Reklama

Kamery na železničných priecestiach v apríli pozorovali naše správanie

Železničiari novinárom predviedli ukážku zrážky vlaku s figurínou.

Zdroj: TASR

Reklama

Na Slovensku sa každoročne stane na železničných priecestiach asi 50 nehôd, z toho 14 býva smrteľných. Železnice preto pripravili simuláciu toho, čo s ľudským telom urobí vlak pri zrážke.

TRNAVA. K dnešnému Medzinárodnému dňu bezpečnosti na železničných priecestiach pripravili Železnice Slovenskej republiky na stretnutí s novinármi v Trnave simulovanú zrážku figuríny chodca s rušňom.

Simulácia reality

Kamery a fotoaparáty mohli pre verejnosť zachytiť, čo sa stane s človekom pri zrážke v 30 a 80-kilometrovej rýchlosti vlaku. Cieľom bol apel na účastníkov cestnej dopravy, aby prehodnotili svoje správanie pri prechádzaní cez železničné priecestia.

Do tohtoročnej akcie, ktorá má centrálnu tému bezpečnosť chodcov na železničných priecestiach, sa zapojilo viac ako 42 krajín a Slovensko už piatykrát.

Podľa štatistík posledných desiatich rokov sa na Slovensku každoročne stane na priecestiach okolo 50 nehôd, pri ktorých zomiera v priemere 14 osôb. V tomto roku je bilancia zatiaľ 15 kolízií s vlakmi s piatimi usmrtenými a šiestimi ťažko zranenými.

Dodržiavanie predpisov

K tragédiám prichádza napriek dlhoročnej kampani a preventívno-bezpečnostným aktivitám, povedal riaditeľ odboru expertízy železníc Milan Kubíček.

Aj v roku 2013 sa konajú v rámci tohto medzinárodného dňa ďalšie akcie ako kontroly dodržiavania predpisov pri prechádzaní cez priecestia či bilboardová informačná kampaň na 50 vybraných miestach na Slovensku.

Jej zámerom je opäť upozorniť a do širšieho povedomia verejnosti dostať skutočnosť, že každé priecestie má jedinečné identifikačné číslo, ktoré pomáha v prípade nehody zefektívniť záchranné práce.

Železnice Slovenska v spolupráci s rezortným ministerstvom, ministerstvom vnútra a policajným zborom okrem toho pre najmladšiu generáciu pripravili aj škôlku ježka Želka, ktorý v svojej knižke rieši základné situácie na železnici.

Kamery na priecestiach

Železnice umiestnili na štyroch priecestiach – na Kamennej ceste v Trnave, Ivánskej ceste v Bratislave, priecestí v obci Kvetoslavov pri Dunajskej Strede a vo Zvolene - kamery a počas apríla monitorovali správanie chodcov a vodičov, povedal generálny riaditeľ Štefan Hlinka.

Za tento čas zaznamenali desiatky porušení zákona o pozemných komunikáciách. Najčastejšími boli prechádzanie cez priecestie, keď už svieti červené svetlo, ohlasujúce výstražnou aj zvukovou signalizáciou prichádzajúci vlak.

Údaje však pochádzali iba z troch kamier, v Kvetoslavove ju vzápätí po osadení ukradli. "Cieľom a trendom je znižovanie počtu priecestí," dodal Hlinka. V súčasnosti je na území Slovenska 2155 železničných priecestí, z nich 1083 zabezpečených a 1072 nezabezpečených.

Na Kamennej v Trnave

Medzi zabezpečenými je 512 so závorami a 462 bez závor. "Prvýkrát v histórii sa podarilo dosiahnuť, že počet zabezpečených priecestí je vyšší ako nezabezpečených," konštatoval Hlinka.

Dnešná simulácia nehody sa odohrala na Kamennej ceste v Trnave, kadiaľ premáva pravidelne denne 22 vlakov osobnej a 7 vlakov nákladnej dopravy. Frekventované priecestie je so svetelnou signalizáciou bez závor a ako odznelo na tlačovej besede, ŽSR zatiaľ ani neuvažuje o ich inštalovaní.