Panelové domy sú podľa Pauera staticky bezpečné, ak boli postavené podľa projektov a boli riadne udržiavané. To znamená, že boli priebežne ošetrované obvodové steny a spoje medzi panelmi, závesy a iné spôsoby uloženia balkónov, majú vymenené strešné krytiny a kde boli priebežne vymenené a pravidelne kontrolované všetky rozvody až po spotrebič.
Podľa Pauera je však realita taká, že odvody do spoločného fondu opráv sú nízke, čo má za následok zásadne znížený rozsah a kvalitu údržby stavieb.
„Druhým bežným extrémom je, že vlastníci si nedajú podrobne diagnostikovať dom s komplexným statickým prepočtom so zahrnutými vykonanými stavebnými zmenami v bytoch, dajú si vyhotoviť projekt za najnižšiu možnú cenu, nájdu si lacnú stavebnú firmu a lacný stavebný dozor. Preto nie je neobvyklé, že po 5 - 7 rokoch chodíme zisťovať príčiny vysokej vlhkosti v bytoch a čoraz častejšie aj poruchy statiky domov a iné poruchy,” vyratúva.
Upozorňuje, že steny a všetky stavebné konštrukcie sú spoločným vlastníctvom. „Hovorím to preto, lebo sa stále objavujú stavebné zmeny v bytoch aj takého rozsahu, že vyberú celú stenu a spoja kuchyňu s obývačkou alebo vybúrajú priečku a spravia veľkú kuchyňu s halou, prípadne kúpeľňu presťahujú do obývačky a namiesto vane si dajú vírivku a sú schopní povystrájať aj iné zbesilosti,” dodáva s výstrahou, že každá stavebná zmena má vplyv na statiku celej budovy.
Pozor na zateplenie a nové okná
Trendom posledných rokov na sídliskách je aj zatepľovanie a výmena okien, odborník však varuje: „Panelové sústavy neboli projektované s možnosťou akýchkoľvek stavebných zmien, dokonca ani na dodatočné zateplenie a ťažké plastové okná, ktoré sú pre stavbu dodatočnou niekoľkotonovou záťažou.”
Chybou podľa Pauera je aj snaha ušetriť na vykurovaní za cenu extrémnych hrúbok tepelného izolantu nad 120-140 mm bez ohľadu na materiál, čo neskôr spôsobuje extrémnu vlhkosť v interiéroch nad hraničných 50 %. „Viete si predstaviť, aké ovzdušie je v takýchto vlhkých bytoch pri teplote cca 22-24 stupňov a to len preto, že kondenz prechádzajúci cez zbytočne hrubý izolant nestihne odísť a akumuluje sa napokon v stenách a vracia sa do interiéru bytov?” kladie otázku. Odporúča preto precízne prepočítavať stavebné konštrukcie a dbať aj na difúziu (prechod vzduchu) stenových konštrukcií.
Dodáva, že z praxe pozná len minimum domov, kde stavebné zmeny riešili so statikom.
Aj výmena výťahu z menšieho za väčší a rýchlejší podľa Pauera zvyšuje riziko záťaže na konštrukciu panelovej sústavy a pribúdanie ďalších trhlín v stenách.
Tragický výbuch v Prešove, po ktorom sa zrútilo schodisko a ľudia zostali odrezaní od únikovej cesty, podľa Pauera poukázal na ďalší problém - vo väčšine bytových domov chýba druhé únikové schodisko. Majú ich iba v bytovkách postavených po roku 1995 - 1998. „Z tohto pohľadu je to Achillova päta týchto bytoviek,” vraví.
Ďalším problémom sú staré rozvody. Tie mali byť podľa doterajších informácií príčinou požiaru bytovky v Bardejove, kde voda začiatkom februára zaplavila elektrické rozvody a spôsobila skrat a následný požiar. Kedysi mali bytové domy jedného správcu a vlastníka a ten vykonával pravidelné revízie všetkých rozvodov a po skončení normovanej životnosti sa všetko vymieňalo: „Toto dnes neexistuje, revízie rozvodov sa robia len po bytovú odbočku a čo sa deje za ňou, nikto nevie. Dokonca nie je neobvyklé, že v byte za sporákom uniká plyn, ktorý cítiť až v byte nad chybnou prípojkou, ale vlastník poškodenej prípojky nevpustí revízneho technika do svojho bytu, pretože je presvedčený, že on má všetko v poriadku. Tu vo verejnom záujme vidím priestor pre ešte väčšie sprísnenie predpisov.”
Ingrid Timková, foto: autorka, archív
Ďalšie riziká
- nepovolené stavebné úpravy zasahujúce do vetracích systémov budovy, resp. ich likvidácia
- pozamykané druhé vchody do suterénov bytoviek
- zamknuté protipožiarne zariadenia v domoch
- množstvo áut na sídliskách
- nedoriešené parkovacie plochy a parkovanie na miestach vymedzených pre požiarnu techniku a na okrajoch úzkych prístupových ciest
Prečítajte si tiež:
- FOTO Čínske lietadlo pristálo na Slovensku: Ľudia v bielych kombinézach a ŠOKUJÚCE zistenie!
- Pracujúci dôchodcovia tešte sa: Zvýši sa vám dôchodok!
- Stredné Slovensko je STÁLE bez elektriny: 2600 odberných miest nemá prúd!