Nemusíme si hromadiť nadmerné množstvo oblečenia a nemoderné vyhadzovať. To, že sa aj z dvoch desaťročí starých kúskov dá vyrobiť módna vychytávka, presvedčila študentov prorektorka Vysokej školy medzinárodného podnikania (VŠMP) v Prešove Eva Hvizdová. Stačilo zmeniť strih, čosi prišiť, niečo vyšiť, ozvláštniť technikou mašličkovania či kožou alebo skrášliť maľbou. Svoje modely predviedla na módnej prehliadke, ktorá zaujala nielen divákov, ale aj modelky. “To maľované sako, ktoré som predvádzala, je nádherné” vyjadrila svoje dojmy z podujatia študentka Karin.

Ide o pomalú módu

Hromadenie nekvalitných odevov planétu zahlcuje. A E. Hvizdová sa ako pedagogička venujúca sa marketingu a podnikaniu snažila dokázať, že to tak byť nemusí. Pripojila sa tak k celosvetovému hnutiu Fashion Revolution Week, ktoré bojuje za transparentnosť v móde a podporuje filozofiu „slow fashion“, čo znamená pomalú móda. Ide o propagáciu produkcie trendového oblečenia za najnižšie náklady a motiváciu na menej časté nakupovanie. A vsadenie na kvalitu a možnosť dlhodobého nosenia. “Módna revolúcia volá po slušnosti v móde a je správne pochopená aj slovenskými dizajnérmi, ktorí nejdú po trendoch, ale majú svoj štýl a využívajú lokálnu módu s prvkami ľudovoumeleckých prvkov,” vysvetľuje Hvizdová. Aj ona využila vo svojej tvorbe tradičné ľudové techniky.

Staré, ale kvalitné

Jej pôvodné modely, ktoré sama kedysi nosila, sú staré aj 20 rokov, takže boli zhotovené z kvalitných materiálov. “Ich prepracovanie bolé realizované maľbou, tradičnými výšivkami, technikami háčkovania, tkania, vkladania výšiviek, doplňaním strieborných aplikácií - gombíkov, spon a využila som aj starodávnu techniku mašličkovania, akou sa kedysi zdobili kroje a čepce. Zaujímavou kolekciou je redizajn kožených odevov v kombinácii s textilom, vlnou, či kožušinou,” vysvetlila. Svoje nové kúsky nepredáva, bude ich nosiť, prípadne ich podaruje svojim študentkám, ktorými sa veľmi páčili.

Autorka prerobených odevov Eva Hvizdová, prorektorka VŠMP ISM v Prešove.
Autorka prerobených odevov Eva Hvizdová, prorektorka VŠMP ISM v Prešove.
Zdroj: Ingrid Timková