Šokujúce snahy primátora Prešova: Pozrite, aké kroky vyvíja a čo sa snaží opätovne povoliť!
20. 4. 2024, 9:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:53)

Viac ako pätina všetkých obyvateľov Prešova pred tromi rokmi podpísala petíciu za zákaz hazardu. Následne poslanci návrh takéhoto nariadenia odsúhlasili. Lenže teraz sú v meste snahy opätovne ho povoliť. A iniciatívy sa chopil dokonca sám primátor František Oľha, ktorý za zákaz ešte ako poslanec v roku 2021 dvihol ruku!
Zdroj: archív
Zdroj: archív R. D.
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
So snahou o zvrátenie prijatej stopky hazardu v Prešove prišiel ako prvý vlani v októbri vtedajší mestský poslanec Rudolf Dupkala, ktorého nedávno Najvyšší súd SR poslal na päťročné väzenie za korupciu. Predložil návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorého cieľom mala byť “regulácia” a “lepšia kontrola prevádzky hazardných hier”. A dôvodom zabezpečenie príjmu z prevádzok i zabránenie vzniku čierneho trhu s nelegálnymi herňami, kasínami a kvízomatmi. Mestu to malo prinavrátiť každoročný finančný príjem do kasy vo výške okolo 400-tisíc eur.

No členovia Finančnej komisie poslancom odporučili nehlasovať za. Argumentovali petíciou podpísanou 17 357 obyvateľmi mesta požadujúcimi zákaz prevádzkovania hazardných hier doručenou do podateľne 1. 12. 2020. Podľa nich je primárnym zmyslom zákazu ochrana rodiny: „Hazard je závažná sociálna téma s obrovským dosahom na rodiny so závislým členom. Návrh zavádzajúco zľahčuje občiansky, morálny a ekonomický pohľad na hazard.”
Dupkala svoj návrh stiahol zrejme tak aj pod tlakom výzvy pre poslancov, ktorú rozpútali členovia iniciatívy Zastavme hazard. Autori iniciatívy Peter Beňa, Erik Zbiňovský, Stanislav Gunčaga a Anton Chromík tvrdili, že takzvané ekonomické výhody sú v skutočnosti po započítaní nákladov významnou stratou pre mesto a jeho občanov: „Kriminálna aktivita je medzi hráčmi hazardných hier 18-krát vyššia než vo všeobecnej populácii. Odmietame zavádzajúce reči, že pôjde o dve, tri kasína. Ak zrušíte zákaz kasín, povolíte tým nekontrolovateľný počet kasín. Hazard sa pevne usadí v meste a pôjde o veľké podniky s veľkým počtom hazardných automatov."
Prešlo však iba pár dní a iniciatívy sa v novembri chopil sám primátor Prešova František Oľha. Jeho návrh VZN prerokovala Finančná komisia, no uznesenie neprijala. Stopku mu koncom roka vystavili aj členovia mestskej rady a potom znova vo februári. Návrh na liberalizáciu hazardu napokon stiahli.
No Oľha si zrejme povedal, že sa len tak ľahko nevzdá a v utorok zvolal poslancov na besedu so psychologičkou, ktorá sa venuje ľuďom závislým od hazardu. Prizval aj zástupcu majiteľov kasín a riaditeľa spoločnosti, ktorá sa podieľala na prieskume monitorujúcom ako verejnosť vníma herný priemysel. Tí sa snažili poslancov presvedčiť, že zákaz nič nerieši a hráči sa presunú inam. Buď do kamenných herní mimo mesta alebo do online priestoru, ktorý je nekontrolovaný. Argumentovali aj vznikom nelegálnych herní.
Dáta o hazarde
- Riaditeľ Úradu pre reguláciu hazardných hier Martin Bohoš uviedol, že obyvatelia Slovenska prišli v hazardných hrách vlani o 1,32 miliardy eur.
