Reklama

"Zaručené" lieky na koronavírus? Odborník varuje, TOTO určite nepite!

Pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov prof. Pavol Jarčuška.

Zdroj: Daniela Pirschelová

Reklama

Európu zasiahol strach zo smrtiaceho koronavírusu. Slovensku sa nákaza zatiaľ ako zázrakom vyhýbala, no podľa odborníkov je len otázkou času, kedy sa objaví aj u nás. Na internete sa šíria "zaručené" rady, ako neochorieť. Infektológ však varuje: niektorými si môžete poriadne zavariť!

Niektorí samozvaní "odborníci" na sociálnych sieťach radia preventívne piť teplú vodu, alebo dokonca chlórový roztok.

Zabudnite na "ľudovú tvorivosť"

Pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov prof. Pavol Jarčuška však varuje: „Žiadna panika, ani významná ‚ľudová‘ tvorivosť nie sú namieste. Zatiaľ čo pitie teplej vody nikomu neublíži, ale ani nepomôže, pitím chlóru si môže človek naopak privodiť vážne ťažkosti. Preto apelujem na zdravý rozum a odporúčam občanom v súvislosti s prevenciou predovšetkým počúvať štátne a verejné autority."

Zdroj: archív

Ľudia prepadli vykupovaniu toaletného papiera, cestovín a iných trvanlivých potravín.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Všetko dôležité o koronavíruse: Verte iba overeným informáciám, varujú odborníci
    Zdroj: FB MInisterstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

    Hladomor nehrozí

    Podľa jeho slov nie je namieste ani nadmerné vykupovanie trvanlivých potravín. "V prípade pandémie by chýbali skôr čerstvé potraviny, no žiaden hladomor pre koronavírus nehrozí. Predovšetkým je treba si uvedomiť, že kľúčovým pre prežitie v čase nejakej krízy by bol dostatok vody. Samozrejme, mať doma isté zásoby jedla na kratšie obdobie má svoj význam," konštatuje Jarčuška. 

    Kedy bude očkovacia látka?

    Bežná chrípka zabije ročne pol milióna ľudí, no na Slovensku je zaočkovanosť proti nej veľmi nízka. V prípade nového koronavírusu sa na výrobe očkovacej látka iba pracuje, no epidemiológovia veria, že sa preventívnymi opatreniami podarí zabrániť pandemickému rozšíreniu tohto ochorenia vo svete a väčšiemu počtu úmrtí.

    Zdroj: Profimedia

    Na vývine očkovacej látky sa pracuje.

    Otázky cez infolinky

    Na Ministerstve zdravotníctva SR pravidelne zasadá krízový štáb a taktiež zasadá Bezpečnostná rada SR, ktorá odporučila viacero opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19. Predovšetkým boli zriadené informačné linky, na ktorých sa môžu ľudia informovať o nákaze a postupe, pokiaľ by mali podozrenie na ochorenie koronavírusom. "Súčasťou preventívnych opatrení je odporúčanie našim občanom, aby zvážili vycestovanie do krajín, kde sa objavil výskyt koronavírusu a odporúčaná 14-dňová karanténa po návrate z týchto krajín. V súčasnom období nie sú potrebné žiadne iné reštrikcie. Pokiaľ by sa u nás objavila epidémia, bolo by namieste aj obmedzenie aktivít s väčšou koncentráciou ľudí na verejných miestach,“ poznamenáva prof. Pavol Jarčuška.

    Zdroj: MZ SR

    Koronavírus potvrdili v okolitých krajinách. Ak príde k nám, mali by sme byť pripravení.

    Zodpovednosť je na každom z nás

    Najväčším rizikom pri šírení nového koronavírusu je podľa profesora Jarčušku fakt, že nie každý nositeľ má aj klinické príznaky choroby. Preto je dôležité vyhýbať sa rizikovým oblastiam a dodržiavať aj iné karanténne opatrenia. 

    Inkubačná doba ochorenia COVID-19 je zvyčajne do 14 dní a prejavuje sa prevažne ako infekcia dýchacích ciest spojená so suchým kašľom. Pri závažnejšom priebehu sa môže objaviť zápal priedušiek či pľúc a v krajných prípadoch aj ťažký zápal pľúc vyžadujúci hospitalizáciu pacienta a pľúcnu ventiláciu. U niektorých ľudí sú prítomné aj črevné príznaky ako bolesti brucha a hnačky. 

    Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom

    Anketa

    Máte obavy z nakazenia koronavírusom?

    Mohlo by vás zaujímať: