Reklama

Výskyt nákazlivej choroby v Bratislave: Záchranári zasahovali v špeciálnych oblekoch!

Reklama

V dopoludňajších hodinách zasahovali policajti a záchranári v Bratislave, kde u muža bez domova zistili veľmi nákazlivú chorobu.

Policajti museli pri zásahu na Kukučínovej ulici v našom hlavnom meste použiť respirátory a záchranári mali na sebe špeciálne obleky. Podľa informácií portálu noviny.sk zásah súvisí s prípadom zistenia vysoko-infekčnej choroby záškrtu u muža bez domova.

Mestskí policajti, ktorí s ľuďmi bez domova prichádzajú do kontaktu každý deň, prijali s výskytom nákazlivej choroby potrebné opatrenia. "Mestská polícia Bratislava eviduje zatiaľ jeden prípad záškrtu u človeka bez domova. V súvislosti s tým sme prijali viaceré preventívne a hygienické opatrenia," uviedla pre portál hovorkyňa Mestskej polície Bratislava Barbora Krajčovičová. 

Zdroj: tasr

Mestskí policajti, ktorí s ľuďmi bez domova prichádzajú do kontaktu každý deň.

"Hliadky dodržiavajú zvýšené hygienické štandardy, používajú ochranné prostriedky, ako rukavice a respirátory, a dbajú na dôslednú hygienu rúk," dodala. Spolupracujú aj s hlavným mestom, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, Záchrannou zdravotnou službou i Krajským operačným strediskom.

Záškrt je vážne ochorenie

Záškrt je infekčné bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Corynebacterium diphtheriae. Tá napáda sliznicu horných dýchacích ciest - nosovú sliznicu, mandle, hrtan, prípadne aj kožu. Prejavuje sa zápalových procesom a charakteristickou tvorbou šedo-žlto-biely povlakov. V otvorenej rane muža bez domova mala byť práve táto baktéria nájdená.

Baktéria sa šíri výhradne z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou pri kýchaní alebo kašľaní, priamym kontaktom pri dotyku infikovaných kožných oblastí alebo používaním osobných predmetov s nakazenou osobou ako sú poháre, príbory, či posteľná bielizeň.

Zdroj: Getty/Nerthuz

U väčšiny prípadov sa objavuje infekcia dýchacích ciest sprevádzaná bolesťou hrdla a miernym zvýšením teploty.

Pokiaľ sa nezačne s vhodnou liečbou toxín, ktorý baktérie tvoria, začne poškodzovať bunky dýchacích ciest, čo vedie k ich odumieraniu. Pri ťažšom priebehu sa vytvára tzv. pablana – hrubá sivobiela membrána, ktorá pokrýva hrdlo, mandle a jazyk. Ak sa pablany rozšíria do hrtana a nižších častí dýchacieho systému, môžu spôsobiť udusenie. Kožná forma záškrtu sa šíri hlavne u ľudí, ktorí žijú v zlých hygienických podmienkach.