- V porovnaní s rokom 2022 je to nárast o 130 miliónov eur.
- "Pokiaľ ide o čísla, reálne najviac Slováci hrajú internetový hazard, pokiaľ ide o sumár stávok a výhier. Každopádne, veľmi obľúbeným segmentom sú aj stávkové hry, to znamená tipovanie, ktoré ide predovšetkým cez online kanály. Takže toto je prístupné pre veľmi širokú oblasť zákazníkov,” uviedol Bohoš.
Psychologička a riaditeľka organizácie Trojlístok Denisa Šoltésová tvrdí, že sa na nich s pomocou o riešenie závislostí obracajú lekári, starostovia, upratovačky, nezamestnaní. Z celkového počtu niekoľko stoviek patologických hráčov nie je ani jeden, ktorý hrá v kasínach. Na našu otázku, či to nie je preto, že v kasíne potrebujú väčší objem peňazí, odpovedá:“Logicky.” Väčšina ich klientov sa podľa Šoltésovej presunula do online priestoru. "Zakazovať čokoľvek je úplne irelevantné. Dostupnosť je rizikový faktor. Ale tu sa bavíme, či bude niečo dostupné v Prešove alebo pár kilometrov odtiaľ,” uviedla s tým, že na hranie dnes už hráčom stačí aj mobil a nemusia sa ani pohnúť z domu. Problémom sú podľa nej výherné automaty umiestnené v krčmách.
Podľa zástupcov iniciatívy Zastavme hazard je však klamstvom, že sa hazard presunul úplne do online priestoru: “Ak by to bola pravda, potom by tu vôbec nebol záujem zo strany hazardnej lobby na návrat hazardu do Prešova."
V Nitre napríklad hazard tiež zakázali, kasína vznikli v susedných lokalitách. A tam v kasínach umiestnili aj výherné automaty, čo dokazuje fotka v GALÉRII. Navyše, majitelia kasín lákajú hráčov taxislužbou zdarma a ponúkajú im aj nápoje a jedlo grátis. Zákaz hazardu je aj v Sabinove, Bratislave, Ružomberku, Galante, Novom Meste nad Váhom, Zlatých Moravciach a v mnohých ďalších slovenských mestách.
Nie každý môže vstúpiť do kasína či herne. V Registri vylúčených osôb sú automaticky ľudia v hmotnej núdzi, patologickí hráči, študenti so štipendiami, rodičia neplatiaci alimenty, ale je to len malá a potencionálna časť ľudí, ktorí môžu mať s hazardom vážny problém.
Hovorca mesta Michal Hudák uviedol, že vedenie mesta považuje za dôležité pred rozhodovaním v mestskom zastupiteľstve ponúknuť verejnosti aj poslancom komplexné informácie a názory odborníkov k téme, ktorá má jednak dosah na kvalitu života obyvateľov mesta a zároveň je pri nej prítomná názorová odlišnosť verejnosti: "Za dôležitý a odborný podklad k rozhodovaniu považujeme aj prieskum verejnej mienky, ktorý zmapoval najaktuálnejšie vnímanie problematiky naprieč relevantným demografickým spektrom populácie mesta.”
Online prieskum vraj zrealizovala prieskumná agentúra 2Muse na štatisticky reprezentatívnej vzorke 300 obyvateľov Prešova starších ako 18 rokov. Využila pritom štandardné metodiky tvorby prieskumov na základe relevantnej vzorky, ktorá odráža demografický model obyvateľstva mesta Prešov. Z výsledkov prieskumu je zrejmé, že viac ako polovica (54 %) Prešovčanov vníma zásadný rozdiel medzi kasínom a herňou a že obyvatelia mesta .vnímajú kasína ako miesta s oveľa väčšou reguláciou a kontrolou oproti herniam, ale aj online hazardu. So zachovaním kasín nesúhlasilo iba 27 %, so zachovaním herní však nesúhlasila viac ako polovica opýtaných (53 %).
