Reklama

Výhľad z prvého slovenského mrakodrapu: Bratislavu máte ako na dlani!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V Číne postavili 57 poschodový mrakodrap za neuveriteľných 19 dní!
    Reklama

    Má 46 poschodí, výšku 168 metrov a je tam 408 bytových rezidencií. Podľa medzinárodne uznávaných kritérií musí mať mrakodrap výšku nad 150 metrov, čo Eurovea Tower spĺňa. Takže máme unikát, na ktorý môžeme byť hrdí - hoci v porovnaní so svetovými mrakodrapmi je to predsa len drobček. Ako vyzerá Bratislava z mrakodrapu? Pozrite sa!

    Eurovea Tower vo vlastníctve J&T REAL ESTATE (JTRE) je v súčasnosti najvyššou budovou postavenou na Slovensku. Vznikla ako súčasť pokračovania komplexu Eurovea s najobľúbenejšou časťou dunajskej promenády v Bratislave. Okrem toho, že ide o prvý slovenský mrakodrap podľa oficiálne uznávaných medzinárodných kritérií, má aj ďalšie prvenstvá.

    Slovenský mrakodrap v číslach

    + 168 metrov je výška nového unikátu + 46 poschodí má naša rekordná stavba + 408 rezidencií je v obytnom vežiaku + 8 výťahov dopraví majiteľov do ich bytov + 6 metrov za sekundu je najvyššia rýchlosť výťahu + 4 364 okien je na novej budove + 193 km je dĺžka všetkých potrubí

    Obytný vežiak na brehu Dunaja začali stavať koncom roka 2019 a 30. novembra 2022 mal plnú výšku. Momentálne ho kolaudujú, prvé byty odovzdajú na jar. Podľa developera je väčšina už vypredaná.

    Zdroj: tasr/Dano Veselský

    Pohľad na mestskú zástavbu z najvyššej budovy na Slovensku počas dňa otvorených dverí na prvom slovenskom mrakodrape - Eurovea Tower v Bratislave.

    Podľa medzinárodných kritérií je mrakodrapom každá budova nad 150 metrov, čiže aj Eurovea Tower. Má 46 poschodí a z tých najvyšších je úžasný výhľad na celú Bratislavu. Nie každý si ho však bude môcť užiť. Mrakodrap má síce na najvrchnejšom poschodí terasu, no dostanú sa na ňu iba obyvatelia bytov, nebude voľne prístupná pre verejnosť. Je tam aj žeriav, pomocou ktorého budú umývať 4 364 okien na budove.

    Vežiak určite bude novou modernou dominantou mesta. Tak ako ním bol legendárny Manderlák, prvý bratislavský „mrakodrap“. Budovu na Námestí SNP navrhli a postavili v rokoch 1934 – 1935 architekti Christian Ludwig, Emerich Spitzer a Augustín Danielis pre bratislavského podnikateľa a mäsiara Rudolfa Manderlu. V čase vzniku bola s výškou 45 metrov obdivovaným mrakodrapom, na ktorý sa všetci chodili s úžasom pozerať.

    Odolá mrakodrap povodniam a zemetraseniam? Čo je nebezpečné a ako je to vyriešené čítajte na ďalšej strane.

    Za deväťdesiat rokov sme sa posunuli oveľa ďalej a mrakodrapmi sú dnes budovy trikrát vyššie ako Manderlák. Sú však aj dostatočne stabilné? Mnohých vystrašilo nedávne silné zemetrasenie na východnom Slovensku. Sú proti zemským otrasom zabezpečené vysoké budovy? Ako to hodnotia statici Ing. Daniel Bukov zo spoločnosti OK-TEAM a Ing. Jozef Baran zo spoločnosti BARAN PROJEKT, ktorí spoločne vypracovali komplexný statický projekt prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower?

    Zdroj: euroveacity

    Statici Ing. Daniel Bukov zo spoločnosti OK-TEAM a Ing. Jozef Baran zo spoločnosti BARAN PROJEKT.

    „V prvom rade ide o výškovú budovu vo veľmi blízkom kontakte s Dunajom. Zakladanie stavieb pod hladinou spodnej vody je náročná úloha pre projektanta aj realizátora,“ vysvetľujú odborníci. Dôležitá je preto statika a jej správne nastavenie. „Veľké zaťaženie iba pri základoch vyvolá neprípustné sadnutie, preto sme navrhli dosku podoprieť sústavou pilót. Pod základovou doskou je navrhnutých viac ako 100 pilót priemeru 900 mm s dĺžkou cca 25 m,“ dopĺňa Jozef Baran.

    Ako prvý treba urobiť geologický prieskum, zhodujú sa statici, pretože zadefinuje charakter podložia a výšku spodnej vody. „Statik je zodpovedný nielen za stabilitu budovy, ale aj za to, aby sa v nej dalo bývať. Preto je dobré pracovať v tíme, kde všetko podlieha dvojitej kontrole a o sporných bodoch vieme diskutovať a hľadať vyhovujúce riešenia a spôsob ako ich dosiahnuť,“ zhodujú sa obaja na nevyhnutnej spolupráci.

    Zdroj: tasr/Dano Veselský

    Pohľad na najvyššiu budovu na Slovensku - Eurovea Tower v Bratislave. Podľa statikov je naprojektovaná dôkladne, aby odolala aj poveternostným živlom.

    A čo hovoria na nebezpečenstvo prípadných zemetrasení a povodní? „Samozrejme, povodne sú pre stavby, ktoré sa nachádzajú blízko pri vode, stálou hrozbou. Príroda je nevyspytateľná a nedá sa celkom presne vypočítať, kedy udrie. Mrakodrap je však pripravený odolať aj tisícročnej vode. To isté platí aj pri zemetrasení a vetre, budova musí odolať extrémnym účinkom po celú dobu životnosti, k tomu smerujú všetky výpočty," ubezpečujú Daniel Bukov a Jozef Baran.

    Aj keď má Eurovea Tower impozantnú výšku, popri najvyšších mrakodrapoch sveta je predasa len trpaslíkom. Na druhej strane môžeme byť radi, že takúto unikátnu stavbu máme.

    10 najvyšších mrakodrapov sveta

    1. Burj Khalifa, Spojené arabské emiráty, 828 m 2. Merdeka 118, Malajzia, 679 m 3. Shanghai Tower, Čína, 632 m 4. Abrádž Al-Bajt, Saudská Arábia, 601 m 5. Ping An International Finance Centre, Čína, 599 m 6. Lotte World Tower, Južná Kórea, 555,7 m 7. One World Trade Center, USA, 541,3 m 8. Guangzhou/Tianjin CTF Finance Centre, Čína, 530 m 9. CITIC Tower, Čína, 528 m 10. Tchaj-pej 101, Tchaj-wan, 509,2 m.