Na preplnené nemocnice podľa nich doplácajú všetci pacienti. Zopakovali, že jediným riešením je očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podľa Tekáča je popradská nemocnica na horných hraniciach svojich kapacít.

„Všetci sú už z toho vyčerpaní a hlavne frustrovaní, že u nás končia pacienti, ktorú tu končiť nemuseli, ak by sa dali zaočkovať. Nemôžeme prevádzkovať bielu medicínu pre to, lebo všetci špecialisti boli presunutí na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti o pacientov na covidových oddeleniach. Biela medicína je u nás absolútne zastavená,“ povedal.

Ako uviedol premiér, zaočkovaní urobili všetko správne, no v súčasnosti nemajú prístup ku klasickej medicíne. „Odkladajú už aj odložené operácie, je to veľmi, veľmi alarmujúce,“ skonštatoval s tým, že obsadenosť lôžok v tejto nemocnici je aktuálne na úrovni 94 percent.

Z 12 operačných sál fungujú tri a oddelenie ortopédie, ako aj urológie je nefunkčné. Pripomenul, že kým v druhej vlne pandémie bola úmrtnosť pacientov na umelej pľúcnej ventilácii (UPV) 40 percent, v súčasnosti dosahuje okolo 80 percent.

V piatok (19. 11.) bolo podľa rezortu zdravotníctva spomedzi všetkých pacientov na UPV nezaočkovaných 88,6 percenta. „Vakcinácia je veľkou ochranou,“ dodal.

Lengvarský: Pandémia nezaočkovaných likviduje zdravotnú starostlivosť

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>>>