TOTO sa nerobí, páni MINISTRI: Odkazujú zamestnanci Múzea SNP Milanovej a Naďovi!
7. 5. 2021, 17:06 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:11)
Prídeme o svoju slobodu! Múzeum SNP v Banskej Bystrici má od januára 2022 namiesto Ministerstva kultúry zriaďovať Ministerstvo obrany, voči čomu sa rázne vyhradil súčasný riaditeľ múzea, Stanislav Mičev. Nie je však jediný! Pod rezort obrany nechcú prejsť ani zamestnanci múzea, ktorí proti tomu dokonca spísali petíciu.
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Matej Kalina
Zdroj: FB Jaroslav Naď
Galéria k článku
Múzeum SNP sa má stať súčasťou Vojenského historického ústavu. Podľa ministerky kultúry Milanovej ide o logické spojenie dvoch inštitúcií, ktoré sú si svojím odborným zameraním veľmi blízke. Múzeum SNP teda príde o svoje Digitalizačné centrum a o Slovenskú expozíciu v Múzeu Auschwitz-Birkenau. Tie ostanú pod správou rezortu kultúry.
Minister obrany Jaroslav Naď takisto vyzdvihuje spojenie dvoch inštitúcií. „Spojením expertov, ktorí sa problematike SNP v Múzeu SNP a vo Vojenskom historickom ústave venujú, dôjde k procesu, ktorý bude smerovať k ešte kvalitnejšej práci,“ tvrdí minister, ktorý Múzeu SNP po prechode pod nového zriaďovateľa sľubuje viac financií.
Voči rozhodnutiu sa však rázne vyhradili zamestnanci múzea, ktorí v petícii ministerku Milanovú vyzývajú k tomu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie.
„Podriadenie Múzea SNP pod Vojenský historický ústav znamená degradáciu špičkového múzea na organizáciu bez právnej subjektivity a možnosti samostatného rozhodovania,“ argumentujú.
Zdroj: Martin Baumann
Na snímke vľavo ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) a minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas brífingu s novinármi na 8. rokovaní vlády SR 5. mája 2021 v Bratislave, kde hovorili o budúcnosti Múzea SNP.
Čo na rozhodnutie hovorí riaditeľ Múzea SNP, Stanislav Mičev?
Podľa Stanislava Mičeva budúcu zmenu zriaďovateľa s vedením múzea nikto nekonzultoval, pričom sa o nej dozvedeli len z médií.
Múzeum SNP by podľa neho nemalo patriť pod rezort obrany, pretože sa nezaoberá len čisto vojenskou históriou. „Skúmame výsek dejín od roku 1938 až po rok 1945. Jedná sa však o všeobecné a nie vojenské dejiny, ktoré zahŕňajú aj spoločnosť, kultúru, hospodárstvo, politický systém a holokaust,“ uvádza Mičev.
Obáva, že múzeum bude musieť po zmene zriaďovateľa zmeniť aj svoj charakter na čisto vojenský, čo by bola veľká škoda. „Povstanie pripravovali politici a národohospodári a až v treťom rade armáda,“ vysvetľuje riaditeľ.
Najhoršie na celej situácii podľa neho je, že múzeum príde o právnu subjektivitu. „A teda aj o slobodu. Múzeum bude podriadené inej inštitúcii, to znamená, že všetky projekty sa budú dať realizovať už len s ich súhlasom,“ vysvetlil Mičev, ktorý si nie je istý, či vôbec budú môcť pokračovať v doterajších úspešných projektoch.
„Väčšina veľkých projektovi za posledné roky bola financovaná z fondových a nie zo štátnych peňazí. Rôzne fondy z Európskej únie trvajú na financovaní len právne subjektívnych inštitúcií, to znamená, že o možnosť ich financovania takto prídeme,“ povedal nešťastný riaditeľ.
Stanislav Mičev prízvukuje aj to, že neodmysliteľnou súčasťou Múzea SNP bolo digitalizačné centrum, ktoré k múzeu po novom už patriť nemá. „To my sme ho zriadili a vybudovali ako jedno z najlepších digitalizačných centier vo svetovom meradle. Teraz nevieme ani to, kam sa presťahuje a kto ho bude viesť,“ dodal nešťastný Mičev, ktorý priznal, že za týchto okolností z vedenia Múzea SNP odíde.
Zdroj: Ján Šperka
Mičev Stanislav