Reklama

Kto je zodpovedný za OHAVNOSTI detského gangu v Miloslavove? ŠOKUJÚCE vyjadrenia kriminalistu!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kauza zbitej 11-ročnej školáčky Andrey: Polícia ohlásila zásadný posun vo vyšetrovaní
    Reklama

    Už týždeň celé Slovensko rieši prípad v Miloslavove, kde touto obcou v okrese Senec otriasla udalosť z nedele 2. januára, keď partia miestnych tínedžerov stiahla 11-ročnú žiačku tamojšej školy do opusteného areálu bývalého družstva. Tam ju mali násilím opiť, vyzliecť donaha a videá zo svojho vyčíňania šírili na sociálnej sieti. Prípad vyšetruje polícia. My sme sa o ňom rozprávali s bývalým kriminalistom a profilovačom páchateľov trestných činov Matejom Snopkom.

    Prípad má niekoľko rovín, aj skrytých, ktoré nevidno na prvý pohľad. Prirodzené je, že všetci teraz ľutujú obeť a podľa komentárov na sociálnych sieťach chcú lynčovať páchateľku a jej spolupáchateľov...

    - To je prirodzená reakcia, ale problém je úplne inde. Keby teraz všetkých pozatvárali a dali im čo najprísnejšie tresty, tak sa podľa mňa problém nevyrieši. V base sa tie deti akurát stanú ešte ostrejšie a ako hovoria profesionálni psíčkari, hlavne vedúca fena bude ešte ostrejšia.

    Anketa

    Stretli ste sa v praxi s nejakým detským gangom?

    Zastaviť to však treba...

    - Samozrejme, ale zamyslime nad tým z pohľadu biblického výroku: Nech hodí kameňom, kto z nás je bez viny. Keď teraz peníme nad týmto hrozným činom, položme si tiež otázku, či vieme, kde sú naše deti práve teraz alebo čo robia, keď nie sme doma  a keď sú vonku. Nešikanujú niekoho? Alebo nie sú obeťami šikanovania?

    Nad týmto sa teraz asi zamýšľa každý slovenský rodič. Rodičia všetkých členov gangu z Miloslavova asi nevedeli, čo ich deti robia, ale o 14-ročnej Ele, ktorá gang viedla a je dcérou policajtky, vedela celá obec, že má násilnícke sklony a ona sama sa na sociálnej sieti vyjadrila, že tieto veci robí, lebo jej sa nemôže nič stať.

    - To je pohľad nedozretej osobnosti, výplod nezrelého mozočku. Skoro každý páchateľ je dolapený. O svojej nezraniteľnosti bol presvedčený aj Bin Ladin a nakoniec pochodil zle, hoci to bol kriminálnik oveľa vyššieho charakteru. Ale k tým rodičom chcem povedať aj to, že mnohí ľudia nevedia, čo robia ich deti, lebo musia v tomto štáte doslova bojovať o chlieb pre rodinu, o strechu nad hlavou a majú 2 – 3 zamestnania. Takže potom už nemajú čas a energiu venovať sa rodine a citovej výchove detí. Myslím si, že toto je hanba našich politikov.

    Čo robia zle?

    - Politici len vysvetľujú, ako sa to nedá, ale pár kilometrov za hranicami sa to dá. Takže je to hlúposť alebo klamstvo, ktoré poškodzuje náš každodenný život. Neodsudzoval by som ani tak rodičov, ale politikov a celý štátny systém. Nikto z politických pseudootcov a pseudomatiek vlasti savylepšením zlého systému asi nezaoberá, lebo ich podľa môjho názoru zaujíma hlavne to, ako byť znova zvolený a nie to, aby sa takéto veci nediali.

    Tento prípad otvoril aj ďalšiu otázku. Pohľad ľudí na políciu. Vodkyňou detského gangu totiž je dcéra policajtky a jej biologickým otcom je vraj vysokopostavený policajt. Miestni tvrdia, že práve to je hlavný dôvod, prečo si na ňu nikto nedovolil, keď popíjala na verejnosti a robila výtržnosti.

    - Policajt je tiež len človek a aj vysokopostavení žandári môžu mať deti, ale pointa je taká, že celý systém polície je podľa mňa chorý a treba ho urýchlene vyladiť. To neznamená, že v polícii sú samí gauneri a ignoranti, ale každému sa môže prihodiť, že sa mu zvlčí decko. Pretože aj policajt bojuje o každodenný chlieb a keď rieši zmätky v polícii, tak času a osobnej energie má málo.

    Rozhovor pokračuje na ďalšej strane

    To je jedna strana mince, ale je aj druhá...

    -  Áno, napríklad nedávno ste v Pluske rozoberali prípad jedného pomýleného Zvolenčana s divným sebahodnotením, ktorý vystrája a robí také diskotéky, že celá ulica by ho najradšej ukameňovala, ale podľa mojich informácií sa ho boja, lebo je to bývalý náčelník mestskej polície. Bežní ľudia majú rešpekt k autoritám a niektorí to zneužívajú.

