Chlapčekovi sa krátko po prijatí do nemocnice rapídne zhoršil zdravotný stav. „Personál to ignoroval, tvrdili, že je to bežné, že je to z výkyvu cukru,“ so slzami v očiach spomína matka. Tvrdí, že v nemocnici sa stretli s agresivitou personálu, s výsmechom a ignoráciou. Vyšetrovanie prípadu ešte pokračuje, ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zistil mnohé pochybenia personálu - od zle podanej liečby až po nedostatočné monitorovanie pacienta.

Pre svoju maminu a ocina bol Sebastiánko (†3) všetkým. Aby zostal navždy nielen v ich mysliach a srdci si svoje priezvisko zmenili na Sebinko.
Pre svoju maminu a ocina bol Sebastiánko (†3) všetkým. Aby zostal navždy nielen v ich mysliach a srdci si svoje priezvisko zmenili na Sebinko.
Zdroj: archív ko

Vo februári 2018 prokurátor obžaloval päť osôb, neskôr obžalobu proti lekárkam stiahol a obžalované zostali len dve zdravotné sestry. Pre tento postup prebrala nad prípadom dohľad Generálna prokuratúra. „Zdravotníci, ktorí spôsobili smrť môjmu dieťaťu, naďalej pracujú pri deťoch,“ rozhorčene hovorí mama Dominika.

Nitrianska Fakultná nemocnica prežila už niekoľko škandálov.
Nitrianska Fakultná nemocnica prežila už niekoľko škandálov.
Zdroj: aut

Sebinka dnes hľadal doma Mikuláš. "Sebinko si už nikdy nebude môcť otvoriť Mikulášsky balíček, už nikdy nebude mať v okne väčšiu topánočku, navždy bude pre nás tým malinkym 3-ročným chlapčekom, ktorému vzali život tie, ktoré mali pomáhať. Prečo sme my ako spoločnosť učení, že lekári vedia čo robia? Prečo nám berú naše deti? Prečo tu musime žiť bez našich milovaných," plačom sa pýta mamina, ktorá každý deň myslí na Sebinka. 

Všade samé prečo, a odpovede neprichádzajú. "Tento život nemá zmysel a ani mať nebude. Moje milované dieťa je mŕtve vďaka zamestnancom nitrianskej nemocnice," dodáva mamina. 

Aj tieto deti mohli žiť:

Maroško Ištván (†14)


Maroško z Prednej Hory bol štíhly, usmievavý chlapec, ktorý už v puberte prerástol mamu o hlavu. Milovali ho, hoci bol zdravotne postihnutý. Zomrel v marci 2014 pre pochybenie nemocnice v Revúcej, keď ho napriek nesúhlasu rodičov odpojili od prístrojov. Pochybenie uznal aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Priznal, že nemocnica v Revúcej nepodnikla potrebné diagnostické kroky, nekonzultovala stav s odborníkmi a neodoslala dieťa na vyššie pracovisko. Prípad vyšetrovala aj polícia. Službukonajúca lekárka dostala trojročný podmienečný trest a zákaz činnosti vykonávať lekársku službu na tri roky.

Mamu však netrápi iba synova smrť. „Na základe opakovaných písomných vyjadrení lekárky, spochybňujúcich rovnosť ľudí s postihnutím, som sa obrátila s podnetom na Úrad Špeciálnej prokuratúry. Ten postúpil prípad na prešetrenie NAKA. Od nich mi prišlo vyjadrenie, že nedošlo k systematickej diskriminácii skupiny osôb, takže lekárku stíhať nemôžu,“ rozhorčene vraví Elena Ištvánová.

Ivan Markovič (†29)

Ivan mal diagnózu, na ktorú sa nezomiera. Ušný lekár mu zistil, že má zúžený zvukovod, vraj sa s tým však nedá nič robiť. „V lete 2015 sa syn kúpal so svojimi deťmi doma v bazéne a udrel si hlavu. Preventívne išiel na pohotovosť, odkiaľ ho poslali na CT hlavy. A zistili, že má trojcentimetrový nezhubný nádor za uchom,“ spomína na ťažké chvíle mama Oľga Markovičová. „Dal si nádor odstrániť, operovali v Nitre 29. júla 2015. Na druhý deň zistili, že krváca, museli ho zase operovať. Lekári mu spôsobili silnú infekciu mozgu,“ s plačom dodáva mama.

Nádej im skrsla, keď sa mladého muža chceli ujať pražskí lekári. „Lenže to už v Nitre museli priznať, že môjmu Ivkovi sa už nedá pomôcť, že zomiera. Ešte 180 dní sa tam trápil,“ plačom dodáva mama. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou konštatoval, že liečba vo Fakultnej nemocnici v Nitre nebola Ivanovi poskytnutá správne. „Na závery vyšetrovania polície sa ešte čaká, ale neočakávame spravodlivý výsledok. Neviem o lekárovi, ktorý bol právoplatne nepodmienečne odsúdený za nezodpovedne odvedenú prácu, lebo nemáme na to zákony. Slúži lekár pacientovi alebo pacient lekárovi?“ pýta sa mama Oľga Markovičová.

Timejka Tóthová (†22)


Smútok, žiaľ, zúfalstvo a hnev cítia manželia Tóthovci zo Štúrova aj tri roky po smrti dcérky Timey. Ich nočná mora sa začala v apríli 2014. Dcéra šla pre bolesti brucha k gastroenterológovi z Nových Zámkov. Na základe ultrazvukového vyšetrenia jej diagnostikoval dyspeptický syndróm, čo je súbor chronických funkčných tráviacich ťažkostí a problémov. „Lenže lieky nepomohli, bolesti pretrvávali ďalej. Ledva stála na nohách,“ spomína mama Andrea (48). „Po zakrvácaní do žalúdka ju zobrala záchranka do nemocnice v Nových Zámkoch, kde jej zistili rakovinu žalúdka v štvrtom štádiu. Na liečbu bolo neskoro,“ utápa sa v slzách mamina.

Timejka zomrela po ôsmich mesiacoch v ukrutných bolestiach. „Mohli sme sa s manželom len bezradne pozerať, ako nám odchádza,“ dodáva smutne.

Jakub Puvák (†2)

Jediného synčeka Jakubka z oravského Hruštína pochovala mama Dagmar (24) vlani v novembri. Chlapček mal vážne problémy so zápchou a v dolnokubínskej nemocnici mu dali šesť klystírov. Po tomto skonal v maminom náručí.

Dagmar podala sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Je presvedčená, že lekári mohli jej synčeka zachrániť. „Stav chlapčeka by sa za normálnych okolnosti dal diagnostikovať za jednu hodinu a pri predpokladanej diagnóze nepriechodnosti čreva malo ísť dieťa okamžite do detskej nemocnice v Banskej Bystrici,“ vyjadril sa pre Plus JEDEN DEŇ odborný lekár Viliam Dobiáš.

Dianka Jarašová (†1,5)


Iba 18-mesačnú Dianku hospitalizovali na detskom oddelení v Galante v októbri 2017. Čoskoro u nej nastal komplikovaný rozvrat vnútorného prostredia. „Privolaný primár so službukonajúcou neatestovanou lekárkou nevedeli, čo sa deje, stále len opakovali, že oni to nechápu. A ja som to mala chápať? Nevedeli spustiť prístroje, nemali intubačnú súpravu priamo na oddelení ani správnu veľkosť masky na rozdýchanie,“ tvrdí mama Jana Jarašová.

Nepomohol ani prevoz do Bratislavy, dievčatko zomrelo. Prípadom sa zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, výsledok šetrenia ešte nie je známy.


Nina Chuchelová (†7)


Dievčatko zomrelo v októbri 2013, mesiac pred siedmimi narodeninami. Jej matka Dana tvrdí, že dcérkinu smrť zavinil nezodpovedný prístup personálu trenčianskej nemocnice. Preto sa teraz nešťastná žena pridala k otvorenému listu mamičiek, ktorých deti zomreli v dôsledku pochybenia lekárov.

Jeho iniciátorka Elena Ištvánová ho zverejnila vo svojom blogu na webe pravda.sk. Ninka sa 15. októbra 2013 sťažovala na bolesť bruška a zvracala, zvýšila sa jej teplota. ,,Na pohotovosti v Trenčíne službukonajúci lekár nasadil správnu liečbu, poznal nás z predchádzajúcich návštev. Vedel, že Ninka potrebuje na odporúčanie chirurgov z bratislavských Kramárov infúznu 48-hodinovú liečbu. Ráno nastúpila iná lekárka, infúziu predpísala iba jednu," hovorí mamička.

Stav Niny sa stále zhoršoval, preložili ju na ARO, neskôr previezli na Kramáre v Bratislave. ,,Tam mi povedali, aby som sa pripravila na najhoršie. Prihovárala som sa dcérke, prosila ju, nech počká na tatinka. Manžel s mojou sestrou prišli, boli dve minútky pri Ninke, keď prístroje začali pípať a naše dievčatko odišlo," plače zúfalá Dana. "Neviete, aké to je, keď vám dieťatko zomiera pred očami a vy mu neviete pomôcť! Plakala aj lekárka, ktorá tam bola s nami,"dodala.

Podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. ,,Vyšetrovateľka cca po troch rokoch napísala, že skutok sa nestal a vyšetrovanie pozastavila. Na občiansko-právnom súde ohľadne odškodného sme mali dve pojednávania a teraz v júli nás čaká tretie… Nemocnica si vinu neprizná, nakoľko Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Trenčíne napísal, že nepochybila. Nezávislí súdni znalci, oslovení vyšetrovateľkou, však našli minimálne 5 pochybení! Pretože Ninka bola rizikové dieťa, mala byť napríklad 24 hodín monitorovaná, čo nebola, antibiotiká jej boli nasadené veľmi neskoro," vyratúva Dana.

Prečítajte si tiež:

Je podľa vás vina na strane nemocnice? Napíšte nám do diskusie!