu a ideál krásy je úplne niekde inde. Mnohým mužom určite nesedia vychudnuté typy žien. Táto kyprá krása, bohatá na tvary a veľmi hmatateľná, je pre mnohých určite erotickejším vzorom, ako niektoré pohľady do módnych časopisov. Moravianska Venuša sa mi páči zo sochárskej stránky. Ako mužovi sa mi páči plnší typ, ako dnešné, až anorektické typy žien.

      Primár gynekologicko-pôrodníckej kliniky Peter Kaščák:

      V gynekológii a pôrodníctve sa staráme o zdravie žien počas celého ich života. Prvý pohľad na Moraviansku venušu mi skôr evokuje starostlivosť o ženu v jej neskoršom životnom období, kedy už z hľadiska plodnosti skôr pomáha svojej dcére starať sa o vnúčence. I keď nevyznávam kult anorektického alebo kulturistikou deformovaného ženského tela, priznám sa, že z hľadiska ideálu ženskej krásy, Moravianska Venuša moje predstavy nespĺňa.

      Alojz Majerník:

      Keď som bol mládenec, páčili sa mi skôr trošku moletnejšie ženy. Teraz, keď vidím v televízii modelky, nemajú viac ako 55 kilogramov. Moravianska venuša pripomína materstvo, aj to veľké poprsie a boky. Takéto sú ženy sa páčia dospelým chlapom. Dnešné ženy sú celkom iné, ako voľakedy. Mladé dievčatá sú síce veľmi pekné, ale chudulinké a tenulinké. Ja by som sa aj bál ich na niečo navádzať.

      Ondrej:

      Myslím, že je Moravianska venuša je vzor plodnosti. Dnes sa preferuje iná krása. Muži si vtedy takto predstavovali ideál matky a ženy, ktorá bude mať najlepšie deti. V žiadnom prípade nie som pre štíhle ženy, ale toto je už veľa.