Ako by ste zhodnotili aktuálnu epidemiologickú situáciu u nás? 

- Počet nových prípadov narásta. Sú to predovšetkým pacienti, ktorí sa vrátili z cudziny, z rizikových krajín, zostali v karanténe a nechali sa otestovať. A potom druhá veľká skupina sú ich rodinné kontakty.

Hovoria odborníci už o druhej vlne koronavírusovej pandémie?

- Nie, ešte o nej v danej chvíli nerozprávame, pretože situácia je v podstate pod kontrolou. Nie je tu nejaké zásadné komunitné šírenie. Takže nie, nemôžeme hovoriť o druhej vlne koronavírusovej pandémie.

Kedy ju očakávate aj s ohľadom na momentálny vývin?

- Je veľmi ťažké predpovedať presne, kedy tá druhá vlna bude. Ak príde, tak najskôr v jeseni, uvidíme, ako sa po lete vyvinie situácia u nás.

Je počet nakazených vyšší ako ste predpokladali, že bude v polovici leta?

- No, mierne vyšší je, ale potešujúci faktor je ten, že počet pacientov, ktorí majú závažný priebeh ochorenia je taký, aký sme očakávali.

Čo ovplyvnilo, že počty nakazených tak rýchlo rastú?

- Určite je to najmä otvorením hraníc. Veľa vírusu sa k nám dostalo nejakým spôsobom práve odtiaľ. Prispieva k tomu hlavne to, že ľudia stratili mnohé také tie ochranné návyky, ktoré mali doteraz zaužívané, a ktoré ešte donedávna dôsledne dodržiavali. Napríklad nosenie rúšok, odstupy, zásada nezdržiavať sa vo väčších skupinách a podobne.

Má teraz Slovensko pacientov s dramatickým priebehom ochorenia?

- Našťastie nie, čo sme aj očakávali.

Ktorým miestam sa treba vyhnúť čítajte na ďalšej strane!