Reklama

Takto sa stará štát o núdznych? Slepí manželia skončili na ulici. Aj s postihnutým dieťaťom!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Sú slepí, starajú sa o mentálne postihnutú dcéru. Skončili na ulici, zostanú bez pomoci?
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Slepí manželia Beáta (51) a Rudolf (52) roky žili v ťažkej situácii. Pre svoj hendikep si nevedeli zarobiť dosť peňazí a navyše sa starajú aj o postihnutú dcérku Timeu. Situácia sa zhoršia natoľko, že včera rodina skončila na ulici.

    Sú v hroznej situácii! Manželia Baloghovci sú nevidiaci, Rudolf nevidí vôbec a Beáta na jedno oko slabo vidí obrysy. Pre svoj postih si nevedia privyrobiť a tak sú odkázaní iba na dávky od štátu. Navyše, starajú sa aj o svoju mentálne postihnutú dcéru Timeu (23). Ona trpí psychickou poruchou a keď neberie lieky, je agresívna.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Sú slepí, starajú sa o mentálne postihnutú dcéru. Skončili na ulici, zostanú bez pomoci?

      Trojica nemá trvalé bývanie. O svoj nájomný byt prišli, lebo si vytvorili dlh a tak ich mesto deložovalo. Lenže nikoho nezaujímalo, že peniaze od štátu im nevystačili na všetky poplatky, stravu a lieky. V tom čase bola dcéra neplnoletá a nemala žiaden príjem.

      A tak sa roky ponevierali z jednej adresy na druhú. Istý čas prespávali vo vlakoch. Žili aj v charitnom zariadení, tam však treba dodržiavať pravidlá, ktoré ako nevidiaci nedokážu splniť. Navyše, stávali sa tam obeťami šikany či krádeží.

      A na dôvažok - ženy a muži sú tam oddelení a Rudolf bez asistencie svojej manželky ako úplne nevidiaci nedokáže fungovať. “A povedzme si pravdu, na charite prespávajú všelijakí ľudia, takže pomoc od cudzieho človeka pri bežných činnostiach a hygiene očakávať nemôžem,” opisoval nám svoju bezútešnú situáciu muž, ktorý je vyučený spojár, študoval v škole pre nevidiacich a do roku 1989 mal o prácu postarané.

      Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

      Po dlhých problémoch s bývaním, si nakoniec našli ubytovanie v jednom z bývalých hotelov v centre Prešova. Mesačne platili za prenájom 500 eur. Ďalšiu stovku ich stáli lieky, ktoré musia užívať a bez nich nedokážu fungovať. Na živobytie im zostalo 100 eur pre všetkých troch. “Radšej sme dali väčšinu peňazí na bývanie, len aby mala dcéra strechu nad hlavou,” vravia so slzami v očiach manželia.

      Teraz skončili na ulici, lebo ich doterajšiu ubytovňu idú vraj prerábať a aj tu dlhujú na nájomnom. A preto sa museli odtiaľ v utorok do poludnia vysťahovať. Gréckokatolícka charita im ponúkla nocľah a denný stacionár pre rodiny. Lenže tam by museli byť manželia oddelení, čo pre nich neprichádza do úvahy aj preto, že Rudolf potrebuje 24-hodinovú asistenciu svojej manželky. Je aj cukrovkár, takže Beáta mu musí pichať inzulín a je aj po porážke.

      Navyše, súčasťou nocľahárne sú strmé schody a musia dodržiavať základné podmienky - príspevok za službu, vedieť si ustlať lôžko, upratať za sebou, rešpektovať rozdelenie spoločných rajónov na upratovanie, samoobsluha pri svojich úkonoch. A to ako slepý nedokáže Rudolf splniť: “Toto našu situáciu vôbec nerieši. Je to iba prikrývanie problému. Radšej sa budeme voziť vo vlakoch. Potrebujeme trvalé bývanie, aj s ohľadom na dcéru. Nedopustíme, aby jej bolo ubližované, v nocľahárni prespávajú všelijakí ľudia, poznáme to tam.” Trojica sa v utorok vybrala na vlak do hlavného mesta, chcú skúsiť, či nenájdu nejakú ubytovňu.

      Reakciu primátora Prešova si prečítajte na ďalšej strane >>>

      Mesto Prešov sa pokúsi manželom Baloghovcom pomôcť. “Môžeme ich zaradiť do poradovníka o nájomné bývanie. Budeme pre nich hľadať ubytovanie, od januára sa snažia naši kolegovia s nimi komunikovať. Bohužiaľ, mesto nemá žiadne prístrešie, kde by mohlo ubytovať ľudí mimo poradia a dočasne. Situáciu budeme pozorne sledovať a pokúsime sa ju vyriešiť,” uviedol primátor František Oľha.

      Prečítajte si tiež:

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.