S pletiarskou výrobou, ponožkami a pančuchami začal Tomáš Baťa vo Svite ešte v roku 1934. Tradícia jeho pôvodnej firmy pretrváva dodnes. „Ešte v 80. rokoch mala naša firma 7 500 zamestnancov. Žiaľ, po roku 1989 sa u nás textilný priemysel zlikvidoval,“ hovorí Peter Antal, šéf marketingu pokračujúcej firmy vo Svite.

Spoločnosť spod Tatier najnovšie oslovila študentov, aby navrhli na ponožky zaujímavý motív. Výber dopadol nad očakávanie. Zadávateľa súťaže zaujali až dva dizajny mladých umelkýň z umeleckej školy v Kežmarku. „Dala som mu názov Spokojná žena. Taká by mala byť každá žena – uvoľnená a zasnívaná,“ tešila sa z úspechu Katarína. „Môj motív som nazvala Zasnená – som romantická duša, tak to cítim,“ doplnila Miriam. Obe dievčatá robili na návrhu pre textilnú firmu niekoľko týždňov, za čo podľa ich slov dostali každá odmenu sto eur.

Podľa Antala z textilnej firmy, ponožky už dávno nie sú iba nutnosťou, ale trendom. „Cítiť to na dopyte od zákazníkov. Chceli sme niečo výnimočné a tiež podporiť mladé talenty,“ podotkol s tým, že výrobky sa dostanú na trh už v septembri.

Fabrika zo Svitu je v súčasnosti najväčším výrobcom ponožiek na Slovensku. Ročne vyrobí asi tri milióny párov! „Naša produkcia odchádza asi v 80 percentách do zahraničia, vyrábame napríklad pre viaceré armády. Na Slovensku ostáva okolo 700-tisíc párov,“ prezradil Antal.

Zaujímavosti

  • 1934 - v tomto roku zaviedol Tomáš Baťa vo Svite prvé pančuchové pletacie stroje
  • 7500 zamestnancov pracovalo v 80. rokoch vo firme Tatrasvit
  • 3 miliónov párov ponožiek vyrobia vo Svite dnes
  • 700-tisíc ponožiek zo Svitu ide na slovenský trh