Trojica Poliakov mohla žiť: Horský sprievodca zvolil nesprávnu trasu i spôsob istenia klientov!
11. 1. 2022, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:56)
Tragédia trojice Poliakov, ktorí zahynuli cestou na Gerlachovský štít a zmienka o tom, že horský sprievodca, ktorý viedol dvoch klientov vykonával túto činnosť na našom území neoprávnene, rozpútala debatu najmä medzi laickou verejnosťou. Tí sa pýtajú, ako je niečo také možné, ak sú v ohrození životy nielen sprievodcu resp. vodcu, ale najmä klientov, ktorých sprevádza.
Zdroj: facebook/ Michal
Zdroj: Facebook - Air - Transport Europe, letecká záchranná služba / J. Lubellan
Zdroj: facebook/Michał Kruczała
Galéria k článku
Tragédia, ktorej vyvrcholením bol nález troch tiel bez známok života pod južnou stenou Kotlového štítu je toho dôkazom.
Každý je omylný, ale...
Predseda technickej komisie Národnej asociácie horských vodcov SR Michal Gerčák (40) hovorí, že chybu môže urobiť ktokoľvek, neznamená to, že ak je niekto horský vodca alebo sprievodca, že jemu sa nemôže nič prihodiť. „Otázne je, ako je trénovaný, ako prebieha výcvik a kto túto činnosť môže alebo nemôže robiť. Práve výcvik horského vodcu znižuje riziko a zvyšuje bezpečnosť. Nie je pochybnosť o tom, že človek, ktorý sprevádzal Poliakov, bol nelegálny horský vodca a v tomto teréne sa nemal pohybovať. V Poľsku existuje databáza horských sprievodcov a dotyčný muž bol tam vedený ako sprievodca tatranský-beskydský III. triedy a zároveň horský sprievodca UIMLA." Gerčák spresňuje, že zákon 544 z roku 2002 hovorí o tom, kto môže vykonávať na Slovensku horskú vodcovskú činnosť a kto horskú sprievodcovskú činnosť. „V tomto zákone a nielen našom, ale aj medzinárodnom je vymedzené, ktoré štandardy musí spĺňať a dodržiavať. Horský sprievodca sa nepohybuje v horolezeckom teréne, len v takom, na ktorý má výcvik, a ktorý určuje aj medzinárodná asociácia horských sprievodcov. Terén, kde sa oni pohybovali je horolezecký, teda tento sprievodca nemal oprávnenie vodiť takúto túru, keďže nebol horský vodca,“ hovorí skúsený odborník.

Hory chyby neodpúšťajú
Gerčák zdôrazňuje, že je ťažké povedať presne, čo sa tam stalo, keďže žiadny z trojice pád neprežil. „Môžeme len vysloviť domnienku. V zimných podmienkach horskí vodcovia vystupujú na Gerlachovský štít prevažne cez Batizovskú próbu a to hlavne z dôvodu bezpečnosti. Pri výstupe cez Velickú próbu a ponad Gerlachovský kotol sú strmé traverzy, ktoré sa veľmi ťažko odisťujú. A v aktuálnych podmienkach je to ešte dôležitejšie. Horský vodca pri zakopnutí alebo pošmyknutí klienta musí okamžite reagovať, istí ho na krátkom lane. To sú tie techniky vodenia, ktoré musí horský vodca ovládať, aby zabránil pádu, lebo v takomto teréne, ak k nemu dôjde už ho nezachytí nikto. Preto je potrebné reagovať a najmä v rámci prevencie predchádzať takýmto situáciám,“ prízvukuje.
Nesprávny postup a obchádzanie pravidiel
Hovorí, že v danom tragickom prípade, pravdepodobne trojica išla v traverze a tam zrejme došlo k pošmyknutiu jedného človeka a ten strhol celé družstvo. „Z toho vyplýva, že ten horský sprievodca nemal výcvik na to, aby dokázal vodiť klientov na lane v takomto teréne, čo ani nie je súčasťou ich osnov kurzu. Okrem toho je verejne známe, že tento Poliak vykonával nelegálnu vodcovskú činnosť pravidelne na Slovensku, teda načierno. Môže ju vykonávať len ten, kto podľa vyhlášky ministerstva vnútra splní kritéria v nej uvedené," vysvetľuje.
TU sa dozviete, kto môže byť horským vodcom a o kritériach kurzu ►►►
Prísne kritéria
Dodáva, že adept posiela zoznam horských aktivít, teda absolvované výstupy, robí potom prijímacie testy z lezenia v ľade, v skale, lyžovania a zimného horolezectva, ak toto úspešne prejde nastupuje na vzdelávanie, ašpirantskú prax, toto trvá 4 roky. Výcvik sa robí v zime i v lete v rôznych terénoch. "Zahraniční sprievodcovia, resp. vodcovia musia požiadať o uznanie odbornej spôsobilosti, aby toto povolanie mohli vykonávať na území SR. „Iná kategória je horský sprievodca. Ten napríklad horolezecký výcvik neabsolvuje, keďže nesmie používať horolezecké techniky, lebo s klientmi sa nemá pohybovať v horolezeckom teréne iba po chodníkoch. Mimo nich len v teréne, kde nepotrebuje lano na istenie, kde nehrozí pád klienta. Napríklad u nás je to Tatranská magistrála, Kriváň, výstup na Rysy. Bremeno zodpovednosti je vždy na horskom vodcovi alebo horskom sprievodcovi, nie na klientovi,“ znie jasné stanovisko Gerčáka.
Čierna práca
Problém je podľa neho v nelegálnej vodcovskej činnosti. „Poľský horský sprievodca, aby mohol vykonávať sprievodcovskú činnosť na Slovensku potrebuje mať osvedčenie o uznaní odbornej spôsobilosti. Hoci by sme ju mali uznať my, poľská strana mimo pravidiel vydáva európske profesné preukazy sprievodcom, ktorí nie sú spôsobilí na vykonávanie takejto činnosti. Je hrozné, že toto nie je prvý a jediný prípad, sú ich desiatky,“ spomenie desivú informáciu. Na Slovensku je momentálne 60 certifikovaných horských vodcov a v krátkom čase k ním pribudne ďalších desať, ktorí práve končia výcvik. „Máme u nás aj našich „čiernych“ horských vodcov. Ľudia im dôverujú a zverujú do ich rúk svoje životy. Mám pre nich jedinú radu, ak sa rozhodnú absolvovať túru s horským vodcom alebo aj sprievodcom je potrebné skontrolovať si jeho preukaz a oprávnenie o spôsobilosti vykonávať túto činnosť,“ uzatvára Michal Gerčák.