Prešovčan Pavol Čekan pôsobí v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a onkológie. V New Yorku pracoval aj na Rockefellerovej univerzite.

Keď sa vrátil späť spoza veľkej mláky, s ďalšími dvomi Slovákmi založil firmu a vyvíjali metódu, ktorou by sa dal diagnostikovať presný typ rakoviny. Ak sa im to podarí, dala by sa nastaviť individuálna správna a účinná liečba, aby pacienti nemuseli zbytočne absolvovať náročnú chemoterapiu.

Jeho firma MultiplexDX vyrábala aj komponenty pre molekulárnu diagnostiku, má poradcov v zahraničí. Pred tromi rokmi firmu, ktorú založil s Vladimírom Wolfom a Petrom Kiliánom, zaradil Financial Times a Googe medzi 100 najväčších inovátorov v Európe.

 

Nedávno Čekan spojil sily s vedcom Róbertom Mistríkom - bývalým kandidátom na prezidenta, s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied a ďalšími ľuďmi z partnerských firiem. Podarilo sa im vyvinúť test na koronavírus. “Teraz je najdôležitejšie, aby sme preukázali, že naše testy majú rovnaké výsledky ako tie, ktoré sa používajú v súčasnosti,” uviedol.

Nový test na koronavírus vo štvrtok zaregistroval Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL). Jeho autori vyrobili 100-tisíc kusov a darovali ich Slovensku. Budú ich vyrábať a ich cena by mala byť oveľa nižšia, než za akú v súčasnosti štát tieto testy nakupuje. 

Vedec a biochemik Pavol Čekan z firmy Multiplex DX s diagnostickým kitom pre 500 testov na COVID -19.
Vedec a biochemik Pavol Čekan z firmy Multiplex DX s diagnostickým kitom pre 500 testov na COVID -19.
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Poďakoval sa im aj premiér Igor Matovič. Registráciu slovenských testov označil za kľúčový a strategický krok pre Slovensko, pre bezpečnosť a zdravie obyvateľov Slovenska. "Prináša sebestačnosť krajiny pri testovaní a diagnostikovaní nového koronavírusu," upozornil. Vyzdvihol aktivitu všetkých, ktorí sa na vývoji testov zúčastnili.

Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík zvýraznil, že vývoj, overenie i certifikácia testu sa uskutočnili v rekordne krátkom čase.

Autor kľúčového komponentu, vedec a biochemik Pavol Čekan, ocenil synergiu vedcov, štátnych orgánov, akademických inštitúcií, rovnako kooperáciu privátnej a verejnej sféry, ktorá sprevádzala vývoj a výrobu testov. "Verím, že výraznou mierou prispejeme k tomu, aby sme novému koronavírusu zakrútili krkom," dodal.

Pavol Čekan.
Pavol Čekan.
Zdroj: archív P.Č.

Čekan roky robí Slovensku skvelé meno. Je svetovou špičkou v oblasti bunkovej biológie. Stojí za objavom bunkového procesu, ktorý transformuje zdravé bunky na rakovinové. Vynašiel aj unikátnu diagnostickú metódu, vďaka ktorej by sa mohol podiel správne určených diagnóz zvýšiť až na 99 percent.

Do zahraničia odišiel už po ukončení prešovského gymnázia, kde bol spoužiakom Ivana Táslera. Žil desať rokov na Islande, kde sa oženil. Do oka mu padla Slovenka - Marína Belejkaničová, folkloristka z Prešova. Majú spolu troch synov, Ivana (9) a Nikolaja (6) a Alexa (4).

Stres z práce zaháňa hrou na husliach. „Keby som vedel, že budem takto hrať na husliach, neviem, či by som si vybral vedecký smer. Ale už mám za sebou roky ťažkého štúdia a práce, to sa nedá len tak ľahko opustiť,” zasmial sa.

Toto by ste o SERIÓZNOM vedcovi nepovedali: FOTO ZO SÚKROMIA PAVLA ČEKANA SI MÔŽETE POZRIEŤ V GALÉRII.

Mohlo by vás zaujímať: