Ovládanie pľúcneho ventilátora je však pomerne zložité.

Je, ale lekár ho musí dokonale ovládať. To nemôže robiť lekár, ktorý ukončil vysokoškolské štúdium. On môže kontrolovať či čísla sú také ako potrebuje, ale nič viac.. 

Je teda problémom, ak niektorí lekári nevedia obsluhovať pľúcnu ventiláciu?

Narábať s ním vie asi 60 percent tých, ktorí by to mali vedieť. Lenže aj zle nastavenou umelou pľúcnou ventiláciou sa dajú pľúca ťažko poškodiť. To je ako s obyčajným vetroňom. Keď jeho pilotovi dajú riadiť stíhačku s 55-timi obrazovkami a povedia mu: Vieš lietať, toto je plyn, toto sú páky a ideš, ani neodštartuje. Preto je aj s novým ventilátorom od Chirany potrebné naučiť sa pracovať. Volávajú mi kolegovia z rôznych kútov sveta, cez videohovor im poskytujem rady, ako ho obsluhovať.

Čo je v tretej dôležitej časti liečby?

Farmakoterapia. V tejto aliancii si s americkými profesormi vymieňame informácie. Vravíme si, kto čo vyskúšal a čo zafungovalo. Absolútnym lídrom je profesor Marik - americký špičkový odborník. On už pred piatimi rokmi prišiel na to, že Celaskon môže pomáhať pri sepse. Keď prišiel covid, pri liečbe sme zdvihli podávanie Celaskonu na takú dávku, že väčšine ľudí sa pretočili oči - gram na kilo do žily. Marik na začiatku dával 0,25 až 0,3 g na kg. Dnes už je aj v jeho návodoch gram na kilogram. Teraz už aj Američania idú na to tak, ako my, len my sme boli o dva mesiace rýchlejší.

Aké ďalšie lieky podávate?

Od jesene sledujem Ivermektín. Našiel som publikované práce z Brazílie. Pomyslel som si, že tak ako podceňujú nás v istej časti sveta, tak my podceňujeme tých ďalších. Skontaktoval som sa s jedným brazílskym profesorom a ten nám poslal informácie. Keď sme si to prečítali, povedali sme si, že to nemôže byť pravda... Potom aj Marikova skupina začala robiť nejaké štúdie, hoci niektorí tvrdia, že na Ivermektín nie sú štúdie. Pritom dnes ich je už ukončených tridsať a s jednoznačne jasným výsledkom sedemnásť. A všetky hovoria jedno - že Ivermektín funguje, zabraňuje vírusu vnikať do množiť sa v bunke. Na 86-percent zníži riziko, že sa do nemocnice vôbec dostanete, ale pre niektorých našich doktorov štúdie nie sú. Ivermektín, teda scabioral, ničí parazity, u nás sa bežne používa pre zvieratá, má aj antivirotické účinky, no niektorí lekári potrebujú štúdie aj na odtrhnutie toaletného papiera.

Kedy a za akých okolností začali skúšať ivermektín? Čítajte na ďalšej strane.