Kto konečne stopne nevkus na cintoríne v Žehre? Les gýčových náhrobkov sa rozrastá!
7. 11. 2021, 9:15 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:49)

Sviatky Dušičiek opäť rozpútali na Spiši búrlivú debatu o tom, či obrovské nadrozmerné náhrobky patria na cintorín. Obzvlášť sa o tejto téme hovorilo v súvislosti s cintorínom v Žehre, ktorý stojí v tieni gotického Kostola Svätého Ducha. Ten je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Zdroj: dp
Zdroj: dp
Zdroj: dp
Galéria k článku
Miestni hovoria, že ak to niekto včas nestopne, je len otázkou času, kedy to bude naopak a umelecký skvost skončí v tieni gýčov. Starosta Marián Kandrač nemal chuť sa k téme vyjadrovať. Keď sme naliehali, že sa potrebujeme s ním stretnúť, najprv odsekol, že má veľa práce, neskôr tvrdil, že je mimo úradu, aby sme išli za prednostom, že ten je „na obraze“ (zrejme chcel povedať v obraze - pozn. red.).
VO VIDEU SI VYPOČUJTE KRITIKU PREDNOSTU

Prednosta Miloš Pacovský (49) bez okolkov hovorí, že je dôležité si uvedomiť východiskovú situáciu v Žehre a kto sú volení predstavitelia obce.
Nehlasujú proti sebe
„Väčšina z nich je z komunity, ktorá takúto výstavbu podporuje a preto nepodniknú žiadne kroky, aby ju obmedzili,“ netají. Pripomína, že obec má Všeobecne záväzné nariadenie, ktoré sa týka okrem iného aj rozmerov hrobov, ale komunita ho aj tak nedodržiava. „Pripravujeme novelizované VZN, v ktorom by bolo určené ochranné pásmo, kde sa nesmie nič stavať, aby kostolík bol chránený od tohto vizuálneho smogu.“
Viac fotografií nájdete TU ►►►
Postih nehrozí
Pokuty za nedodržiavanie nariadenia zatiaľ nepadli, keďže medzi poslancami nie je na to vôľa, aby sami sebe vyrúbili pokutu. Miestni, ktorých je oproti Rómom len hŕstka, nešetria kritikou, ale verejne vystúpiť sa boja.
Gýč za gýčom
Matka s dcérou, ktoré sme zastihli na cintoríne v Žehre neskrývali hnev. „Toto tu v minulosti nebolo, až teraz. Prvý takýto gýč postavila rodina bývalému žehranskému starostovi Jozefovi Mižigárovi. A potom to tu už rástlo ako huby po daždi. Človek má pocit, ako keby sa predbiehali, ktorá náhrobná tabuľa bude vyššia. Robia si tu čo chcú, my však nezmôžeme nič, sme v menšine je nás v Žehre len asi 30 percent, zvyšok sú Rómovia. A zastupiteľstvo neschváli nič, išli by sami proti sebe. Veď jeden z týchto gýčov dal postaviť súčasný starosta manželke,“ rozpráva staršia z dvojice.
VO VIDEU SI POZRITE GÝČE NA CINTORÍNE NA ŽEHRE

Lesk i bieda
Majstri, ktorých sme zastihli pri výstavbe nového hrobu nám ukázali aktuálnu novinku. „Pozrite, tento hrob vykladáme zvnútra mramorom. Nikto to ani neuvidí, lebo sa to zasype hlinou, ale zadávateľ to tak chcel. Cena tohto špásu aj s tým čo sa vybuduje nad zemou sa môže vyšplhať až do výšky 20 – 30 tisíc eur,“ spomenie závratnú sumu.
Obzeráme sa okolo a pohľad na les náhrobných tabúľ s postavami v nadľudskej veľkosti je desivý. Na druhej strane sú na cintoríne v Žehre aj mimoriadne biedne hroby, ktorých obrubu tvorí rám z dreva alebo hrubšieho kartónu a drevené krížiky na ktorých sú kostrbatým písmom napísané mená nebožtíkov.
VO VIDEU SI POZRITE CINTORÍN V SMIŽANOCH

V Smižanoch stopnú svojvôľu
Podobný trend nastúpil už aj v Smižanoch. Starostka Miroslava Szitová sa však nepozerá nečinne, ale okamžite začala konať. „To „umelecké“ hľadisko teraz pominiem, pre mňa je prvoradá bezpečnosť našich ľudí. V decembri na zasadnutí zastupiteľstva bude preto na programe aj schvaľovanie novely cintorínskeho poriadku, ktorá sa bude týkať aj tohto fenoménu. Ten musíme riešiť už v zárodku,“ prízvukuje starostka.
VO VIDEU SI POZRITE GALÉRIU PORTRÉTOV V NADŽIVOTNEJ VEĽKOSTI V ŽEHRE

Pomníky s fotečkami?!
Rómska žena, ktorá na hrobe zasypanom kvetmi, hračkami, cukríkmi a množstvom umelých kvetov a kahancov zapaľovala sviečku, nám povedala, že nikto nemá právo sa miešať do toho, čo si kto dá na hrob. „Keď pozostalí majú dosť peňazí, tak prečo by si za ne nemohli zabezpečiť aj takéto krásne veľké pomníky s fotečkami,“ povedala žena, ktorej sa evidentne tieto „umelecké“ diela tiež páčia.