Reklama

TVRDÉ slová ministra hospodárstva: Trnka ZOSMIEŠNIL najväčšieho zamestnávateľa východu!

Košická chce odkúpiť podnik U. S. Steel za šokujúcu cenu.

Zdroj: PETER GALAN, archív

Reklama

Košický samosprávny kraj dočasným vstupom do fabriky chce predísť najmä prepúšťaniu ďalších zamestnancov. Na hlavu košického župana Rastislava Trnku sa ihneď zosypala vlna kritiky.

Ponuku mal americkému investorovi predostrieť Trnka ešte v piatok. „Máme obavu o zachovanie konkurencieschopnosti podniku, o jeho dlhodobé prežitie a tiež o zachovanie zamestnanosti v kraji,“ povedal Trnka. Ako dodal, košický manažment o predaji rozhodnúť nemôže, americké vedenie korporácie sa však bude touto ponukou zaoberať, keď bude doručená oficiálne.

Inšpirácia zo Srbska

V prípade košického závodu vidí vedenie kraja podobný vývoj, ktorý vyvrcholil koncom januára 2012 v bývalých oceliarňach U. S. Steel v Srbsku, v Železara Smederevo. „V srbskej fabrike sa znížil dopyt pre nedostatočné investície do modernizácie, následne nastalo prepúšťanie zamestnancov a zadlženie fabriky. Podobný vývoj so znepokojením sledujeme aj tu, preto chce vedenie KSK podať pomocnú ruku a predísť ešte horšej situácii,“ informoval predseda KSK.

Zdroj: archív KSK

Predsedovi KSK Rastislavovi Trnkovi odvaha určite nechýba.

 

Zachráni Trnka oceliarne?

Oceliarne ohlásili, že do konca roka 2021 v Košiciach prepustia 2 500 zamestnancov. „V závode a jeho dcérskych spoločnostiach pracuje celkovo 12 000 ľudí, preto sa v tejto situácii nemôžeme nečinne prizerať,“ povedal župan.

Zdroj: archív

Odborári vedeniu spoločnosti pravidelne prízvukovali potrebu investovať do technológií a modernizácie fabriky.

 

Chceli sa pochváliť...

Vyjadrenie z komunikačného oddelenia železiarní bolo strohé. „Nebudeme sa k tomu vyjadrovať,“ napísala Ľubomíra Šoltésová. Dobre informovaný zdroj tvrdí, že nerozumie, prečo o tom KSK informoval. „Dohoda znela, že žiadna zo strán to nebude zverejňovať," tvrdí zdroj z fabriky, ktorý je presvedčený, že  je veľmi nepravdepodobné, aby sa americká matka tak ľahko vzdala košickej fabriky!“

Článok po kliknutí pokračuje na druhej strane. Prečítate si okrem iného aj vyjadrenie zamestnanca spoločnosti a ďalších...

 Z kaluže do blata...

Oslovení zamestnanci fabriky si nemyslia, že ponuka župy je dobrý nápad. „Spadli by sme z dažďa pod odkvap. Neviem, čo viedlo KSK k tomuto kroku, ale uvedomuje si Trnka, že spoločnosť U. S. Steel to nie je kováčska dielňa ani pekáreň?“ netajil prekvapenie Jaroslav, ktorý pracuje v železiarňach už takmer štyridsať rokov. „Spoliehame na štát, že nedovolí, aby železiarne padli na kolená, bola by to pohroma nielen pre mesto, ale celý východ.“

Zdroj: archív

Oceliarne zamestnávajú tisícky ľudí.

 

0dkiaľ na to chcú zobrať

Na prekvapujúci krok župana zareagoval aj vicepremiér Richard Raši. „Toto je cynický a nechutný oneskorený prvoaprílový žart župana voči ľudom, ktorí v USS pracujú a žijú v neistote. Ako by mohla župa, ktorá nemá zdroje ani na financovanie svojich ciest, škôl a sociálnych zariadení, ktoré má v správe, zvládnuť vedenie jednej z najväčších slovenských fabrík? Župan Trnka sa musel zblázniť alebo si lieči svoj pocit menejcennosti!“

Zdroj: archív

Košické oceliarne.

 Rezort hospodárstva

Ešte tvrdšia bola odpoveď ministerstva hospodárstva: „Pre svoje osobné PR Rastislav Trnka zosmiešňuje jedného z najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Je to absurdné a nezodpovedné voči serióznemu investorovi, ale predovšetkým voči tisícom zamestnancom fabriky a mal by zvážiť zotrvanie vo funkcii,“ uviedol pre Plus JEDEN DEŇ hovorca Maroš Stano.

Vyjadrite svoj názor v komentároch a ankete pod článkom.

Anketa

Súhlasíte s krokom predsedu KSK Rastislava Trnku?

Mohlo by vás zaujímať: