Reklama

FOTO Navštívili sme NAJZÁHADNEJŠIE MIESTO Slovenska: Prečo sa tu STRÁCAJÚ ľudia bez stopy?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Výprava po stopách Trhliny
    Reklama

    Fikcia, alebo realita? Tribečské pohorie jednoznačne patrí k najzáhadnejším miestam na Slovensku. Spája sa s ním niekoľko neobjasnených zmiznutí ľudí. Tie inšpirovali aj spisovateľa Jozefa Kariku, ktorý napísal román Trhlina.

    Je Tribeč skutočne slovenským bermudským trojuholníkom, alebo sú všetky zmiznutia iba náhoda? Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži. Vybrali sme sa na strašidelný Tribeč po stopách ľudí, ktorí sa domov už nikdy nevrátili.

    Zlatno

    Zdroj: PAVOL BARTONEK

    Na snímke je napodobenina fotografie z knihy Trhlina pri futbalovej bránke v obci Zlatno.

    Výpravu sme začali v obci Zlatno, ktorá má niečo cez 200 obyvateľov. Vyzerá až desivo vyľudnene. Okrem českého bežca sme nestretli jediného človeka. Ešte vtipkujeme a varujeme ho, aby sa nestratil. Vybrali sme sa po asfaltke, ktorá vedie popri futbalovému ihrisku. Odfotíme sa pod bránkou, presne ako postavy z Trhliny. Pokračujeme smerom k Čiernemu hradu. Les je až podozrivo tichý. Okrem tečúceho potôčika nepočuť vôbec nič. Navyše tu vôbec nie je signál. Začínam sa báť. Ani mobil nás už nezachráni.

    Maringotka

    Zdroj: PAVOL BARTONEK

    Na snímke je opustená maringotka v pohorí Tribeč.

    Hoci mala cesta k Čiernemu hradu trvať podľa značky len 35 minút, už sme stúpali vyše hodiny. Začíname rozmýšľať, či nám už les nespôsobuje halucinácie. Museli sme sa predierať hlbokým snehom, ktorý nám praskal pod nohami. Všímali sme si stopy divej zveri. Niektoré nevieme identifikovať, ale sú obrovské. Zrazu sa nám pred očami zjaví ošarpaná maringotka. Pôsobí to ako fatamorgána. Keď zbadáme čipkovanú záclonu zamrazí nás. Zaujme nás aj ozdobná zlatá kľučka. Ešte k tomu ucítime ukrutný zápach, ako keby sa niečo rozkladalo. Máme dosť, ideme ďalej.

    Čierny hrad

    Zdroj: PAVOL BARTONEK

    Na snímke je zrúcanina Čierny hrad v pohorí Tribeč.

    Prichádzame k ruinám Čierneho hradu. Tam sa vydal v roku 1939 aj Walter Fischer, ktorého našli po piatich mesiacoch dorezaného a s popáleninami na poli neďaleko Zlatých Moraviec. O tom, ako hrad vznikol, nie sú dostupné žiadne písomné záznamy. Prelistujeme zvlhnutú návštevnú knihu a zapíšeme sa. Na niektorých zariadeniach nám ruší signál. Počujeme jemné šušťanie. Stromy pôsobia ako totemy. Sú na nich vyryté dátumy a mená turistov. A stále to podozrivé ticho. No vtom začujeme výstrel smerom od Veľkého Tribeča. Je asi načase vypadnúť.

    Javorový vrch

    Zdroj: Facebook

    Na snímke je Javorový vrch.

    Po ceste natrafíme na záhadného človeka. „Na Javorový vrch chodím denne, poznám tu každý strom,“ prezradil nám poľovník zo Zlatna. O nadprirodzených javoch na Tribeči vedel až podozrivo veľa, ale aj tak sme mali pocit, že nám niečo tají. Strašidelnú atmosféru tomuto miestu dodáva Jarmočný kríž. V 18. storočí tu našli telá dedinčanov dobité na smrť. Strašia tu doteraz? V roku 2011 sem chcela vystúpiť aj Lucia, ktorá sa stratila a našli ju po tridsiatich hodinách s dorezanými rukami.

    Kľačany

    Zdroj: PAVOL BARTONEK

    Na snímke je opustená nemecká osada v pohorí Tribeč.

