Gabriela nahnevalo, že na centrálnom príjme v košickej detskej nemocnici v noci slúžil na pohotovosti iba jeden lekár. "S päťmesačným synom tu čakám už 90 minút. Týmto pozdravujem pani ministerku zdravotníctva. Ďakujem za zvýšenie platov poslancov parlamentu a za to, že je k dispozícii jeden lekár, za ktorým musel cestovať 45 kilometrov. Ako vidíte, syn je nervózny, už sú nervózni aj ľudia v čakárni," vravel nahnevane. Výčitku adresoval aj ďalším politikom, medzi nimi predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi a ironicky mu ďakoval za nákup stíhačiek za 1,4 miliardy.  "Namiesto toho, aby sme zvýšili počet lekárov v nemocniciach." Na záver vyjadril presvedčenie, že sa Slováci v ďalších voľbách prebudia.

O pár hodín zažil Gabriel to isté, pretože sa do nemocnice musel vrátiť s 5-mesačnou Amáliou, dvojčaťom Jakubka. "Nechápem, ako je možné, že na detskej pohotovosti môže celú noc robiť jeden jediný lekár. Verím, že aj vy ostatní, ktorí ste mali zlé skúsenosti, zareagujete na toto video a budete sa sťažovať. Verím, že vám záleží na živote vašich príbuzných a známych," kritizoval pomery.

Robili, čo mohli

Vedenie nemocnice na kritické videá zareagovalo v piatok popoludní.  Soňa Búziková z kancelárie generálnej riaditeľky Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach nám zaslala stanovisko, podľa ktorého celkovo 8 lekárov zabezpečuje nepretržitú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Okrem toho ešte lekári na telefonických príslužbách. "V uvedený deň bolo na centrálnom príjme ošetrených celkovo 21 pacientov, medzi nimi aj 8 závažných prípadov, ktoré boli dovezené vozidlami rýchlych záchranných služieb," uviedla.

Poradie, v akom sú pacienti vyšetrení určuje lekár na základe závažnosti zdravotného stavu. Pacientom, ktorí sa zaevidujú na centrálnom príjme je poskytovaná zdravotná starostlivosť bezprostredne a to službukonajúcou sestrou na základe charakteru uvádzaných zdravotných ťažkostí po konzultácii so službukonajúcim lekárom.

Priemerný čas od príchodu do vyriešenia jeho ťažkostí  je približne 1 hodina. Polročný pacient z Gelnice bol vyšetrený a následne prijatý na lôžko v najkratšom možnom čase. Dlhší čas čakania bol zapríčinený skutočnosťou, že boli privezení sanitkami dvaja akútni pacienti, ktorí museli byť vyšetrení a prijatí prednostne na jednotky intenzívnej starostlivosti. Ďalší lekár, ktorého náplňou práce je aj výpomoc na centrálnom príjme mal v čase čakania uvedeného pacienta iné pracovné povinnosti - musel stabilizovať zdravotný stav u akútne prijatých pacientov. Skoro ráno prijali aj Jakubkovu dvojičku Amáliu. "Obe deti sú hospitalizované na infekčnom oddelení, rodičia vyjadrili spokojnosť s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou," uviedla Búziková.

Podľa nej centrálny príjem tejto nemocnice navštevujú pacienti aj bez predchádzajúceho vyšetrenia v pohotovostných ambulanciách, prípadne zo spádových oblastí iných poskytovateľov, čo bol aj tento prípad: "Z uvedených dôvodov nevieme garantovať to, že každý pacient bude ošetrený ihneď po vstupe do čakárne."

Mohlo by vás zaujímať: