Reklama

Stavebný odpad z búrania prešovskej nemocnice naštval ľudí: Neuveríte, kam ho odvážajú!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Stavebný odpad z búrania prešovskej nemocnici: Neuveríte, kam ho odvážajú!
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Do troch rokov má vyrásť nová vojenská nemocnica v Prešove. Stáť bude na mieste niekdajšieho geriatrického monobloku, ktorý už takmer zbúrali. Stavebnú suť z búracích prác odvážajú do neďalekej obce.

    V priestoroch Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove už tri týždne postupne búrajú 9-poschodovú budovu bývalého geriatrického pavilónu postavenú pred 40. rokmi. Na jej mieste plánuje ministerstvo obrany vybudovať novú vojenskú nemocnicu.

    Vedenie zdravotníckeho zariadenie v tejto súvislosti poprosilo všetkých pacientov, návštevníkov a zamestnancov o trpezlivosť "vzhľadom na zvýšený hluk a prach, ktoré môžu byť spôsobené prebiehajúcimi prácami."

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Martin Trišč je nahnevaný: Suť z búrania nemocnice v Prešove skončila na pozemku pri mojom dome

      Lenže obťažujúcim hlukom a prašnosťou pre túto stavbu trpia aj obyvatelia neďalekej obce Svinia. Stavebný odpad zo spomínaných búracích prác končí v ich intraviláne. V obytnej časti, pri domovej zástavbe na Šarišskej ulici. Tam žijúci ľudia zostali najprv prekvapení a potom nahnevaní.

      Netušili, čo sa deje v ich okolí. V pondelok ráno ich šokovali nákladné autá privážajúce v pár minútových intervaloch stavebnú suť. Pri jej vysýpaní na ornicu sa okolím víril prach a hlučný bager celý deň rozhŕňal stavebný odpad po pozemku pod družstvom patriaci obyvateľovi obce Michalovi Miščákovi.

      Zdroj: Ingrid Timková

      Územie, kde v obci Svinia končil stavebný odpad z nemocnice, patrí podľa územného plánu do priemyselnej zóny. No je v bezprostrednom susedstve s obytnou časťou na jednej strane a z druhej strany s poľnohospodárskym dvorom.

      Ten nehnuteľnosť prenajal firme, ktorá spomínané práce realizuje s jeho súhlasom. “Majú povolenie na uskladnenie stavebnej sute, recykláciu, triedenie a zhodnotenie odpadu. Následne bude použitý ako stavebný materiál,” vysvetľoval nám Miščák.

      Podľa neho je úplne v poriadku, že sa takéto niečo robí v intraviláne obce. Dodal, že obec na túto činnosť dala súhlas. Susedov neinformoval, lebo v bezprostrednej blízkosti je družstvo: “Ja som chcel pomôcť obci. Materiál má byť použitý pre obec, ktorý ho môže použiť na podklady ciest, násypy, rôzne bariéry."

      Obyvateľ domu na susednom pozemku oproti cez cestu zúril. “O ničom nevieme, nik nás neinformoval. Zrazu sa tu objavili kamióny, jeden za druhým. Ľuďom pod oknami idú takéto niečo robiť,” pýtal sa nahnevane Martin Trišč (51). Podľa neho im táto činnosť poriadne zhorší životné podmienky. Podobne reagovali susedia na opačnej strane Miščákovho pozemku - Filoména (71), Jozef (74) a Žofia (69) Popadičovci.

      Zdroj: Ingrid Timková

      Navážanie stavebného odpadu z búracích prác v prešovskej nemocnice na pozemok v intraviláne obce Svinia, v obytnej časti, na Šarišskej ulici. Podľa starostu Miroslava Nawrata ide o časť v územnom pláne vymedzenú na priemyselnú činnosť. Napriek tomu po tlaku poslancov i obyvateľov obce firma práce ukončila.

      Miestni poslanci ešte v ten deň zvolali mimoriadne zastupiteľstvo s plánom okamžite zastaviť tieto práce. Pozvali aj starostu obce Miroslava Nawrata a chceli vysvetlenie. Ten všetko obhajoval a vravel nám, že obec tým získa: “Je to akcia na mesiac, maximálne na dva. Dali sme povolenie na to, že sa tam bude dovážať “certifikovaný” materiál, schválený životným prostredím.

      Dodal, že ide o hutný materiál na spevnenie ciest pre obec. "Máme poľné cesty, ktoré potrebujeme prepojiť. Mali by sme na to veľké náklady, keby sme si museli zakúpiť nejakú frakciu a dali si ju doviezť nákladným autom. Potrebovali by sme stovky ton. Získali sme takú možnosť, že nám tu podrvený betón o frakcii 0,60 zostane a ešte nám ho aj odvezú tam, kde budeme potrebovať, zhutňovať cesty,” vysvetľoval.

      Priznal, že bolo chybou, keď neinformoval ľudí bývajúcich v okolí. Vraj to nestihol, lebo s prácami sa začalo o pár dní skôr oproti plánom.

      Šéf odboru starostlivosti o životné prostredie prešovského okresného úradu v Prešove Miroslav Benko potvrdil, že firma si splnila ohlasovaciu povinnosť. Napriek tomu dotknutí obyvatelia obce dosiahli zákaz takejto činnosti v intraviláne obce o čom rozhodli ich zástupcovia na mimoriadnom rokovaní obecného zastupiteľstva. Po tlaku poslancov aj ľudí majiteľka firmy, ktorá navážala odpad, rozhodla o ukončení prác. “Dopadlo to pre nás dobre,” zhodnotil Martin Trišč.

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.