    Do bývalej nemeckej osady sme sa vybrali po kľukatej asfaltke. V diaľke zazrieme pomník venovaný partizánom. Ďalší mŕtvi v tejto oblasti. Prichádzame k osade. Stojí tu horáreň, dom a ohrada s ovcami. My sme sa však prišli pozrieť na opustené obydlia. Do jedného domu sme sa rozhodli vstúpiť. Vnútri nás ovalí zatuchnutý smrad. Predstavujeme si hrdinov Trhliny, ako vošli do opusteného domu. V niektorých miestnostiach je tma, mám strach, či na nás niečo nevyskočí. Z vonka sa ozývajú ovce a kvapkanie vody z roztápajúceho sa snehu. Bojíme sa, že niekto príde, takže sadáme do auta a odchádzame.

    Štitáre

    Zdroj: PAVOL BARTONEK

    Na snímke je ostré biele svetlo, ktoré údajne videli zachránení, ktorí zmizli v pohorí Tribeč,

    Zaparkovali sme pred potravinami, presne ako hrdinovia z Trhliny. Chceme vystúpiť na Žibricu, no začína sa stmievať. Pýtame sa miestnych, ako sa tam dostaneme. „Zbláznili ste sa? Chcete sa stratiť?“ vydesila sa Štitárčanka. Nás to neodradilo. Chceli sme zažiť autentickú večernú atmosféru Tribeča. Zrazu počujeme, ako praskne konár a niečo spadne na zem. Začíname ľutovať, že sme sa sem vybrali potme.

    Žibrica

    Zdroj: Facebook

    Na snímke je vrch Žibrica.

    Po dlhšom stúpaní zbadáme lúku a vrch Žibrica, ktorý pripomína pyramídu. Na vrchole je pár lavičiek a opäť schránka s návštevnou knihou. Tu sa zapisovali aj hrdinovia z Trhliny. Nemáme však čas na obhliadku, je úplná tma. Ponáhľame sa späť. Medzi stromami zrazu zbadáme veľmi silné svetlo. Úplne nás oslepí. Kráčame bližšie a zistíme, že svetlo ide z dedinských domov.

    Prehľad zmiznutí


    1929: Štefan Samšal (47) (Veľké Uhrovce)

    Lesník sa nikdy nevrátil z kontroly revíra. Poznal každú jednu cestičku v lese, ale všade bolo veľa snehu.

    1930: Mária Šlajzerová (18) (Mankovce)

    Vybrala sa na návštevu a rozhodla sa, že si cestu skráti cez horu. Príbuzní sa jej už nedočkali a nikto ju nikdy nenašiel.

    1934: Andrej Murgaš (43) (Žirany)

    Murgaš bol robotník v kameňolome. Pravdepodobne sa prepadol v čiernej priepasti na Žibrici.

    1939: Walter Fischer (46) (Zlatno)

    Walter Fischer zmizol 24. januára 1939, keď sa vybral na túru na Čierny hrad. Objavili ho 8. mája 1939 na poli neďaleko Zlatých Moraviec s ťažkými popáleninami, reznými ranami a v bezvedomí.

    1966: Ján (40) a Alena (37) Belanovičovci (cesta z Jelenca)

    Vo februári lesník našiel odstavené auto s bratislavskou poznávacou značkou na ceste, kde bol zakázaný vjazd motorovým vozidlám. Manželia Belanovičovci sa nikdy nenašli.

    1980: Antonín Topil (76) (Skýcov)

    Poštárka si všimla, že už niekoľko týždňov Čech Antonín Topil (76) neotvára dvere svojho domu v Skýcove a tak zavolala políciu. Dôchodcu nenašli a súd ho vyhlásil za mŕtveho.

    1995: Ján Šala (26) (Skýcov)

    Polícia na ceste z obce Skýcov uprostred lesa našla odparkované nezamknuté auto BMW Jána Šalu s hotovosťou vyše milióna slovenských korún.

    2011: Lucia Zaťková (20) (Javorový vrch)

    V roku 2011 sa 20-ročná Lucia vybrala na turistiku na Javorov vrch. Stratila sa a bola nezvestná takmer tridsať hodín. Keď ju našli, mala dorezané ruky.

    2012: Jaroslav Buránsky (59) (Žirany)

    V júni 2012 sa vybral do hôr na hríby Jaroslav Buránsky (59) z obce Žirany a odvtedy je nezvestný.

    2017: Marek Horváth († 25) (Skýcov)

    Marek († 25) sa z hodovej zábavy nevrátil domov. Našli ho po tridsiatich hodinách neďaleko potoka v Skýcove úplne dezorientovaného. Po prevoze do nemocnice zomrel. Jeho telefón sa našiel úplne inde, ako telo.