Reklama

DNES V NOCI to prepukne naplno! Viete, o čom hovoríme? Nezabudnite sa pozrieť na oblohu!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Animácia čiernej diery vo vesmíre: Prechod cez časopriestor
    Zdroj: Getty Images
    Reklama

    Čaká nás najúžasnejšie nebeské divadlo! Každý rok okolo 10. augusta padajú hviezdy, čiže môžeme pozorovať kozmický roj Perzeíd, ktorým sa hovorí aj Slzy svätého Vavrinca. Nebojte sa, na plač to nebude! Obloha má byť jasná, takže si nebeské divadlo naozaj užijeme! A nezabudnite: keď padá hviezda, treba si niečo priať a určite sa vám to splní!

    Sezóna padajúcich hviezd, ako ľudovo nazývame Perzeidy, každoročne vrcholí práve v tomto období. „Ide o meteorický roj, tento rok činný od 17. júla do 23. septembra s maximom aktivity 12. augusta 2024,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.

    Zdroj: TASR

    Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV prezradil detaily o Perzeidách.

    „Objaví sa približne 45 meteorov za hodinu. Šírka ich prúdu je cca 65 miliónov kilometrov. Za 4 dni ich vrcholnej aktivity stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd,“ dodáva Ján Svoreň.

    Zdroj: Shutterstock

    Perzeidy k nám v auguste prilietajú každý rok.

    „Roj Perzeíd patrí k najpočetnejším, ktoré sa vyskytujú počas roka," dodal Dušan Tomko z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. „Rýchlosť meteorov roja môžu dosahovať skoro 60 kilometrov za sekundu,” objasnil.

    Zdroj: Peter Galan

    Počítače uľahčujú prácu: Dušan Tomko, vedecký pracovník y Astronomického ústavu SAV.

    Vzrušujúca noc pod hviezdami

    Na pozorovanie zaujímavého vesmírneho úkazu bude priam dokonalé počasie, pretože obloha má byť jasná. Vyberte sa však niekam mimo mesta a pouličného osvetlenia. Vhodné sú lúky, polia či kopce s výhľadom na nočnú oblohu.

    „Každý rok, ak je priaznivé počasie, chodíme s dcérou na Homôlku, kde si na lyžiarskom svahu prestrieme deku a vychutnávame magický pohľad na Perzeidy,“ hovorí Trenčianka Lucia. Sú tam s nimi aj ďalší. „Chodia tam celé rodiny. Páči sa mi, že sa ľudia vracajú ku krásam prírody, vytiahnu päty z domu a strávia noc v prírode,” pochvaľuje si Lucia.

    Zdroj: DT

    Dušan Tomko z Astronomického ústavu SAV o detailoch Perzeíd.

    Čo je padajúca hviezda

    A čo vlastne vidíme, keď padá hviezda? „Ide o prachové častice chvosta kométy. Tá sa pri priblížení k Slnku zahreje a z jej povrchu začnú unikať plyny a prach. Spomínané prachové častice však na Zem nedopadnú, zhoria v atmosfére. My ich vidíme ako ‚padajúce hviezdy‘, teda meteory,vysvetlil nám Dušan Tomko. Tieto častice sú veľmi maličké, iba málokedy dosiahnu veľkosť niekoľkých centimetrov.

    Kedy a kde pozorovať Perzeidy? A nimi sa nebesé divadlo nekončí! Čítajte na druhej strane >>>

    Kedy pozorovať Perzeidy?

    Zdroj: tasr/AP/Emrah Gurel

    Ideálny čas na pozorovanie Perzeíd bude v noci z 12. na 13. augusta.

    Podľa Dušana Tomka meteorický roj Perzeíd vyvrcholí v noci z 12. na 13. augusta. „Podmienky na jeho pozorovanie budú priaznivé, mesiac nebude v splne, bude v prvej štvrti. Najlepšie sa budú dať pozorovať po západe Mesiaca v druhej polovici noci,” objasňuje. „Ak sa na oblohe nevyznáte, zoberte si jej mapku alebo použite aplikáciu v mobile, nájdite si súhvezdie Perzeus a pozerajte sa tým smerom,” radí.

    4 ideálne miesta na pozorovanie oblohy

    Zdroj: Profimedia

    Obľúbený meteorický roj Perzeidy pozorujú v auguste ľudia z celého sveta. Dôležité je vybrať si správne miesto.

    Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici nám poradil, odkiaľ je najlepšie sledovať nebeské úkazy. Sú to parky tmavej oblohy: Poloniny, Beskydy, Veľká Fatra a Muránska planina. Neruší nás tam umelé svetlo z obývaných oblastí, nie je tam svetelné znečistenie. Pozorovanie môže ovplyvniť obsah vodnej pary v atmosfére, ktorý sa zvyšuje s rastúcou teplotou. „V lete pri horúčavách býva atmosféra zakalená, vyčistí sa však po prechode studeného frontu,“ upresňuje Ján Svoreň.

    Polárna žiara aj kométa

    Zdroj: X/@comets77

    Niekedy na jeseň by sme vraj mohli vidieť kométu.

    „Do konca roka by polárna žiara mala byť viditeľná ešte niekoľkokrát,“ hovorí Ján Svoreň. „Najväčšia pravdepodobnosť jej výskytu je na jar a na jeseň, ale môže sa objaviť aj v iných mesiacoch,“ píše Petr Horálek z portálu Astro – novinky.sk. „Očakávame aj jednu výraznejšiu kométu, pri ktorej nie je vylúčené, že na jeseň uvidíme nevídané predstavenie,“ dopĺňa Horálek.

    Anketa

    Pozorujete padajúce hviezdy a iné vesmírne úkazy?

    • Vždy, keď mám možnosť. Je to úžasné!53%
    • Občas si to nebeské divadlo vychutnám.29%
    • Keď je to niečo významné, chodím pozorovať úkaz do hvezdárne.0%
    • Iba málokedy to sledujem.11%
    • Nie, nesledujem vesmírne úkazy.3%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Odborník na vesmír Aleš Nohel: Do roku 2060 má byť vytvorené v oblakoch Venuše miesto pre ľudí