Začal sa kolotoč vyšetrení.  Dopadli  negatívne. Zrak sa mi vrátil a život plynul ďalej,“ spomína  rodený Malačan Juraj. „Bolo to ťažké obdobie, na ktoré spomínam so slzami v očiach. Keď zrazu človek nevidí, vkráda sa do jeho myšlienok strach,“ vysvetľuje.

Čas plynul a on netušil, že v jeho tele bujnie čosi zákerné. Zrazu to tu bolo zas. Písal sa rok 2003 a pre totálnu paralýzu nevedel vstať z postele. Preliečili ho a fungoval ďalej normálne.

Anketa
Stretli ste sa v okolí so sklerózou multiplex?

„Opätovne som sa vrátil medzi zdravých. Avšak lekári už niečo tušili,  preto mi predpisovali lieky ako na bežiacom páse. Každý nový atak choroby mi môj zdravotný stav neustále zhoršoval,“ hovorí vecne štyridsiatnik.

 Narodenie dcérky je hnacím motorom 

V roku 2007 sa Juraj oženil a v roku 2008 sa mu narodila dcérka Lilianka. Vtedy sa modlil, aby mohol byť plnohodnotným manželom aj otcom.

Ochorenie však malo svoje plány. Ešte v tom istom roku choroba zaútočila dvakrát. „To bol definitívny koniec. Moje končatiny sa už z tejto rany nespamätali. Môj lekár, profesor Lisý, mi nasadil infúznu liečbu. Ataky sa síce pozastavili, ale liečba  sklerózy multiplex neexistuje,“ konštatuje Juraj s tým, že jediné, čo môžu lekári urobiť, je zmierňovať ataky a odďaľovať nástup trvalej invalidity.

Čo to znamená pre mladého muža v rozpuku života? Zrazu už nemohol pobehnúť ani pomôcť manželke s dieťaťom, okúpať ho... Pritom predtým bol fyzicky veľmi aktívny. Rád jazdil na motorke. Až tak, že mu priatelia dali prezývku Rossi a dodnes sa podpisuje ako Juraj Rossi Žilavý.

Predstava vozíka ho desí

„Keď som zistil, o čo ide, začal som strácať nádej na normálny život. Desila ma predstava, že môžem skončiť na  invalidnom vozíku. Môj pohyb je už teraz dosť obmedzený,“ hovorí úprimne, ale s nádejou v hlase. Zistil totiž, čo by mu mohlo pomôcť. Má to však háčik.

Minulý rok Juraj spoznal dve Žilinčanky s rovnakou diagnózou, ako má on, sclerosis multiplex. Tieto mladé ženy sa rozhodli, že sa ochoreniu postavia. Absolvovali  transplantáciu kmeňových buniek u ruského doktora Fedorenka.

Unikátna procedúra obnovenia životných funkcií, ktorá spôsobí „znovunarodenie“ organizmu, však stoji 45 000 eur a nehradí ju poisťovňa.

Také obyčajné veci

„Je to pre mňa nádej,  ktorá mi dáva svetielko na konci tunela. Mám totiž veľký sen. Rád by som odprevadil moju dcéru k oltáru a žil celkom bežný kvalitný život. Preto som si začal zbierať peniaze cez portál ľudia ľuďom. Už mám polovicu,“ teší sa Juraj.

„Moja nádej na vyzdravenie dostala v Rusku konkrétnu podobu. Potvrdili mi, že som vhodným adeptom a sú ochotní ma  liečiť. Už len zohnať tých 45-tisíc eur,“ dodáva Juraj s nádejou v hlase.