Reklama

VIDEO Maniere vládnych činiteľov: Riešia si svoje osobné problémy z pozície moci?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Richard Raši o košickom županovi Rastislavovi Trnkovi
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Ako dvaja kohúti na smetisku. Aj tak sa dá nazvať nevraživosť medzi bývalým a súčasným košickým županom. Richard Raši síce po prehre v regionálnych voľbách dostal flek vicepremiéra, no stále sa snaží zasahovať do chodu samosprávy a určitým spôsobom aj ponižovať svojho rivala Rastislava Trnku.

    Posledné dva dni mala vláda výjazdové rokovanie v Prešovskom a v Košickom kraji. Kým do Giraltoviec na rokovanie pozvali prešovského župana Milana Majerského, do Čane jeho kolegu Rastislava Trnku nie, a to už opakovane. Dôvodom je Trnkova kritika spomínaných vládnych výjazdov.

    Na stredajšie rokovanie vlády v Čani pri Košiciach sa znova zopakovala situácia z minulého výjazdového rokovania. Predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislava Trnku znova naň nepozvali. Pritom deň predtým jeho kolegu z Prešovského kraja prizvali. “Ja sa snažím urobiť všetko pre to, aby som čím viac dosiahol pre obyvateľov svojho kraja. Hľadám všetky schodné cesty, ku každej vláde, či je ľavicová alebo pravicová. Koniec - koncov, vláda narába s peniazmi daňových poplatníkov. Robím, zo, čo je moja povinnosť,” uviedol župan Milan Majerský. Dodal, že si myslí, že každý jeden pracovník samosprávy sa má všemožne získať peniaze od vlády: "Už len ten milión, ktorý pristane pre jednotlivé mestá a občianske združenia určite nie je zbytočný."

    Zdroj: Ingrid Timková

    Župan Prešovského kraja Milan Majerský sa kolegu nezastal.

    Premiér Peter Pellegrini, ktorý do Giraltoviec pricestoval vrtuľníkom, vníma celú záležitosť zo svojho pohľadu. „Nezasahujem do zoznamu pozvaných ľudí a oboznámim sa s ním až vtedy, keď vítam všetkých hostí. No čo si pamätám, a to veľmi dobre, lebo to bolo jedno z mojich prvých výjazdových rokovaní vlády v Košickom kraji, keď sa pán župan vyjadril, že sme prišli päť minút po dvanástej a že sú to len také gestá. Ak on v tom nevidí žiaden význam, tak nie je dôvod, aby sem chodil. Ja som veľmi rád, keď  na takéto rokovania chodia ľudia, ktorí si to vážia a chcú niečo pre kraj urobiť,“ povedal premiér.

    Trnka pritvrdil

    Richard Raši bez okolkov priznal, že Rastislav Trnka nebol do Čane pozvaný. „Tak ako ani na predchádzajúcu, ani predpredchádzajúcu, ani na žiadnu. Pretože na prvej, na ktorej sa zúčastnil, povedal, že vláda prichádza päť minút pred dvanástou a že sú tieto rokovania zbytočné a považuje ich za rozdávanie cukríkov. Je jediný župan, ktorý nebýva prizývaný, lebo ich nepovažuje za potrebné,“ poznamenal Raši s tým, že Majerský, ktorý je politickou opozíciou proti súčasnej vláde, sa na všetkých zúčastňuje, je konštruktívny a prináša výsledky pre svoj kraj. „Pán župan Trnka bude ukazovať svoje ramená, robiť politiku a ohovárať vládu. Prečo by sme ho tam pozývali?“ pýtal sa Raši.

    Zdroj: Ingrid Timková

    Podpredseda vlády Richard Raši.

    Na odpoveď, že aj on je volený zástupca ľudu, uviedol: „Veď to je v poriadku. Keď to považuje za zbytočné, tak ho predsa, jeho veličenstvo, nebudeme pozývať. Ale kraju pomáhame, podarilo sa rozbehnúť verejné obstarávanie na rekonštrukciu ciest, pričom Trnka bol posledný, ktorý to podpísal a hrozilo, že o tieto peniaze prídeme,“ dodal vicepremiér.

    Košický župan Rastislav Trnka a vyjadril nádej, že sa po voľbách dočkáme takej vlády, ktorá s bude spolupracovať.  „Od roku 2017, po dlhej stagnácii kraja pod vedením predstaviteľov strany Smer-SD, sa snažím rozhýbať opravy ciest, aj prílev novej práce. Práve preto teraz pracujem na získaní zaujímavej čínskej investície, ktorá by mohla priniesť pracovné miesta pre východniarov. Občania budú môcť čoskoro vystaviť vláde, ktorá zabudla na východ, účet v parlamentných voľbách,“ jeho hovorkyňa Anna Činčárová dodala, že vláda tým, že nepozýva ich zvolených predstaviteľov na svoje výjazdové zasadnutia pohŕda občanmi KSK.

    Zdroj: TASR

    Košický župan Rastislav Trnka.

    “Zrejme je to preto, že župan Trnka zvykne pripomínať dlh, ktorý má vláda voči obyvateľom východného Slovenska v sľubovanej, ale nedostavanej diaľnici, či v prehlbujúcich sa regionálnych rozdieloch,” dodala. 

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.