Unikátne a vzácne dvestoročné obrazy budú opäť vystavené na obdiv Slovákov
14. 10. 2023, 15:29 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:31)
V kaštieli, ktorý v minulosti patril šľachtickému rodu Dessewffyovcov, zavesili na ošarpané steny vzácne unikátne obrazy. Boli takmer dvesto rokov ukryté pred zrakmi verejnosti. Budú súčasťou stálej expozície tamojšieho múzea, ktorého interiér prechádza rekonštrukciou a po nej bude klenotom barokovej architektúry!
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Kaštieľ rodiny Dessewffy v Hanušovciach nad Topľou, skvost postavený v roku 1744, ukrýva vzácne historické pamiatky. Tamojšie múzeum má vo svojom zbierkovom fonde približne 28-tisíc predmetov nevyčísliteľnej kultúrnej hodnoty. A teraz k nim pribudla čerstvo zreštaurovaná kolekcia umeleckých diel, ktoré budú súčasťou prezentácie obnoveného interiéru.

Štyri vzácne obrazy už teraz zavesili na ošarpané steny v miestnosti, v ktorej pôvodne viselo 14 portrétov kráľovskej rodiny Habsburgovcov. Kaštieľ bol totiž už v čase jeho vzniku veľmi reprezentatívny a tamojšia šľachta takto potvrdzovala svoj vzťah ku korune.
Portréty získalo múzeum po druhej svetovej vojne, keď boli zvesené z verejných a štátnych priestorov monarchie a už nemohli byť prezentované z dôvodu kreovania Československej republiky. Čakali sa svoju opätovnú prezentáciu 105 rokov! "Z verejných zdrojov sa do štyroch diel investovalo cez Fond na podporu umenia viac ako 18-tisíc eur na ich reštaurovanie,” vraví riaditeľ Hanušovského múzea Samuel Bruss.
Ide o takmer dvestoročné olejomaľby s portrétmi Františka Habsburga, Márie Terézie a Jozefa II. z rodu Habsburg a cisára Františka Jozefa - manžela cisárovnej Sissi. Posledne menovaný portrét vznikol pri príležitosti návštevy jeho kráľovského veličenstva v Prešove, kde prespal v biskupskom paláci a kde prijímal audiencie. Visia na stenách, ktoré ešte len čakajú na svoju rekonštrukciu.
Kaštieľ po rekonštrukcii interiéru chcú múzejníci prezentovať tak, ako ho videli jeho poslední súkromní majitelia pred konfiškáciou v období Slovenského štátu v roku 1941. Návštevníci by mali mať dojem, akoby vošli do intimity rodiny, ktorá bola spätá s našim územím 150 rokov. “Najnavštevovanejšie múzeá vo svete sú tie, ktoré majú pôvodné zariadenie,” vysvetľuje Bruss.