Ide o netradičné, ale užitočné spojenie. „Naša organizácia má ambíciu priniesť prostredie pre to, aby študenti, ale aj ľudia, ktorí už pôsobia v obchode, sa nejakým spôsobom etablovali na trhu, aby sa dokázali ľahšie dostať k vedeckým výsledkom, a naopak vedci ľahšie do biznisu,“povedal pre Košice Online člen správnej rady CMV Michal Juhás.

Základom je liečenie

Spolupráca jednotlivých inštitúcií v rámci CMV prináša riešenia v liečbe rôznych ochorení. Jedným z nich je aj využívanie medicínskeho laseru, pomocou ktorého lekár môže rezať a zároveň odparovať, čo spôsobuje, že rana nekrváca.

Ďalšími projektmi CMV je diabetická obuv, 3D tlač kostných implantátov či využívanie kyseliny hyalurónovej v ortopédii.
„V Košiciach na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie je veľmi silný tím, ktorý dlhodobo vyvíja regeneratívnu medicínu na reparáciu pevných tkanív kostí. Výskum je zameraný na to, ako vypĺňať tú kosť v určitých obmedzeniach, a to chceme umiestňovať na trh,“ dodal Juhás.

Unikátne postupy

Projekt na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie priblížila aj rektorka Jana Mojžišová: „Máme veľmi dobre rozpracovaný projekt v oblasti regeneračnej medicíny. V jeseni minulého roku sme sa prezentovali náhradou materiálu, ktorý umožňuje opraviť defekty chrupky. Prvé operácie sme už realizovali na zvieratách. Tento materiál má veľký potenciál byť využitý aj v ortopédii.“

Vďaka stredisku pribudnú aj nové pracovné miesta. „V oblasti obuvi máme predpripravenú výrobnú linku okolo 70 zamestnancov, na ktorej momentálne pracujeme a dotvárame ju. V rámci laserovej techniky už dnes zamestnávame desať ľudí. Na manufaktúrnej výrobe máme ambíciu zamestnať okolo 42 až 43 zamestnancov,“ uzavrel Juhás.