    Práve preto 14-ročnej Ele z Miloslavova dedina tolerovala veci, ktoré by iným deťom neprešli...

    - Zrejme sa preto báli zakročiť. Pritom v susednom Rakúsku by aj rodinka žandárov s nespratným dieťaťom dostala pekne vyčinené. K tomu my musíme ešte dospieť. Rodina policajta by mala byť vzorom, no nie vždy to vyjde.

    Aj verejná mienka zrejme dospeje postupne k tomu, že ani policajt nie je nedotknuteľný.

    - Podľa mňa je bežný policajt skôr štvaná zver ako nedotknuteľný. Veď bežný vedúci mäsiarstva, keď to naňho príde, sa môže pokojne vycikať v parku a nič sa nestane, ale predstavte si, že by to urobil policajt, či už v uniforme alebo bez.   

     Vráťme sa k Miloslavovu, vidíte nejaké riešenie?

    - Riešenie tohto celého by som videl tak, že je potrebné, aby rodičia sledovali , ako sa majú ich deti a čo robia a vedieť s nimi hovoriť. Nie karhať a vypočúvať, ale vytvoriť si vzťah, aby dieťa malo k rodičovi dôveru a nebálo sa mu povedať čo robí a či sa mu nedeje niečo zlé.

    Šikanovaným deťom sa zvyčajne agresori vyhrážajú tak, že keď to niekomu povedia, bude ešte horšie...

    - Obeť šikany si väčšinou nepomôže sama. Zažil som to, ale keď mňa v škole začali šikanovať, chytil som školskú lavicu, vybil som 20 šikanistov a odvtedy som mal pokoj, ale nie každý sa dokáže postaviť na aktívny odpor. Niekto sa to hanbí povedať aj rodičom. Takýto človek to bez pomoci neprekoná.

    Dnes je možné zavolať aj na psychologickú linku pomoci, ale niekedy si utrpenie obete asi musí všimnúť niekto iný, rodič, učiteľ či niekto blízky, aby sa niečo pohlo...

    - Áno. Obete si často sami pomôcť nevedia, boja sa. Vrátim sa k Miloslavovu. To nebol jeden čin, ale dlhodobé výčiny tohto gangu. Tie sa mali nejako prerušiť. Keby bol niekto zasiahol už skôr, nemuselo k tejto brutalite dôjsť.

    Rozhovor pokračuje na ďalšej strane

    Niektoré deti žijú vo vlastnom virtuálnom svete a podľa toho, čo vidia vo filmoch a na webe majú často dojem, že brutalita je normálna a že je to beztrestné.

    - Presne. Otázka je, prečo v Miloslavove všetci tak dlho notoricky mlčali. Dôležité je pri takomto konaní a šikane rázne prerušiť reťaz šikanovania. Páchateľovi musí byť jasné, že toto robiť nebude a hotovo, Ak sú tam nejaké citové defekty, tak patrí do rúk odborníkov. Normálnemu človeku by sa nepáčilo, že môže niekoho biť, šikanovať, opiť a vyzliecť ho, lebo by videl, že obeť trpí.

    Tieto deti však evidentne videli veci inak... Vy ste profesiou profilovač páchateľov, čo sa dá povedať o takýchto ľuďoch?

    -   Najproblematickejší páchatelia takýchto činov sú ľudia, ktorí  sú notoricky zlí. S týmto názorom som sa stretol aj u experta FBI Joe Navarra na profilovanie páchateľa s tým, že sú ľudia, ktorí sa takto správaju nevedno prečo. Uviedol prípad chlapčeka, ktorého si adoptovali slušní ľudia a ten chlapec začal časom robiť zlo. Kradol, klamal a otca doviedol až k inkfartu. Na jeho pohrebe sa pýtal, či teraz zdedí jeho zlaté hodinky. Mame potom ukradol všetky úspory. Tá nakoniec zo žiaľu zomrela a chlapcom to ani nepohlo. Sú aj takéto problematické osobnosti.

    Mnohých v prípade z Miloslavova šokovala surovosť detského gangu   

    -   Niekedy stačí jeden citový mrzáčik, ktorý je ale vodcovská osobnosť a predátor, ktorý si vezme čo chce a kedy chce bez ohľadu na všetko. Ak má tento človek istú charizmu a autoritu, dokáže aj z normálnych detí vytvoriť bandu pekelníkov, ktorí nedajú dýchať okoliu. To sa deje na celom svete, ale takýmto sopliakom to nesmieme trpieť! Treba ich hneď zastaviť. Ak sa to spraví včas, môže to pomôcť aj tomuto dieťaťu, aby nespadlo na totálne dno.